Indeks Rynku Obligacji na dzień 17.02.2017

Wartość Indeksu Rynku Obligacji na dzień 17.02.2017 wyniosła 3,34 punktu procentowego, co oznacza spadek o 0,05 punktu procentowego, ale nadal pozostawia Indeks na poziomach oznaczających, że na rynku Catalyst jest stosunkowo drogo.

Indeks Rynku Obligacji na dzień 17.02.2017

Wartość stopy bazowej WIBOR 3M pozostała na poziomie 1,73 punktu procentowego.

Na rynku Catalyst w ubiegłym tygodniu nie pojawił się żaden nowy emitent, natomiast zadebiutowały obligacje spółki Atal (ATL1218), a także BEST (BST0821). Warto uzupełnić swoje tabele notowań.

Dla przypomnienia metodologię wyliczania Indeksu znajdziesz w tym wpisie.

Za medianę – czyli emitenta obligacji ze „środkową” rentownością, stanowiącą bazę dla Indeksu, ponownie odpowiada niedawny debiutant – spółka Arctic Paper. O spółce możesz przeczytać na blogu Rynek Obligacji.

Ciekawe wydarzenia i informacje z rynku obligacji Catalyst z ubiegłego tygodnia

Trwa dobra passa obligacji BEST, ich rentowności brutto powróciły do poziomów notowanych w wakacje: 5,2-5,4 proc.

Średnia rentowność brutto (YTM brutto) obligacji BEST

Również mocno zachowują się obligacje spółki Voxel, głównie za sprawą bardzo niskiej rentowności do wykupu serii VOX0717. Średnia rentowność obligacji tej spółki prezentuje się następująco:

Średnia rentowność brutto (YTM brutto) obligacji Voxel

Tego samego nie można powiedzieć o obligacjach Medicalgorithmics, ich rentowność istotnie wzrosła, z około 3,5 proc do ponad 5 proc.

Rentowność brutto (YTM brutto) obligacji Medicalgorithmics

W bieżącym roku brak jest istotnych komunikatów ze spółki, pozostaje więc czekać do 30 marca na raport za 2016 rok. Z ciekawostek – swego czasu spółka straciła około 6 mln zł na obligacjach Banku Spółdzielczego z Wołomina – patrz omówienie raportu finansowego za I półrocze 2016 na forum portalu stockwatch.pl.

Podsumowanie

Publikacja Indeksu służy wyłapywaniu i prezentowaniu Wam w jednym miejscu, w ciekawy sposób, newsów związanych z rynkiem obligacji, a dokładniej tym, co się działo na tym rynku w poprzednim tygodniu. Mam na myśli nowych emitentów, nowe emisje, wyjątkowe skoki cen i tym podobne. Są takie tygodnie, że ciekawych newsów jest więcej, a i są takie (jak ten) kiedy na rynku jest spokojnie :).

Przypominam, że Indeks Rynku Obligacji ma charakter informacyjny i edukacyjny, a informacje podawane we wpisie nie mają charakteru rekomendacji inwestycyjnej. Każdy inwestor podejmuje decyzje na własne ryzyko i odpowiedzialność.

4 komentarzy - “Indeks Rynku Obligacji na dzień 17.02.2017

 1. Janusz

  Po firmach pożyczkowych, ministerstwo spr. zabrało się za windykatorów(tak jak pisałeś kilka tygodni temu…chyba miałeś nadzieję,że żartujesz).
  Czy uwzględniasz to w swoich planach(ewent. spadki cen)?Ja chciałem kupować w ramach przebudowy GTB ,BST.Teraz trochę się wstrzymałem.
  HBS0421 (też mam) masz już jakieś przemyślenia?

 2. No faktycznie widzę, że za przedawnienia się MS wzięło. Nie znam twardych liczb, jaka to jest skala, na czuja myślę, że to jednak dużo mniejszy problem, niż z firmami pożyczkowymi. Akurat w portfelu mało mam firm windykacyjnych, czekam na jakąś korektę notowań, może teraz coś się zdarzy.
  HBS – jeszcze bliżej się nie poznałem, pewnie po publikacji raportu rocznego (18.04) do nich zajrzę mocniej.

 3. Wszystko fajnie, dobrze przeczytać streszczone wersje tych informacji, ale zastanawia mnie ten gigantyczny spadek Medicalgorithmics w listopadzie i grudniu 2016 roku. Jestem nowy i zastanawiam się co mogło doprowadzić do tego typu spadków?

 4. MŚ to finansowi dyletanci. Sprawa ustawy pożyczek jest nie ruszona od ponad miesiąca.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.