Czerwiec okazał się dla mojego portfela obligacji bardzo dobrym miesiącem. Solidnie zachowywały się ceny większości posiadanych przeze mnie obligacji korporacyjnych, a jednocześnie udawało się „dorobić” na handlu na niektórych papierach. Jedyny minus jaki widzę, to fakt, że znowu przekroczyłem limit zaangażowania na jednego emitenta (10%), niestety czasami pokusa jest zbyt duża.

Ponieważ ceny wielu obligacji rosną i coraz trudniej coś ciekawego dobrać do portfela, czerwiec mogę nazwać miesiącem powrotu „do źródeł”. Trzon portfela stanowią między innymi takie spółki, jak Kruk, Ghelamco, Vantage, Capital Park, czyli można powiedzieć Catalystowa klasyka. Po szczegóły zmagań z rynkiem zapraszam poniżej.

Wynik portfela obligacji korporacyjnych rynku Catalyst w czerwcu 2017

W czerwcu portfel zanotował bardzo dobry wynik 0,69%. Bardzo dobry, bo 0,69% x 12 miesięcy daje 8,28% w skali roku, wynik marzenie na obligacjach korporacyjnych.

Po wykupie Ferratum płacącego wysokie odsetki, dużą pozycją w portfelu stał się płacący znacznie mniej Kruk. A to oznacza, że dobry wynik portfela, to zasługa w dużej mierze udanych transakcji kupna / sprzedaży, spróbujemy je przeanalizować poniżej.

Po 6 miesiącach 2017 roku wynik portfela wynosi 3,86% (super), a za ostatnie 12 miesięcy jest to 7,29% więc rewelacja. Cieszy również, że czerwiec jest 23 miesiącem z kolei, kiedy portfel notuje dodani wynik w skali właśnie miesiąca (odpukać, znając życie po napisaniu tego tekstu będzie to koniec passy).

Miesięczne wyniki portfela obligacji

I jeszcze spojrzenie na wyniki portfela od początku 2014 roku, z porównaniem do funduszu BPS Obligacji Korporacyjnych, tym razem fundusz wypadł stosunkowo słabo i odległość nieco się zwiększyła.

Wynik portfela obligacji od 2014 roku – narastająco

Ponieważ porównuję się do funduszu BPS Obligacji Korporacyjnych, w lipcu we wpisie blogowym postaram się zajrzeć do jego portfela na koniec 2016 roku.

Transakcje dokonane na portfelu obligacji przedsiębiorstw na rynku Catalyst w czerwcu 2017

W czerwcu na rynku Catalyst dokonywałem następujących transakcji (alfabetycznie):

Handlowałem obligacjami Alior Banku, udało się nieco dorobić na serii ALR052, a także na ALR1221, której to serii kilka sztuk pozostało w portfelu.

Przy spadkach cen dokupywałem obligacji Banku Pocztowego (BPO0626), przy wzrostach sprzedawałem. Ostatecznie jednak dużo więcej obligacji dokupiłem i emitent ten miesiąc zamknął z 11% udziałem w portfelu.

Po spadku ceny zakupiłem kilka sztuk obligacji Banku Polskiej Spółdzielczości (BPS0718).

Pohandlowałem również obligacjami Capital Parku. Parę złotych udało się zarobić na kupnie / sprzedaży serii CAP0419, a serie CAP1217 i CAP0618 powiększyły skład portfela.

Dokonywałem również ruchów na obligacjach Getback, sprzedawałem obligacje nabyte w ofercie publicznej (GBK0520), a zakupiłem GBK0319 i GB21019. W efekcie nieco zwiększyłem stan posiadania obligacji tego emitenta.

Sprzedałem zakupioną wcześniej serię obligacji Ghelamco GHE1220, a zakupiłem serie GHJ0320 i ostatniego dnia czerwca, korzystając ze spadku ceny, trochę nieplanowo serię GHK0718. W efekcie udział obligacji Ghelamco w portfelu osiągnął 11%. A właśnie pisząc te słowa, obligacje GHK0718 poszły w czyjeś ręce, zapewniając przyzwoity zwrot w krótkim czasie.

Dokupiłem nieco obligacji LC Corp (LCC0521).

Zgodnie z decyzjami podjętymi na Zgromadzeniu Obligatariuszy, została wykupiona 1 z 3 obligacji Medort (MED0420).

Wzrost cen wpłynął na sprzedaż obligacji OT Logistics (OTS1118).

Bardzo ładnie rosły ceny obligacji spółek z grupy PCC, czyli PCC Rokita i PCC Exol. I chyba nieco przedwcześnie pozbyłem się obligacji PCR0421 i PCX0620.

Po „latach” zastoju eksplodował kurs obligacji Polskiej Grupy Farmaceutycznej i oczywiście sprzedały się posiadane przeze mnie obligacje PGF1120.

Rósł również kurs obligacji Polnord – PND0618 i obligacje i emitent ten opuścili mój portfel, mam nadzieję, że nie na długo.

