Ponieważ agitowałem za pojawieniem się na detalicznej części rynku Catalyst ofert sprzedaży dla obligacji korporacyjnych Arctic Paper (ATC0821) i faktycznie w ubiegłym tygodniu pojawiła się płynność na tym papierze, pozwalam sobie na blogu krótko przedstawić spółkę.

Obligacje korporacyjne Arctic Paper – opis spółki

Arctic Paper to wiodący europejski producent wysokogatunkowego papieru graficznego, osiągający roczne przychody rzędu 3 mld PLN i od 2009 roku notowany na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych oraz sztokholmskim parkiecie NASDAQ. Kapitalizacja spółki na Giełdzie w Warszawie wynosi około 360 mln zł:

Arctic Paper – kapitalizacja spółki, za: stooq.pl

I co istotne w ostatnim czasie kurs akcji spółki ładnie rósł, a to oznacza, że akcjonariusze dobrze oceniają jej perspektywy.

Rocznie grupa dostarcza ponad 700 tys. ton papieru graficznego klasy Premium (285 tys. ton papiernia Kostrzyn, 160 tys. ton Munkedal Szwecja, 260 tys. ton Grycksbo Szwecja), zapewniającego wysoką jakość druku. Papier trafia na rynki w całej Europie. Papier wykorzystywany jest do druku książek, broszur, formularzy, kopert, map, czasopism, czy plakatów.

Grupa wywodzi się z założonej w 1983 roku Grupy Trebruk AB, do której należała produkująca papier firma Munkedal AB. Grupa Trebruk otworzyła biura sprzedaży na terenie całej Europy i w 1993 roku zakupiła od państwa polskiego fabrykę papieru w Kostrzynie. Pod koniec 2008 roku firma nabyła papiernię w Mochenwangen w Niemczech (obecnie zaniechała działalności, jest na sprzedaż). W 2010 roku grupa zakupiła papiernię Arctic Paper Grycksbo. Czyli upraszczając wątek, obecnie w skład grupy wchodzą 3 papiernie, 1 w Polsce (Kostrzyn) i 2 w Szwecji (Munkedal, Grycksbo).

W skład grupy wchodzi również nabyty w 2012 roku Rotteneros (51 proc. udziałów), produkujący celulozę – surowiec wykorzystywany przez papiernie grupy.

Grupa Arctic Paper zatrudnia około 1.700 osób w swoich papierniach, celulozowniach i spółkach zajmujących się sprzedażą papieru oraz w spółce zajmującej się zakupem drewna do produkcji celulozy.

Głównym akcjonariuszem Arctic Paper S.A. osobiście oraz przez spółkę Nemus Holding jest Thomas Onstad, posiadający ponad 68 proc. akcji spółki.

Arctic Paper – akcjonariat, za: stooq.pl

Warto zajrzeć do tego artykułu, aby nieco więcej poczytać o właścicielu, mi się podoba, że jest to firma rodzina, czyli Tomas Onstad przejął firmę po ojcu. Podejście właściciela do biznesu dobrze też pokazuje ten cytat: a kiedy w 2005 r. papiernie w Munkedal i Håfreströms miały słabsze wyniki, jako zabezpieczenie kredytu w wysokości 0,5 mld szwedzkich koron wystawił swoje lasy oraz akcje innej spółki, której jest udziałowcem – Rottneros, producenta papierowej pulpy notowanego na nowojorskiej giełdzie NYSE”

W kwestii biznesu mamy do czynienia zatem z jednym z liderów w Europie, firmą o zdywersyfikowanej produkcji (różne rodzaje papieru), posiadającą własne celulozownie. Do tego jest to firma rodzinna, posiadająca już własną historię i reputację. Tzw. analiza jakościowa (oczywiście wykonana w dużym uproszczeniu) prezentuje się pozytywnie.

Drugim powodem, dla którego zwróciłem uwagę na tą spółkę, jest uporządkowanie przez nią finansów, o czym będzie poniżej.

