Kolejny trudny miesiąc na giełdzie za nami. Kursy akcji nadal się osuwają i problem ten nie omija również emitentów obligacji z Catalyst. Poniżej prezentuję tabelę spółek oraz omówienie największych zmian cen akcji na plus i na minus.

Zmiany kursów akcji emitentów obligacji z Catalyst

Tabela posortowana jest wg stopy zwrotu z akcji za ostatni miesiąc i wygląda następująco (kliknij aby powiększyć):

Zmiany cen akcji emitentów obligacji na dzień 22.06.2018 roku
Zmiany cen akcji emitentów obligacji na dzień 22.06.2018 roku

Jak widać z mediany i średniej wyniku, zarówno w skali miesiąca jak i roku kursy akcji spółek „obligacyjnych” notują spadki.

Największe zmiany kursów akcji za ostatnie 30 dni

Liderem wzrostów została spółka Biogened. Jednak wzrost ten za ostatni 30 dni, to przede wszystkim odreagowanie spadku z poprzedniego miesiąca. Również w skali roku spółka znajduje się na 16% minusie.

Vivid Games w krótkim czasie wypuszcza obecnie 3 nowe gry na urządzenia mobilne. Wygląda na to, że rynek zakłada sukces tych gier, gdyż kurs akcji Vivid w czasie kilku miesięcy wzrósł z nieco ponad 2 zł do blisko 6 zł obecnie. Sukces gier oznaczać będzie wpływy gotówki do spółki, a to oznacza większe bezpieczeństwo posiadaczy obligacji spółki. Oby tak było, w związku z powyższym pozwoliłem sobie na spekulacyjny zakup kilku obligacji Vivid na rachunek IKE.

Akcje Voxel są o 18% droższe niż miesiąc wcześniej i o 50% droższe niż rok temu. A to mnie cieszy, bo spółkę na tyle szanuję, że mam jej i akcje i obligacje.

Cały czas „buja” kursem akcji spółki Indos, jednak w skali roku Indos notuje 36 procentowy zjazd, co podtrzymuje pomarańczowy alert dla spółki.

Ładnie wzrósł kurs akcji Medicalgorithmics, jednak nadal jest ponad 50% niżej niż rok wcześniej więc czerwony alert nie może zostać jeszcze zdjęty.

Ponad 10 procentowe wzrosty cen akcji zaliczyły jeszcze 2 spółki deweloperskie – Ronson (lekkie odreagowanie wcześniejszych spadków) i Polnord.

Generalnie wygląda na to, że po stronie plusów nie ma się czym zachwycać, kilka spółek notuje odreagowania wcześniejszych spadków, jedynie Vivid Games i Voxel prezentują dłuższy trend wzrostowy.

Znacznie więcej dzieje się po stronie spadkowej.

Kursy akcji Europejskiego Centrum Odszkodowań (EuCO), Elemental Holding i Zakładów Mięsnych Kania to jedno wielkie ostrzeżenie, zarówno w perspektywie miesiąca, jak i roku. Wszystkie te 3 spółki mają obecnie czerwony alert.

Korekta dotyka też kursy akcji firm deweloperskich (i budowlanych). Spadki zaliczyły takie spółki jak Marvipol, Erbud, Echo, LC Corp i Unibep. Przy czym najgorzej w skali roku wygląda sytuacja Unibepu i Erbudu.

Oberwał również kurs akcji Pragmy Faktoring oraz jej spółki matki – Pragmy Inkaso.

W ciągu ostatnich 30 dni mocno ucierpiał również kurs spółki Famur, ciekawe jak będzie zachowywał się w kolejnych miesiącach.

Wreszcie, od października 2017 roku do teraz akcje OT Logistics spadły z 23 do 16 zł, co pokazuje, że rynek może obawiać się o zdolność grupy do generowania zysków lub widzieć zagrożenie w zakresie refinansowania przez spółkę krótkoterminowego zadłużenia.

Omówienie sygnałów ostrzegawczych dla pozostałych spółek

Czerwony alert pozostaje dla spółki Braster, której kurs akcji jest blisko 70% niżej niż rok temu. Czerwony na pomarańczowy zostaje zamieniony dla spółki Yolo, jednak tu nie ma jakiś wielkich powodów do optymizmu. Z żółtymi alertami pozostają spółki Columbus Energy i AB PL.

Natomiast żółty alert zostaje zdjęty dla spółki BBI Development (analizę spółki znajdziesz tutaj), chociaż patrząc na kurs w długim okresie trudno również w przypadku tej spółki o powody do optymizmu.

[sgmb id=”1″]

Skomentuj