Już ładnych parę dni temu skończył się miesiąc kwiecień, czas spojrzeć jak w nim poradzili sobie emitenci obligacji korporacyjnych, których to (emitentów) akcje notowane są na GPW lub Newconnect. Tak jak ostatnio, szukając wskaźników wczesnego ostrzegania, najpierw sprawdzę, jak zmieniała się kapitalizacja giełdowa tych spółek, a następnie porównam ją z rentownością ich obligacji notowanych na Catalyst. Efektem tego ma być znalezienie „perełek” – spółek o dużej wartości, na obligacjach których można nieźle zarobić. Zatem do dzieła :).

Na początek emitenci obligacji korporacyjnych, którzy zwiększyli swoją wartość rynkową w kwietniu 2015 roku:

 

Zmiany kapitalizacji giełdowej emitentów obligacji korporacyjnych
Lista jest pełna, ale przypominam, że ja w komentarzach zwracam uwagę tylko na spółki o kapitalizacji powyżej 50 mln zł. Tym nie mniej te mniejsze też są w zestawieniu, aby każdy mógł sprawdzić „swoich” emitentów.
Przy wspomnianych kryteriach, na pierwszym miejscu zdecydowanie znajduje się spółka Voxel, dynamicznie rosnąca w całym 2015 roku. Być może wzrosty są efektem dobrych wyników za I kwartał. Warto również zwrócić uwagę na ciekawe fundusze inwestycyjne w akcjonariacie spółki, niejako uwierzytelniające ją w oczach inwestorów. Z pewnością firmie tej będę się bliżej przyglądał w najbliższej przyszłości.
Na uwagę zasługują również zwiększające wartość spółki z branży budowlanej: Polnord, Dom Development, BBI Development, Marvipol, Vantage, Robyg, Echo, Mirbud, czy CP Group (Capital Park). Budowlance obecnie sprzyja sytuacja gospodarcza oraz niskie koszty finansowania, co znajduje odzwierciedlenie w cenach akcji tych spółek. Wiele z tych spółek doczekało się moich analiz lub notek na tym blogu – najłatwiej odnaleźć je poprzez spis treści.
Tradycyjnie już i nieprzerwanie rośnie wartość Kruka, również MCI systematycznie zwiększa swoją kapitalizację. Spółki EGB i BEST pomijam, ze względu na niski free float.

Czas na emitentów obligacji, którzy nieco gorzej sobie poradzili w kwietniu. 

 

Po pierwsze zauważmy, że nie ma wiele firm gwałtownie tracących na wartości, a te co są, to już raczej dość dobrze znamy. Oby tak dalej :).
Zmiany kapitalizacji giełdowej emitentów obligacji korporacyjnych
 
Na samym dole Zakłady Mięsne Mysław, których sytuacja wg zarządu jest fatalna, mimo, że jeszcze niedawno poprzednia Pani Prezes Teresa Jochemczyk informowała:
Podjęte w trzecim kwartale działania spowodowały, że Grupa kapitałowa Mysław wygenerowała znakomite wyniki finansowe. Wypracowany wynik wskazuje, że przyjęty kierunek działalności Spółki jest słuszny. Dziękujemy za słowa uznania i dowody zaufania.” Bez komentarza…
Problemy Czerwonej Torebki są również znane już od pewnego czasu, spółka sprzedała sieć sklepów Małpka, a likwiduje dyskonty Czerwona Torebka.
Mimo rosnącej giełdy (WIG w górę o 10%) od początku roku systematycznie tanieją akcje WDB Brokerzy Ubezpieczeniowi oraz PTI (PTI nie zapłaciło ostatnio odsetek od obligacji, o wiarygodności spółki można poczytać na forum stockwatch). Można powiedzieć, że inwestorzy z dużą ostrożnością podchodzą do spółek Kerdos, Admiral Boats, LZMO, PCZ, czy Presco. Większość spółek była w mniejszym lub większym stopniu opisywana na tym blogu (–> spis treści).
Z kolei ciekawie sytuacja wygląda w grupie MERA – akcje Mera tanieją, podczas, gdy spółki portfelowej KLON zdecydowanie drożeją w bieżącym roku.

Wreszcie na koniec lista emitentów obligacji korporacyjnych, poszeregowana wg kapitalizacji i z doklejoną rentownością ich obligacji. 

Rentowność tradycyjnie jest obliczona przeze mnie jako średnia rentowności obligacji notowanych na Catalyst z wyłączeniem pozycji ekstremalnych.
Na niebiesko zaznaczyłem spółki, których obligacje oferują moim zdaniem przyzwoitą rentowność w stosunku do kapitalizacji, w żadnym wypadku nie jest to jednak ocena bezpieczeństwa inwestycji w te obligacje. Różnice w rentowności mogą wynikać z jakości zabezpieczenia obligacji, okresu do wykupu itp. Poza tym każda ewentualna inwestycja powinna być poprzedzona indywidualną analizą spółki przez inwestora.
Kapitalizacja emitentów obligacji, vs
rentowność ich obligacji notowanych na Catalyst
Z zaznaczonych przeze mnie pozycji nie miałem do czynienia z MCI, SMT, i VOXEL, jeżeli ktoś z Was posiada obligacje tych spółek lub analizował emitentów, proszę o informację :).
Udanych inwestycji!


Skomentuj