Lipiec był nietypowym miesiącem z mojego punktu widzenia, a to dlatego, że zrobiłem sobie wolne od blogowania i pilnowania giełdy. I jak to bywa, sprawdziła się zasada, że jak nic nie robisz, to nic nie zepsujesz, w efekcie czego zanotowałem przyzwoity rezultat miesiąca: 0,58%. Dodatkowo w trakcie miesiąca sprzedały się obligacje kilku emitentów i w sierpień wkraczam z pokaźną gotówką na zakupy. A pierwsze dni tego miesiąca, to dalsza sprzedaż obligacji i baaardzo dużo kasy do wydania na dziś.

Po szczegóły zapraszam poniżej.

Wynik portfela obligacji korporacyjnych w lipcu 2018

Na dobry wynik 0,58%, oprócz oczywiście odsetek, złożyły się również pozytywne zmiany cen posiadanych przeze mnie obligacji. W szczególności pomału rosną ceny obligacji BEST zapadających w 2021 roku.

Miesięczne stopy zwrotu z portfela (netto) wyglądają następująco (kolor pomarańczowy to podatek od odsetek, czyli po dodaniu stopa zwrotu brutto):

Portfel obligacji - wyniki miesięcznie
Portfel obligacji – wyniki miesięcznie

Narastająco za ostatnie 12 miesięcy stopa zwrotu (netto) wynosi słabe 3,7%, rany po GetBack się jeszcze nie zabliźniły. A tak wygląda stopa zwrotu w dłuższej perspektywie czasowej.

Portfel obligacji - wyniki narastająco
Portfel obligacji – wyniki narastająco

Z powyższego wykresu widać, że nie tylko ja miałem swoje problemy. Źle się dzieje w funduszu BPS Obligacji Korporacyjnych. Fundusz do niedawna był w czołówce w swej kategorii, a obecnie jego stopa zwrotu za ostatnie 6 miesięcy to blisko minus 3%. Równie nieciekawie wygląda sytuacja funduszu BPS Płynnościowy. Z powodu złych wyników Towarzystwo zdecydowało się zawiesić pobieranie opłaty za zarządzanie. Dla przypomnienia jeszcze niedawno fundusz płynnościowy otrzymywał Złote Portfele od redakcji Parkietu za najlepszy fundusz gotówkowy i pieniężny. To pokazuje, że w obligacjach korporacyjnych nie ma drogi na skróty. Poszukiwanie większego zysku oznacza ponoszenie większego ryzyka, które niestety (za) często się materializuje.

Ryzyko portfela obligacji korporacyjnych

Podział portfela według ocen z Raportu Rankingowego wygląda następująco:

Portfel obligacji - podział według Stref
Portfel obligacji – podział według Stref

Dla przypomnienia: Strefa relaksu i Strefa spokoju, to spółki którymi się nie martwię zbytnio. Strefa czujności – tutaj już warto śledzić na bieżąco wyniki i komunikaty spółek, ale też na dziś nie widzę większych zagrożeń. Z kolei Strefa odważnych oznacza dla mnie już dużą niepewność w zakresie inwestycji w obligacje danej spółki.

W porównaniu do poprzedniego miesiąca mocno wzrósł udział Strefy Relaksu, głównie za sprawą większej ilości gotówki. Pozytywne jest również to, że zielony kolor (czyli Strefy bardziej bezpieczne) stanowi już blisko połowę całkowitego udziału w portfelu.

Transakcje dokonane na portfelu obligacji w lipcu 2018

W lipcu transakcji z mojej inicjatywy było jak na lekarstwo, większość z poniższych, to realizacja zleceń sprzedaży. Ale po kolei (alfabetycznie):

Sprzedała się reszta obligacji Banku Pocztowego (BPO0626), obecnie brak tego emitenta w portfelu. Czekam na dobrą ofertę sprzedaży.

Wykupione zostały obligacje Banku Polskiej Spółdzielczości (BPS0718).

Sprzedało się sporo obligacji Ghelamco (GHI0720).

Zwiększyłem (świadomie) nieco zaangażowanie w obligacje Providenta (IPP0620). W Anglii ceny akcji i obligacji są ok, grupa pozyskuje kolejne finansowanie, „polskie” obligacje przesuwają się do przodu w kolejce do wykupu.

Sprzedałem (świadomie) obligacje OT Logistics (OTS0818). Spółka nie zrealizowała deklaracji o uplasowaniu pierwszej z emisji obligacji w czerwcu, obecnie planuje też emisję akcji, trochę długo trwa dogadywanie się z bankami. W moim odczuciu ryzyko wzrosło. Chociaż dla przypomnienia, 2 sztuki obligacji OT Logistics pozostały w portfelu zdywersyfikowanym.

Otrzymałem przydział obligacji PKN ORLEN (PKN0722), jednocześnie sprzedałem PK10622.

Sprzedało się nieco obligacji Polnordu (PN11219 i PND1219).

Sprzedały się obligacje Volex (VOL0519), gdyby nie to i tak zostały by przedterminowo wykupione przez spółkę.

Struktura portfela obligacji po lipcu – emitenci

Wygląda następująco:

Portfel obligacji - emitenci
Portfel obligacji – emitenci

Największy emitent to gotówka, lubię to 🙂 .

Skład portfela obligacji po lipcu – branże

Wygląda następująco:

Portfel obligacji - branże
Portfel obligacji – branże

Portfel obligacji po lipcu – podsumowanie

Cieszę się z dobrego wyniku portfela, oby kolejne miesiące przyniosły unormowanie na Catalyst. Aktualnie posiadam sporo gotówki do wydania na zakupy, lecz nie spieszę się. Za chwilę będą publikowane wyniki półroczne (już PKN i GPW opublikowały), będzie to dobry moment na sprawdzenie i decyzje, których emitentów udział w portfelu zwiększać, a których się pozbywać. Wyniki emitentów na bieżąco omawiam na Forum Rynku Obligacji – zapraszam do zakupu Raportu Rankingowego wraz z dostępem do forum i świadomego podejmowania decyzji inwestycyjnych.[sgmb id=”1″]

2 komentarzy - “Portfel obligacji po lipcu 2018

  1. Anonim

    Witam mam pytanie odnośnie spadku cen obligacji które posiadam MCF1121, MCF1020 oraz KRI0322 szukałem informacji czym spadek może być spowodowany chodzi głównie o serie MCF ale nie moge znaleźć może mi Pan odpowie czy to są odpryski odnośnie Getback czy coś jest jeszcze innego na rzeczy, czy zakupić dla uśredniania ceny.
    Pozdrawiam

  2. KRI – tu sprawa raczej jasna, w obecnej emisji mocno podnieśli marżę, czyli ceny poprzednich emisji muszą być niższe, aby rentowności były porównywalne.

    MCF – wydaje mi się, że rynek przereagował i mam nadzieję, że powoli będziemy wracać do 100%, ale trudno powiedzieć jak szybko. Co do uśredniania, to oczywiście ciężko powiedzieć, wszystko zależy ile masz procent portfela w tych obligacjach, podejścia do ryzyka itp. Sprawa indywidualna

Skomentuj