Czerwiec przyniósł duże turbulencje na rynkach akcji i obligacji zarówno w Polsce, jak i zagranicą. Kłopoty z osiągnięciem porozumienia z Grecją spowodowały spadki na giełdach akcji oraz (dalsze) spadki cen obligacji rządowych. A wzrosty rentowności obligacji rządowych zapewne miały również wpływ na spadki cen obligacji korporacyjnych, wynikający z dostosowania się rentowności tych obligacji (premia za ryzyko). 
Jak podał portal analizy.pl, na ponad 600 funduszy inwestycyjnych w Polsce, jedynie co dziesiąty zakończył czerwiec z zyskiem. Również z lekkim minusem zakończyły miesiąc fundusze dłużne korporacyjne (-0,05%). Powód jest taki, iż większość funduszy obligacji korporacyjnych część środków inwestuje w obligacje rządowe.
Mój portfel obligacji korporacyjnych w czerwcu zanotował stratę 0,04%, która głównie była efektem jednej nieudanej transakcji, o czym poniżej. W czerwcu czuć już chyba było okres wakacyjny, nie było wielu okazji do podreparowania wyniku portfela poprzez transakcje krótkoterminowe.
 

Skład portfela obligacji korporacyjnych

 
W czerwcu 2015 dokonałem następujących transakcji:
  • Obserwując kurs akcji i obligacji Kerdos oraz przeglądając informacje o spółce stwierdziłem, że to nie jest spółka, która na chwilę obecną powinna znajdować się w głównym portfelu obligacji i zdecydowałem o sprzedaży tego papieru. Byłem blisko osiągnięcia zysku na transakcji, a skończyło się na sporej stracie. Przez pewien czas myślałem, że kurs po którym sprzedałem KRS1217 będzie najniższym w historii, ale już jest niżej…,
  • W ciągu miesiąca zakupiłem i sprzedałem obligacje korporacyjne Murapol (MUR1115), korzystając z wahań cen. Dziękuję czytelnikowi bloga za podpowiedź inwestycyjną :),
  • Sprzedałem ostatnią obligację Hussar Gruppa (HGR0517). Prezes w wywiadzie udzielonym blogowi Rynek Obligacji obiecywał rzetelne podejście do inwestorów. Zmiana podejścia raczej się nie udała, raport finansowy został opublikowany ostatniego możliwego dnia (30.06.2015), a chwilę wcześniej dokonano zmiany audytora. Takie działania spółki powodują, że nie jest kandydatem do publicznego portfela blogowego. O kryteriach, jakie spółka powinna wg mnie spełniać pisałem we wnioskach w tym wpisie,
  • Dokupiłem obligacji Robyg (ROG0218) i Polnord (PND0217) – w przypadku tego drugiego stwierdziłem, że ostatnia emisja uplasowana na wyjątkowo niskiej marży powinna wspierać kurs obligacji serii przeze mnie posiadanej,
  • Per saldo lekko zwiększyłem ilość obligacji Getin Noble Banku (sprzedaż GNB0220, kupno GNB0221), niestety ceny obligacji Banku nadal się osuwają,
  • Stwierdziłem, że spadek cen obligacji Ferratum (FRR0517) nie ma fundamentalnej przyczyny i istotnie zwiększyłem zaangażowanie w obligacje tej spółki,
  • I na koniec obligacje Mirbud – przed odcięciem odsetek sprzedałem sporą część, obecnie odkupiłem w rejonach 98% (ale już mniej) obligacji MRB0717. Przygotowuję raport o spółce, niebawem go udostępnię, cały czas mam mieszane odczucia co do firmy.

Skład procentowy portfela obligacji korporacyjnych

Na koniec czerwca 2015 udział poszczególnych emitentów w portfelu wygląda następująco:
Skład % portfela obligacji korporacyjnych na 30.06.2015
 
Jeszcze kilka korekt powinno nastąpić, ale muszę stwierdzić, że coraz bardziej zadowolony jestem z doboru emitentów w portfelu :).
Skład wg branż, tutaj niestety cały czas dominacja jednej branży:
Portfel obligacji korporacyjnych wg branż na 30.06.2015
Chętnie poznam Wasze typy na obligacje firm z innych branż :).
 

Wyniki portfela obligacji korporacyjnych w czerwcu 2015

 

Podobnie, jak miesiąc wcześniej, łatwo zgadnąć, które fundusze obligacji korporacyjnych inwestują również w obligacje rządowe:
Wynik portfela obligacji korporacyjnych w czerwcu 2015
 
Wynik mojego portfela obligacji przyjmuję z pokorą, dwa poprzednie miesiące były bardzo dobre, przyszedł czas korekty cen niektórych z posiadanych obligacji plus wpadka z obligacjami Kerdos i ostatecznie wynik czerwca jest słaby.
Narastająco (wynik porównuję od początku 2014 roku) powoli „zapominam” o stracie  na obligacjach Uboat Line i mimo straty udało się przegonić 3 porównywane fundusze:
Wynik portfela obligacji korporacyjnych narastająco od stycznia 2014.
 
Fakt, że najlepszy wynik ma indeks mBank PCBI (w skład Indeksu włączane są najbardziej płynne obligacje korporacyjne oraz obligacje istotne z perspektywy całokształtu rynku) pokazuje, że całkiem nieźle można zarabiać na obligacjach tych najlepszych emitentów, po prostu należy unikać defaultów.
Tutaj znajdziesz omówienie portfela obligacji za maj 2015, dawno już nie przypominałem, że moim zdaniem warto inwestować w obligacje poprzez konto IKE, o którym pisałem tutaj.
Jeżeli jesteś nowym czytelnikiem (czytelniczką) bloga warto również zapoznać się z artykułami czy warto (i jak) inwestować w obligacje korporacyjne, jak kupować obligacje korporacyjne, warto również spojrzeć w których emitentów obligacji inwestują fundusze obligacji korporacyjnych. 
Wkrótce na blogu pojawi się analiza spółki Mirbud.
Udanych inwestycji Wam życzę!
[sgmb id=”1″]

Skomentuj