Styczeń to kolejny dobry miesiąc dla portfela obligacji – zysk wyniósł +0,85%. W ubiegłym miesiącu w portfelu działo się bardzo dużo, o czym poniżej. Zapraszam do lektury wpisu.

Portfel obligacji – wynik stycznia 2024 roku

+0,85% w skali miesiąca to przyzwoity wynik:

Narastająco dobra passa portfela również jest fajnie widoczna:

Portfel obligacji, skład, transakcje, ryzyko

Zanim przejdę do transakcji na portfelu, najpierw omówię co się w nim działo, bo było tego sporo.

Przede wszystkim co roku, na początku stycznia, wypłacam wypracowany zysk za poprzedni rok, a środki przelewam m.in. na konta IKE, IKZE czy na premię dla zarządzającego. W ubiegłym roku zysk był rekordowy (+16,2%), zatem i na wypłatę musiałem sporo gotówki zebrać, sprzedając niektóre papiery. Dodatkowo w styczniu pojawiły się bardzo ciekawe emisje obligacji, moim zdaniem z kuponami, które w przyszłości się nie pojawią. A to skłoniło mnie do sprzedaży z portfela obligacji o krótszym terminie zapadalności i zapisywania się na nowe emisje dostępnymi środkami.

Przekładając powyższe na konkrety, w styczniu sprzedawałem obligacje Ronson (RON0424, RON0425), Victoria Dom (VIC0125), Ghelamco (GHI1224), MCI Capital (MCI0227), KRUK (KRU1028). Dokończyłem również sprzedaż obligacji skarbowych FPC1140, nie posiadam już ich w portfelu. Co ważne, zdecydowana większość sprzedaży miała miejsce w dobrych cenach, nie była „na siłę”, a polegała na wystawieniu ceny sprzedaży i oczekiwaniu na kupujących.

Część środków ze sprzedaży wypłaciłem, za małą część dokupiłem z rynku obligacje EUR KRUK (KRU1228), a pozostałe środki przeznaczałem na zapisy na obligacje:

 • Vindexus (już zarejestrowane na rachunku),
 • PragmaGO,
 • Ghelamco,
 • KRUK w EUR,
 • Ronson.

Zapisy na KRUK i Ronson na 31 stycznia prezentowane są jako gotówka, czekają/czekały na przydział obligacji i redukcję.

Tak jak wspomniałem, widząc popyt na rynku na obligacje i (w mojej ocenie) bogacące się społeczeństwo zakładam, że kolejne emisje obligacji będą oferowane z coraz niższymi marżami, co oznacza, że warto sobie zabezpieczyć obecne marże na jak najdłuższe okresy. Czynnikiem ryzyka dla mojego rozumowania jest potencjalny duży popyt na kasę Skarbu Państwa, jeżeli MF będzie płacić za obligacje skarbowe 7% w skali roku, to marże obligacji prywatnych emitentów będą musiały dawać odpowiednią premię.

Wracając do meritum, poniżej zestawienie emitentów w portfelu, z rozbitymi obligacjami w EUR:

Udziały niektórych emitentów (np. Dekpol) wzrosły mimo nie dokonywania transakcji – po prostu po wypłacie zysku spadła wartość całego portfela. Gotówka zamrożona jest w zapisach na obligacje Ronson / KRUK.

Rentowność brutto portfela wynosi 7,9%, ale naznaczona jest dużym udziałem gotówki, myślę, że na koniec lutego będzie istotnie wyższa.

Skład portfela według branż:

I ryzyko według Stref z Raportu Rankingowego:

Podsumowując, bardzo dużo się działo w portfelu, aż za dużo. Mam obecnie 2 aktywne rachunki do obligacji (DM mBanku i DM M/S), sporo kasy przenoszę do DM M/S aby brać udział w emisjach. Do tego wypłata zysku, sprzedaż obligacji, zapisy na nowe emisje, do tego po zapisie przez czas do rejestracji papierów na rachunku maklerskim jest „czarna dziura”, nie ma ani kasy, ani obligacji i można się trochę zdziwić zerkając na stan konta.

Mam nadzieję, że z tym wszystkim się już uporałem, a obecna przebudowa portfela na obligacje o kilkuletnim terminie zapadalności pozwoli cieszyć się zyskami i… spokojem w kolejnych miesiącach.

Udanych inwestycji! Remigiusz.

14 komentarzy - “Portfel obligacji – wyniki w styczniu 2024 roku

 1. Anonim

  W jakim DM kupujesz obligacje denominowane w lepszej walucie? Jak wygląda kwestia wypłat odsetek? Czy można kupować takie obligacje na IKE/IKZE?

 2. w DM Michael / Strom, masz tam konto w EUR na które wpływają odsetki. Na IKE/IKZE nie można kupować takich papierów.

 3. Anonim

  Bardzo fajny wpis. Widzę, że nie brałeś udziału w zapisach na Kredyt Inkaso. Oferowali niezłą marżę. Jakieś powody ?

 4. KRI póki co obserwuję z dystansu – wygaszają biznes w rosji, nie do końca wyjaśniona sytuacja właścicielska (przegląd opcji strategicznych), trochę w stagnacji są – czekam na rozwój wydarzeń, póki co preferując obligacje KRUK BEST i VINDEXUS.