Obligacje Arctic Paper – analiza finansowa spółki

W III kwartale Grupa Arctic Paper pomyślnie zakończyła tworzenie nowej, korzystniejszej struktury finansowania działalności w segmencie papieru. Spółka podpisała umowę kredytów terminowych i odnawialnych na kwotę 31,3 mln PLN i 52,4 mln EUR z konsorcjum banków w składzie: Bank BGŻ BNP Paribas, Bank Zachodni WBK oraz Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju. Jednocześnie Spółka podpisała z Haitong Bank S.A. umowy związane z programem emisji obligacji do kwoty 150 mln zł, na mocy których 30 września 2016 roku przeprowadziła emisję obligacji o wartości 100 mln zł. Spłata wcześniejszego zadłużenia, a tym samym pełne wdrożenie nowej struktury finansowania, nastąpiło 25 października 2016. A to oznacza, że banki prześwietliły mocno spółkę, zaufały jej i udzieliły długoterminowego finansowania.

Pełne efekty zamiany struktury finansowania zobaczymy dopiero w raporcie rocznym, tym nie mniej już dziś spójrzmy na wyniki Arctic Paper na podstawie raportu za III kwartały 2016 roku.

Arctic Paper – przychody ze sprzedaży

Przychody firmy oscylują w granicach 3 mld złotych, natomiast na zyski za 2015 rok istotny wpływ miało zawieszenie działalności w jednej z papierni:

Arctic Paper – zysk netto przypadający na grupę

Działalność zaniechana w papierni Mochenwangen w 2015 roku „kosztowała” grupę 97,5 mln zł, a zatem bez tego balastu grupa wykazywałaby zysk. W III kwartałach 2016 koszty działalności zaniechanej obciążyły wynik kwotą 7,2 mln zł. Jeżeli to już koniec negatywnych efektów restrukturyzacji, dalej w zakresie zysków powinno być już bardziej stabilnie i pozytywnie.

W zakresie analizy bilansu (zadłużenia, struktury finansowania) warto zwrócić uwagę, że wskaźnik zadłużenia grupy znajduje się na poziomach uznawanych za akceptowane:

Arctic Paper – wskaźnik zadłużenia

Nie należy do moich ulubionych sytuacja, gdy zobowiązania krótkoterminowe znajdują się na wysokim poziomie:

Arctic Paper – struktura pasywów

Ale pamiętajmy, że efekty przeprowadzonej restrukturyzacji finansowania będą widoczne dopiero w raporcie za 2016 rok. Dodam do tego, że grupa trzyma sporo gotówki na kontach, na koniec września 2016 było to 212 mln zł.

Również wskaźnik bieżącej płynności nie sugeruje kłopotów spółki w tym zakresie, znajdując się na odpowiednich poziomach:

Arctic Paper – wskaźnik płynności bieżącej

Podsumowując, Arctic Paper wydaje się ciekawą spółką jak na standardy rynku obligacji Catalyst. Dodatkowym jej atutem jest reprezentowanie branży nieobecnej na Catalyst, co umożliwia dywersyfikację swoich inwestycji. Aktualizację wyników spółki sporządzę po raporcie za 2016 rok, a tymczasem dla dociekliwych polecam też analizy ekspertów portalu stockwatch.pl umieszczane na akcyjnym forum spółki.

Arctic Paper – obligacje korporacyjne ATC0821 notowane na rynku Catalyst

Dla inwestorów detalicznych dostępne są obligacje korporacyjne spółki notowane pod kodem ATC0821, za portalem Obligacje.pl ich rentowność brutto wynosi 4,71 proc., a netto 3,68 proc. Każdemu indywidualnie pozostawiam do oceny, czy taka rentowność stanowi wystarczającą rekompensatę za ponoszone ryzyko inwestycji w te obligacje, chętnie poznam Wasze opinie w komentarzach do wpisu.

Dzieląc się tym wpisem pomagasz mi dotrzeć z blogiem do szerszego grona inwestorów – dziękuję![sgmb id=”1″]

1 komentarzy - “Arctic Paper – obligacje korporacyjne, analiza spółki

  1. Aniella

    Ja tak trochę okiem laika – o produkcji papieru nie mam zielonego pojęcia, ale do tych papierów przekonują mnie nie tyle wyniki finansowe (te oczywiście też są ważne), ale opisane tutaj podejście do biznesu szwedzkiego właściciela. Jakoś nie jestem sobie w stanie wyobrazić polskiego biznesmena, który zastawia majątek osobisty aby ratować spółkę, która popadła w kłopoty. U nas gdy 'łódź nabiera wody’ to kapitan (główny udziałowiec) pierwszy zajmuje miejsce w szalupie – popatrzmy chociaż na przykład Almy.

Skomentuj