Czerwiec to kontynuacja dobrej passy portfela, który w tym miesiącu zarobił +1,59%. Za ostatnie 12 miesięcy stopa zwrotu przekroczyła +10,5%.

Zapraszam na krótkie podsumowanie miesiąca.

Portfel obligacji – wyniki czerwca 2023

Wynik w ujęciu miesięcznym:

I narastająco:

Wyniki ostatnich miesięcy są poprawne i mam nadzieję, że kolejnych również takie będą.

Portfel obligacji: skład, transakcje, ryzyko

Skład portfela na koniec czerwca prezentuje się tak:

Co nieco w czerwcu się w portfelu działo:

 • wróciły środki wcześniej „pożyczone” z portfela, gotówka jest już realna i od razu zacząłem ją wydawać,
 • wykupione zostały obligacje Arche ACH0623,
 • potwierdzają się sygnały o słabnącej inflacji, w związku z powyższym nieco powiększyłem pozycję na FPC1140 (po 60,7%). System transakcyjny biura maklerskiego pokazuje mi średni wynik +31,25% na tej pozycji, można zatem rzec, że teza inwestycyjna się pomału realizuje (choć trwa to dłużej niż zakładałem),
 • dokupiłem obligacji MARVIPOL (MVP0526), spokojnie czuję się z tym emitentem,
 • złożyłem zapis w emisji publicznej PragmaGO, tu również nie mam zastrzeżeń co do emitenta,
 • już w lipcu za wolne środki w EUR na rachunku w DM Michael / Ström złożyłem zapis na obligacje w tej walucie firmy CAVATINA (pozycja niewielka). Zapisałem się również na obligacje BEST – emisja trwa do 21 lipca, a przeczytasz o niej tutaj. Trwa również emisja od MARVIPOL, a o jej warunkach przeczytasz tu.

Pomimo gotówki (0% rentowności), obligacji FPC1140 (6% rentowności, największa pozycja w portfelu) czy obligacji w EUR DL Invest (8,7%) sumaryczna oczekiwana rentowność portfela wynosi obecnie 10%, co uznaję za poprawny wynik i liczę, że ta rentowność będzie dobrą bazą do dobrej stopy zwrotu w II półroczu 2023 r.

Dla porządku skład portfela według branż:

I według Stref z Raportu Rankingowego:

Podsumowując, kolejny dobry miesiąc dla portfela obligacji i oby tak dalej.

Udanych inwestycji!

4 komentarzy - “Portfel obligacji – wyniki w czerwcu 2023 roku

 1. Magda

  Uff, doczekałam się podsumowania, a już porzuciłam wszelkie nadzieje 😀 No wiem, wakacje. Mój portfel też ruszył z kopyta i czuję, że wreszcie przyszła nagroda za cierpliwość.

 2. Tak się wakacje nałożyły, że nie było wcześniej kiedy 🙂 Fajnie jest, gdy można wypoczywać wiedząc, że portfele dobrze pracują 🙂

 3. Magda

  Obawiałam się, że koniec i więcej nie będzie, a zawsze uważnie czytam 🙂

 4. Dziękuję 🙂
  Rynek Obligacji to projekt, od którego „wszystko się zaczęło”, jestem z nim bardzo emocjonalnie związany i na pewno nie porzucę z dnia na dzień 🙂 Nawet, gdy to Portal Analiz jest najważniejszym dla mnie teraz, i pewnie już na zawsze, projektem.

  Obecnie z uwagi na wysokie oprocentowanie obligacji handel nimi ma mniejsze znaczenie, 2 lata temu warto było coś kupić i polować na sprzedaż 1% drożej, obecnie mając gotówkę i polując na okazje można nie zarobić tyle, ile trzymając po prostu obligacje. Stąd i aktywność mniejsza – gdy inflacja i stopy procentowe z powrotem spadną w niskie rejony, a akcje staną się mniej atrakcyjne, zapewne zwiększę aktywność na rynku obligacji.
  Pozdrawiam

Skomentuj