 5. Anonim

  Dziękuję. Ja również podchodziłem dość sceptycznie, ale ta marża 🙂 po przydziale wyszło mi około 7% portfela, ale pewnie zredukuję na catalyst do 5.

 6. Anonim

  Choć w sumie zobaczę jakie będą redukcję na Echo, Ronsonie i Kruku.

 7. Anonim

  Na KRI0329 można było fajnie zarobić przez ostatni rok, co też uczyniłem zamykając pozycję. Ale tu rzeczywiście przydaje się rozwaga wbrew temu, co wynika że stopy redukcji ostatniej emisji.

 8. Adam

  Witaj Remigiuszu,

  Wybacz, ale muszę wrócić do tematu podliczania wyników portfela. W jednym z komentarzy napisałeś, że w takim oto sposób podliczasz wyniki:

  Bardzo prosto. Wartość portfela na koniec października / wartość portfela na koniec września = stopa zwrotu w październiku. Na wartość portfela mają wpływ zmiany cen obligacji, handel nimi oraz wzrost wartości obligacji z racji narastających odsetek. Aktywnego handlu już wiele nie ma, w tym roku dobre wyniki są rezultatem wzrostu cen obligacji.

  I teraz tak:

  1) Nie bardzo zrozumiałem prawdę mówiąc. Czy zatem sprawdzasz co chwilę (co miesiąc w jeden konkretny dzień?) ceny obligacji, które posiadasz w portfelu i zmieniasz wartości np. w Excelu?

  2) Sprzedałem niedawno Cavatinę po różnych cenach (od 100.10 do 101.49) i zastanawiam się jak obliczyć zysk z takiej sprzedaży.

  3) Jak w takim razie doliczasz odsetki do wyników portfela?

  Mam trochę obligacji w domu M/S, ale nie mam żadnego sposobu, żeby zobaczyć ile tak naprawdę na tym zarobiłem od momentu zakupu. Czy mógłbyś coś doradzić lub polecić jakiś software/stronę, gdzie można właśnie robić sobie wykresy, które by obrazowały wzrosty lub spadki portfela?

  Przepraszam, dużo tego, ale strasznie to irytujące, gdy nie wiem nawet ile dokładnie ile zarabiam w skali miesiąca czy roku.

  P.S. I czy mógłbyś jeszcze wyjaśnić czym się różnią Twoje dwa portfele i co było motywacją, ażeby prowadzić dwa?

  Dzięki i pozdrawiam,

 9. Anonim

  Środki, które wróciły na rachunek sugerują redukcję zapisów na RONSON ca 65%

 10. @Adan
  1. Tak, w biurze maklerskim takim jak DM mBanku możesz sprawdzić (najczęściej w zakładce historia) wartość portfela obligacji na dany dzień (obligacje + gotówka + należności) lub w DM MS dostajesz na koniec każdego miesiąca wyciąg z wartością portfela. Jeżeli nie robisz dopłat/wypłat z portfela, i na koniec 2023 roku miałeś wartość portfela 100 tys. zł, a na koniec stycznia 101 tys. zł, to zarobiłeś 1% w ciągu miesiąca.
  W praktyce dane kopiuję do Excela, ale kluczem jest to, że z wyciągu, a nie przepisuję cen z rachunku pojedynczo.
  2. Policz zbiorczo ile zapłaciłeś za obligacje Cavatiny, a ile otrzymałeś ze sprzedaży, jeżeli po drodze były wypłacone odsetki to dodajesz do sprzedaży i sprzedaż minus koszt zakupu = zysk.
  3. Odsetek nie trzeba doliczać, każdego dnia wartość obligacji rośnie, ona uwzględnia naliczane odsetki.

  Poproś DM MS o wysyłanie Tobie miesięcznych wyciągów z historii i wartości portfela, powinno pomóc. Dodatkowo możesz im zgłosić, że chciałbyś móc analizować inwestycje (ile zarobiłeś), im więcej zgłoszeń tym większa szansa, że system będą rozbudowywać w tym kierunku.

  Portfel główny – mój w miarę aktywnie prowadzony portfel, na którym dodatkowo zarabiam (a bardziej zarabiałem) na handlu obligacjami, a ten zdywersyfikowany miał pokazać i pokazuje, że obligacje można zakupić i trzymać praktycznie do wykupu i też zarabiać bez upadłości emitentów. Taki portfel trochę „bezobsługowy”.

 11. Anonim

  Do anonim, sprawa redukcji Ronsona nie jest taka prosta. Pisałem w tej sprawie do DM BOŚ i tak to wygląda
  zapis – przydział
  1 – 0
  2 – 0
  3 – 1
  4 – 1
  5 – 1

  13 – 6

 12. Anonim

  Jak tam z podatkiem u szanownych inwestorów? Wypełniamy poz. 44 PITa 38, czy udajemy, że nie wiemy o co chodzi 😉?

 13. Anonim

  Ja wypełniam, ale czekam z tym aż do 30 kwietnia 😉

Skomentuj