Kilkadziesiąt złotych udało się dopisać do salda rachunku na handlu obligacjami Ronson – RON0919.

Po nieprzyjemnej opinii audytora odnośnie przeterminowanych należności, sprzedałem obligacje Unified Factory. Następnie po pewnym czasie odkupiłem ich mniejszą ilość,  a ostatnio zarząd oświadczył, że przeterminowane należności zostały przez dłużników uregulowane.

Wzrost cen obligacji spowodował, że spółka Voxel (VOX0718) zniknęła póki co z mojego portfela.

Do dobrego czerwcowego wyniku portfela przyczynił się również handel obligacjami Vantage Development (VTG0518).

Skład procentowy portfela obligacji przedsiębiorstw na rynku Catalyst po maju 2017

Prezentuje się następująco:

 

Skład portfela obligacji na 30.06.2017 – emitenci

Kolorem żółtym zaznaczyłem większe ruchy na portfelu, zresztą wyżej je opisałem. Szkoda mi, że całkowicie wyprzedałem się z obligacji PCC Rokita i PCC Exol, na teraz wygląda, że trudno będzie sensownie odbudować pozycje na tych emitentach. Jak widać z powyższych transakcji, chociaż rynek Catalyst wydaje się nudnym i mało dynamicznym, to jednak w skali miesiąca sporo ruchów na obligacjach poszczególnych seriach obligacji ma miejsce.

Skład portfela obligacji przedsiębiorstw według branż

Wygląda następująco:

 
No nie jest to układ jak w portfelu zdywersyfikowanym i tutaj też trochę boli sprzedaż obligacji PCC, czyli brak branży chemicznej w portfelu.

Podsumowanie maja w portfelu obligacji korporacyjnych

Pół roku z wynikiem 3,86% daje mi dużą satysfakcję. Cieszy już ponad dwuletni okres bez defaultu i blisko dwuletni okres, kiedy w każdym miesiącu stopa zwrotu jest dodatnia. Oczywiście mam świadomość, że prędzej czy później natknę się na upadłość któregoś z emitentów, dlatego każdy kolejny miesiąc budowania buforu jest dla mnie bardzo cenny.

Jak wyglądają Wasze wyniki po 6 miesiącach inwestowania w obligacje korporacyjne w 2017 roku?

Dzieląc się tym wpisem pomagasz mi dotrzeć do szerszej liczby inwestorów. Dziękuję.[sgmb id=”1″]

7 komentarzy - “Portfel obligacji korporacyjnych po czerwcu 2017

 1. Leon

  Co będzie z VTG0120? Bo VTG0518 już chyba wykupią przed czasem

 2. Aniella

  Remik, mam propozycję aby do porównania Twojego wyniku z wynikiem funduszu BPS dodać porównanie z najlepszym i najgorszym funduszem obligacji polskich. Ty się naprawdę nie masz czego wstydzić ! Za I półrocze masz wynik lepszy (3,68%) od najlepiej radzącego sobie funduszu (3,2%). A tak a propos mojego inwestowania w obligacje korporacyjne: ktoś chyba przez pomyłkę (?) parę dni temu kupił moje KME1219 po 104% ( przy 6,9% oprocentowania tej serii). No cóż, łatwo przyszło – łatwo poszło… a nowa torebka cieszy oko…

 3. look

  I2D1019 wydaje się teraz ciekawe. Właśnie zaczął się nowy okres odsetkowy, a cena poniżej nominału.
  Podczas gdy I2D0719 jest notowane wyżej.

 4. Janusz

  Proszę o kilka słów HB Reavis

 5. VTG0120 można powiedzieć, że też jest zagrożone wcześniejszym wykupem

  Porównania – pokazuję je, aby był jakiś benchmark, ale nie przepadam za takimi porównaniami. Każdy portfel każdy produkt może mieć nieco inny cel, inne podejście do ryzyka więc takie porównanie zawsze należy traktować z lekkim dystansem :).

  O I2 Dev pisałem swego czasu, że relacje inwestorskie nie odpowiadają na trudne pytania. Jak ktoś ignoruje inwestorów, to ja ignoruję go.

  HB Reavis – postaram się latem coś o nich napisać, ale z racji wakacyjnego czasu nie gwarantuję kiedy.

 6. Anonim

  Gratuluję wyniku!
  Proszę brać również poprawkę na rozbieżność w rozmiarze portfela, porównując (50k PLN)? z 40mln PLN BPS O. K. to trochę nie ten sam szereg wielkości. W ciągu miesiąca może Pan sprzedać wszystko i odkupić podczas gdy statystyczny polski fund tego nie zrobi.

 7. Maciej Borucki

  A ja poprosze o kilka slow na temat ZM Kania. Wyglada mi to na 'zlota inwestycje’. Czemu udzial spada? To wyprzedaz tego papieru czy tez moze relatywny wzrost innych obligacji w portfelu?

Skomentuj