Indeks Rynku Obligacji

Wartość Indeksu Rynku Obligacji na dzień 22.09.2017 wyniosła 3,33 punktu procentowego, czyli aż o 0,16 punktu procentowego więcej niż 2 tygodnie temu.

Indeks Rynku Obligacji na dzień 22.09.2017

Mamy zatem pierwszy od dłuższego czasu solidny zwrot w rentownościach obligacji, czyli potencjalnie większe szanse na dobre zakupy na Catalyst. Można by rzec, że jest dynamika 🙂 .

Wartość stopy bazowej WIBOR 3M od dłuższego czasu się nie zmienia i pozostaje na poziomie 1,73 punktu procentowego. Za medianę – czyli emitenta obligacji ze „środkową” rentownością odpowiada spółka OT Logistics.

W ubiegłym tygodniu do składu Indeksu dołączyła spółka MCI Management. Obligacje MCM0620 (wartość emisji 25 mln zł) zadebiutowały na rynku Catalyst, a ich obecna rentowność brutto to 5,84%. Do składu Indeksu dołączyłem także obligacje podporządkowane PZU (PZU0727, wartość emisji 2,25 mld zł), których obecna rentowność wynosi 4,12%. Początkowo ze względu na dużą wartość 1 sztuki obligacji (100.000 zł) uznałem, że emitent nie powinien znaleźć się w Indeksie, bo obligacja ta nie będzie handlowana przez inwestorów indywidualnych. Okazuje się jednak, że są inwestorzy zainteresowani tymi papierami, także dołączam emitenta do Indeksu.

W ostatnich 2 tygodniach na Catalyst pojawiły się również nowe emisje obligacji takich emitentów jak Getin Noble Bank i Vantage Development. Wycofane z kolei zostały obligacje Capital Parku i MW Trade.

Ciekawe wydarzenia i informacje z ubiegłego tygodnia

Ponieważ wartość indeksu wzrosła, w tym wpisie przyjrzymy się emitentom, których ceny obligacji spadły (czyli rentowności wzrosły).

Na Catalyst notowana jest jedna seria obligacji Globe Trade Centre (GTC0319, nominał 10.000 zł). Co pewien czas jest szansa na zakup obligacji tego emitenta po niższej cenie, wygląda, że taka sytuacja obecnie też ma miejsce:

Rentowność brutto (YTM brutto) obligacji GTC

Obserwujemy również wzrost rentowności MCI Capital:

Średnia rentowność brutto (YTM brutto) obligacji MCI Capital

Mamy ciekawą sytuację, bo niedawno emisję obligacji prowadził fundusz MCI.PrivateVentures (oprocentowanie 5,3%), właśnie na Catalyst zadebiutowały obligacje MCI Management (YTM brutto 5,84%). Jeszcze niedawno obligacje MCI Capital notowane były z rentownością poniżej 5%. Oczywiście firmy i emisje trochę się od siebie różnią, ale być może mamy do czynienia z podobnym traktowaniem ryzyka tych emitentów i z tego powodu rentowności obligacji zmierzają do zbliżonego poziomu.

Na GPW mamy do czynienia z korektą cen akcji Kruka. O dziwo na Catalyst również obserwujemy spadki cen niektórych serii obligacji tego emitenta:

Średnia rentowność brutto (YTM brutto) obligacji Kruk

Jeżeli chodzi o akcje, to pojawiła się rekomendacja „sprzedaj”, w której analitycy Ipopema wskazują na czynniki ryzyka typu mniejsza efektywność działalności we Włoszech, duża konkurencja w kraju (GetBack), czy wyższe efektywne stawki podatkowe. Na dzisiaj nie wydaje się jednak, aby te czynniki ryzyka miały w jakiś specjalny sposób zagrażać obsłudze obligacji. Biorąc pod uwagę fakt, że nie zapowiada się, aby Kruk przeprowadzał nowe emisje w PLN, być może jest to dobry moment na uzupełnienie swoich portfeli o papiery tego emitenta.

[sgmb id=”1″]

Przypominam, że Indeks Rynku Obligacji ma charakter informacyjny i edukacyjny, a informacje podawane we wpisie nie mają charakteru rekomendacji inwestycyjnej. Każdy inwestor podejmuje decyzje na własne ryzyko i odpowiedzialność.

Jeden komentarz - “Indeks Rynku Obligacji na dzień 22.09.2017

  1. Gauss

    Ewidentnie czuć od pewnego czasu, że rentowności wzrosły, a ceny spały. Pojawiają się „okazje”, o których po pewnym czasie okazuje się, że wcale nie były okazjami. 🙂

Skomentuj