Wartość Indeksu Rynku Obligacji na dzień 03.03.2017 wyniosła 3,21 punktu procentowego, co oznacza minimalny wzrost o 0,02 punktu procentowego w stosunku do poprzedniego pomiaru. Aktualna sytuacja na rynku Catalyst pozostaje bez większych zmian, ceny obligacji są stosunkowo wysokie do poprzednich okresów.

Indeks Rynku Obligacji na dzień 03.03.2017
Indeks Rynku Obligacji na dzień 03.03.2017

Wartość stopy bazowej WIBOR 3M od dłuższego czasu się nie zmienia i pozostaje na poziomie 1,73 punktu procentowego.

Dla przypomnienia wartość Indeksu na poziomie 3,21 pkt. proc. oznacza, że właśnie o tyle rentowność inwestycji w typową (mediana) obligację przewyższa stopę WIBOR 3M, która z kolei jest odniesieniem do oprocentowania lokaty bankowej. Czyli krótko mówiąc, kupując dziś obligacje typowych firm z Catalyst mamy szansę na zarobek o 3,21 pkt. proc. wyższy, niż na lokacie bankowej (przy braku bankructw emitentów).

A za medianę – czyli emitenta obligacji ze „środkową” rentownością, stanowiącą bazę dla Indeksu, odpowiadają 2 spółki: ponownie Dekpol i pojawiające się co jakiś czas w tym miejscu MCI Capital.

Na rynku Catalyst w ubiegłym tygodniu nie pojawił się żaden nowy emitent, żaden również nie „ubył”. Do notowań weszły plasowane w listopadzie ubiegłego roku papiery Getin Noble Banku (emisja GNO1123 o wartości 40 mln zł).

Dla przypomnienia metodologię wyliczania Indeksu znajdziesz w tym wpisie.

Ciekawe wydarzenia i informacje z ubiegłego tygodnia (alfabetycznie)

Zbyt wiele na Catalyst w zakresie niespodziewanych zmian cen się nie działo, w tym odczycie prezentuję kilku emitentów, których ceny obligacji rosną, a za tydzień postaram się poszukać takich, którym, mimo dobrej koniunktury, ceny obligacji spadają.

 

Rekordy niskich rentowności biją obligacje AOW Faktoring. Ich średnia rentowność nigdy jeszcze nie była na tak niskim poziomie.

Średnia rentowność brutto (YTM brutto) obligacji AOW Faktoring na dzień 03.03.2017
Średnia rentowność brutto (YTM brutto) obligacji AOW Faktoring na dzień 03.03.2017

Bliższy przegląd wszystkich serii obligacji spółki pokazuje, że jest to efekt wpływu serii AOW0317, która podlegać będzie wykupowi w tym miesiącu, a jej rentowność brutto w piątek wynosiła 0,02 pkt. proc., istotnie obniżając średnią rentowność dla emitenta.

To skłania mnie do zastanowienia się, czy nie wprowadzić w Indeksie pewnych modyfikacji eliminujących wpływ na wynik zapadających wkrótce emisji, jednak póki co nie mam pomysłu, jak to sprytnie zrobić.

 

Do „formy” wydają się powracać obligacje Capital Parku, których rentowności zaliczyły właśnie rekordowo niski poziom.

Średnia rentowność brutto (YTM brutto) obligacji Capital Park na dzień 03.03.2017
Średnia rentowność brutto (YTM brutto) obligacji Capital Park na dzień 03.03.2017

I w tym przypadku nie mówimy o zaburzeniach, a o mocnym zachowaniu wszystkich serii obligacji tego emitenta.

 

Nie licząc pewnego rodzaju zaburzenia z przeszłości, rekordowo niskie rentowności notują również obligacje grupy Famur.

Rentowność brutto (YTM brutto) obligacji Famur na dzień 03.03.2017

A Famur z kolei jest przykładem na to, że warto obserwować nowych emitentów, zdarza się, że przy debiucie (i po debiucie) cena obligacji bliska jest nominałowi i „szuka” punktu równowagi, by dopiero po jakimś czasie zacząć rosnąć. O Famurze pisałem w Indeksie Rynku Obligacji w listopadzie 2016 roku, przyszło zatem poczekać ponad 3 miesiące na osiągnięcie fajnej premii, ale chyba warto było.

 

Za tydzień będę poszukiwać spółek, których obligacje zachowują się gorzej od rynku.

[sgmb id=”1″]

Przypominam, że Indeks Rynku Obligacji ma charakter informacyjny i edukacyjny, a informacje podawane we wpisie nie mają charakteru rekomendacji inwestycyjnej. Każdy inwestor podejmuje decyzje na własne ryzyko i odpowiedzialność.

5 komentarzy - “Indeks Rynku Obligacji na dzień 03.03.2017

 1. Janusz

  Należałoby w tym miejscu więcej napisać o inflacji.Może drugi nieoficjalny indeks ją uwzględniający?

 2. Do przemyślenia :). Ale nie jako priorytet w sensie drugiego wykresu. Natomiast w treści wpisów może rzeczywiście warto do niej nawiązywać.

 3. Janusz

  Czy jeśli zarobiłem milion na giełdzie i kupiłem za zysk i wcześniej zainwestowany kapitał obligacje np. PCZ (w tym samym roku).
  Czyli wtopa 100%(póki co).0 kasy. To jeszcze muszę zapłacić 19% od tego milina będąc giełdowym bankrutem!!!?
  PS.Sytuacja hipotetyczna(miejmy nadzieję).

 4. Jak sprawę PCZ masz niezamkniętą to płacisz podatek od zrealizowanych zysków, czyli tak jak piszesz. Mam nadzieję, że sytuacja hipotetyczna i że nie zainwestowałeś miliona w obligacje PCZ :).

 5. Janusz

  Wtopy mnie omijały(ale to niecałe trzy lata na Catalyst -dużo dużo za wcześnie na świętowanie). Chyba przy podsumowaniu roku
  zapomnieliśmy wspomnieć o panu Ś. Mam nadzieję,że pan M. szybko do niego dołączy…

Skomentuj