Rynek obligacji korporacyjnych Catalyst każdego miesiąca zastawia na nas pułapki, wśród których należy się ostrożnie poruszać. Oficjalnych narzędzi pozwalających omijać te pułapki raczej brak. Emitenci obligacji nie kwapią się po ratingi, GPW też niespecjalnie promuje tą działkę. Pan Kamil Artyszuk, który obszernie oceniał spółki w ramach DM BPS przeniósł się do Allianz. 
Z problemem oceny emitentów próbują radzić sobie serwisy stockwatch.pl i obligacje.pl przedstawiając analizy wybranych spółek i ich wyników. W miarę możliwości analizy pojawiają się też na tym blogu, dodatkowo przygotowuję się do sporządzenia przekrojowej bazy emitentów obligacji. Jest jednak pewna grupa specjalistów, z których wiedzy warto moim zdaniem korzystać.

Są to zarządzający funduszami obligacji korporacyjnych, którzy prześwietlają spółki emitujące obligacje. Właśnie rozpoczyna się sezon publikacji sprawozdań funduszy inwestycyjnych za 2014 rok, a w nich składu ich portfela.
Pierwszym funduszem, na którego raport za 2014 rok natrafiłem jest BPH Obligacji Korporacyjnych, fundusz o aktywach około 95 mln zł i niskich opłatach za zarządzanie (obecnie pobiera 1% wartości aktywów rocznie). Fundusz tylko niewielką część aktywów inwestuje w obligacje emitentów dostępne dla indywidualnych inwestorów (poniżej 15%), sporo inwestuje poza granicami (m.in.. obligacje Węgier, Turcji itp., o możliwościach inwestowania w obligacje zagraniczne pisałem tutaj).
Stopy zwrotu funduszu BPH obligacji Korporacyjnych prezentują się następująco:
Wyniki funduszu BPH Obligacji Korporacyjnych,
źródło: strona BPH TFI
A fundusz w portfelu posiada obligacje następujących emitentów dostępnych na Catalyst dla nas indywidualnych inwestorów:
Wybrane obligacje w portfelu BPH Obligacji Korporacyjnych
źródło: sprawozdanie roczne funduszu.
Można powiedzieć, że fundusz w portfelu posiada znane już nam „pewniaki”. Echo i Robyg to rentowności nieznacznie powyżej lokat bankowych, nieco więcej odsetek można zarobić na obligacjach Ghelamco, Getin Noble Banku i Kredyt Inkaso. W przypadku Meritum prawdopodobny jest wcześniejszy wykup, który skutecznie zetnie możliwy zarobek, natomiast GTC ostatnimi czasy pokazywał rozczarowujące wyniki finansowe.
Po szczegóły rentowności poszczególnych obligacji odsyłam do skanera obligacji na stronie GPWCatalyst, polecam również mój wpis jak kupować obligacje korporacyjne.
Na koniec zapraszam do zapisania się na blogowy newsletter, w którym niebawem będę starał się dostarczać nieco więcej treści, niż na blogu – np. szczegółowe excele dotyczące analiz spółek i zestawień portfeli funduszy:

Udanych inwestycji!


2 komentarzy - “Inwestycje funduszy – BPH Obligacji Korporacyjnych

  1. Dzięki Remigiusz za analizę. Fundusz pobiera względnie niską opłatę. Wyniki długoterminowe są mimo to słabe – 16,5% za ostatnie 5 lat? Przecież to był dobry okres dla obligacji korporacyjnych. Wytłumaczeniem mogą być defaulty.

  2. Remigiusz Iwan

    Wytłumaczeniem pewnie jest też to, że wcześniej fundusz inwestował trochę szerzej, a w obligacji korporacyjnych zmienił się:
    W dniu 1 października 2013 r. zostały ogłoszone zmiany statutu BPH FIO Parasolowego w zakresie zmiany nazwy subfunduszu na BPH Subfundusz Obligacji Korporacyjnych, która weszła w życie w dniu 1 października 2013 r. oraz zmiany w zakresie polityki inwestycyjnej doprecyzowujące charakter subfunduszu, które weszły w życie w dniu 2 stycznia 2014 r.
    Dodatkowo fundusz jak wspomniałem sporo inwestuje w obligacje rządowe itp.

Skomentuj