Rynek publicznych emisji obligacji przeprowadzanych w oparciu o prospekty emisyjne nas nie rozpieszcza. Pozostało na nim kilku największych „twardzieli”, czyli firmy takie jak: KRUK, PCC Rokita, PCC Exol, Echo Investment, Ghelamco. I w zasadzie trudno liczyć na więcej. Przynajmniej do mnie nie docierają informacje o składaniu przez inne spółki prospektów emisyjnych do KNF.

Brak nowych publicznych emisji można oczywiście nadrabiać zakupami na rynku wtórnym (Catalyst) już wyemitowanych i wprowadzonych na giełdę obligacji.

W tym miejscu chciałem jednak przypomnieć przypomnieć o rynku ofert obligacji kierowanych maksymalnie do 149 osób, które nie wiążą się z wymogiem zatwierdzenia prospektu i o firmie, z którą ponownie nawiązałem współpracę.

Emisje obligacji w Michael/Ström Dom Maklerski

Michael/Ström S.A. to największy niebankowy dom maklerski, wyspecjalizowany w rynku obligacji korporacyjnych. Pozycję tę osiągnął zaledwie w ciągu trzech lat swojej działalności. W tym czasie przeprowadził on ponad 115 emisji obligacji firm na łączną kwotę ponad 2 mld zł. W samym roku 2018 Michael/Ström uplasował obligacje o wartości 485 mln zł. Listę przeprowadzonych ofert, w tym prywatnych, znajdziesz w tym miejscu, a poniżej wizualizacja wybranych podmiotów:

Emisje przeprowadzone przez DM Michael/Strom
Emisje wybranych emitentów przeprowadzone przez Michael/Ström Dom Maklerski

Tak spółka pisze o sobie:

Zdobyliśmy zaufanie Emitentów oraz Inwestorów i do tej pory udało nam się pozyskać ponad 2 mld PLN finansowania dla reprezentowanych przez nas Emitentów, z czego ponad 844 mln PLN zostało uplasowane u Klientów instytucjonalnych, zaś ponad 1,2 mld PLN u Inwestorów Indywidualnych.

Warto dodać, że oprócz obligacji korporacyjnych firma oferuje również certyfikaty inwestycyjne funduszy inwestycyjnych zamkniętych, a także świadczy usługi w zakresie doradztwa inwestycyjnego. Jednak o tego typu usługach ze względu na przepisy prawa nie za wiele można pisać publicznie, a usługi te, w szczególności Fundusze Inwestycyjne Zamknięte (z racji przepisów prawa) dostępne są dla zamożnych klientów (kwota wejścia min. 40 tys. EUR).

Wreszcie Michael/Ström przygotowuje raporty analityczne dotyczące emitentów obligacji, a także podsumowania sytuacji na rynku obligacji korporacyjnych (przykład).

Współpraca bloga Rynek Obligacji z Michael/Ström Dom Maklerski

Lubię jasne układy, stąd poniższy akapit.

Jestem klientem Michael/Ström Dom Maklerski już od 3 lat. Od ponad roku współpracuję z doradcą, którego bardzo cenię za merytorykę i podejście do klienta. Już kilka lat temu oceniłem, że właściwie jedynym niebankowym domem maklerskim, z którym jako bloger mógłbym współpracować, jest właśnie Michael/Ström Dom Maklerski. I od tego czasu nic się nie zmieniło, Michael/Ström się rozwija, a wiele innych podmiotów zmieniło szyldy lub zakończyło działalność (niejeden w atmosferze skandalu). W mojej ocenie podmiot ten „nie idzie na skróty” i trzyma wysoki poziom  świadczonych usług. Co również bardzo ważne, profesjonalnie radzi sobie z trudnymi sytuacjami, nie chowa głowy w piasek, tylko aktywnie działa.

Stąd moja propozycja dotycząca nawiązania współpracy z tym Domem Maklerskim. Dzięki temu Czytelnicy bloga mogą się dowiedzieć o szerszych możliwościach inwestycyjnych (emisje obligacji korporacyjnych nie umarły), Michael/Ström Dom Maklerski, jako Partner bloga, reklamuje się i potencjalnie uzyskuje dostęp do nowych klientów, a blog ma środki na dalsze funkcjonowanie.

Jeżeli jesteś zainteresowany usługami Michael/Ström Dom Maklerski, zapraszam do wypełnienia tego formularza kontaktowego.

Udanych Inwestycji.

6 komentarzy - “Oferty obligacji kierowane do mniej niż 150 osób lekiem na brak prospektowych ofert publicznych?

 1. Wojtek

  Ile pieniędzy trzeba mieć, aby móc pomyśleć o obligacjach w ofertach niepublicznych?

 2. Z mojej wiedzy wynika, że najczęściej progiem wejścia w daną emisję jest 50-100 tys. zł

 3. Bicho

  Ja zawsze obawiam się opłat dla biernego inwestora. Wyłożę np. 100 000 na obligacje, co kwartał będzie dola, a 3/4 z niej zje DM, bo w punkcie jakimś tam jest coś tam, że należy się ileś tam.

 4. Nie do końca rozumiem wypowiedź. Ale generalnie nie ma takiego, że od odsetek od obligacji DM Ci zabierze pieniądze.

 5. Wiem, że znowu pytanie niezwiązane z tematem, ale tak przy okazji: czy poprawne jest założenie, że obligacje komunalne (miast) są tak samo bezpieczne jak obl. skarbu państwa? Np PRZ0924 (aktualnie nie ma ofert, ale może kiedyś się pojawią). Teoretycznie miasto może zbankrutować, ale czy praktycznie takie obligację przedstawiają ryzyko?

 6. Dla mnie ryzyko jest porównywalne.
  https://www.pch24.pl/za-kilkanascie-godzin-z-polskiej-mapy-zniknie-gmina—powodem-bankructwo–przez-fundusze-ue-,61831,i.html

  – Oczywiście, dług pokryje państwo, tyle że jutro będą kolejne takie gminy i zaś będziemy likwidować gminy i płacić za nie długi. Nie o to chyba chodzi. Nad Ostrowicami, jak i nad wieloma podobnymi gminami, nie było odpowiedniego nadzoru ze strony RIO i wojewody.

Skomentuj