Dziś rano wysłałem Raport Rankingowy 65 osobom, które zakupiły go w przedsprzedaży. Uwielbiam czytać takie odpowiedzi:

Dzięki za Raport. Wspaniała sprawa!

Cześć!Dzięki.Super robota.

Dla mnie fakt, że ktoś znajdzie chwilę, aby napisać, że mu się podoba, jest nieocenioną motywacją 🙂 . Zresztą każdy feedback ma znaczenie, bo pomaga ulepszać produkt 🙂 .

Jeżeli rozważałeś / rozważasz zakup Raportu Rankingowego, to w tym wpisie omówię jego zawartość. O metodologii oceny spółek już wcześniej pisałem.

Raport Rankingowy – spółki

Na chwilę obecną w skład Raportu wchodzi 40 spółek. 35 spółek jest w formie kontynuacji z poprzedniego roku, a więc można porównać, jak ich Ranking zmienia się w czasie. Z tych 35 firm 3 jeszcze nie opublikowały wyników za 2018 rok (będą w maju), a jedna (Kredyt Inkaso) ma przesunięty rok obrotowy.

Z Raportu zniknęły spółki, których obligacje zostały wycofane z Catalyst (GTC, Capital Park, Medicalgorithmics i Murapol) oraz spółka, która jest w fazie negocjacji z wierzycielami (OT Logistics). Na miejsce tych firm dodałem: HB Reavis, Polską Grupę Farmaceutyczną, Coccodrillo, Marvipol i Vivid Games.

Tak więc łącznie startujemy z 40 spółkami, w kolejnych okresach w ślad za sytuacją rynkową lub wskazaniami Użytkowników Raportu będę dodawał następne spółki.

A pełna lista 40 firm wygląda tak: Arctic Paper, BBI Development, BEST, Coccodrillo, Comp, Cyfrowy Polsat, Dekpol, Dom Development, Echo Investment, EuCO, Famur, Ghelamco, GPW, HB Reavis, I2 Development, IPF (PROVIDENT), Kancelaria Medius, Kania, Kredyt Inkaso, Kruk, LC Corp, Lokum Deweloper, M.W. Trade, Marvipol, MCI Capital, PCC Exol, PCC Rokita, Pekabex, PGF, PKN Orlen, Polnord, Pragma Faktoring, Robyg, Ronson, SAF, Uniserv – Piecbud, Vantage, Victoria Dom, Vivid Games, Voxel.

Raport Rankingowy – ocena spółek, wykresy i tabele

Każda spółka w wyniku oceny otrzymuje punkty. Na każdą firmę w Raporcie przypadają 2 strony, na pierwszej znajdziesz jej prezentację, historię działalności, informacje o zarządzie i audytorze, wreszcie punktację w poszczególnych 4 obszarach wraz z uzasadnieniem i na koniec podsumowanie. Druga strona zawiera wykresy przychodów, zysków i marż w ujęciu rocznym i kwartalnym, a także wykresy w czasie pozycji bilansowych: gotówki, zadłużenia finansowego, kapitałów i wskaźników: płynności, zadłużenia, dług netto / kapitały własne, dług netto EBITDA. Pod wykresami znajduje się krótki opis istotnych spraw wynikających z wykresów.

Dodatkowo, oprócz kart spółek, w Raporcie znajdziesz też:

 • zbiorczy wykres zawierający wszystkie spółki, posortowane według Rankingu,
 • tabelę zawierającą dane: nazwa spółki, punkty w Rankingu, średnia rentowność jej obligacji, liczba transakcji na obligacjach w Q1 2019,
 • wykres zestawiający punkty w Rankingu z rentownością obligacji danej spółki.

Wydaje mi się, że powyższe 3 wykresy w sposób przejrzysty pokazują, z jakimi spółkami i z jakim ryzykiem mamy do czynienia.

Raport Rankingowy – podsumowanie

65 osób zakupiło Raport Rankingowy II edycji przed datą premiery, jest to już o 11 osób więcej niż wszystkie zakupy poprzedniego Raportu. Z poprzedniego roku 35 z 54 osób (65%) już kontynuuje współpracę, kilka osób zapowiedziało, że wkrótce zakupi Raport, a kilka poinformowało o przyczynach braku zakupu (kupno domu, brak nowych środków na inwestycje). Wierzę, że Raport stanowi fajną pozycję na rynku obligacji korporacyjnych i kontynuacja współpracy z większością osób jest tego potwierdzeniem.

Dodam, że oprócz Raportu, otrzymujesz także dostęp do Forum, gdzie komentuję wyniki kwartalne spółek, a także najważniejsze wydarzenia na rynku obligacji. Również podaję swoje realne transakcje.

Przypominam również, że oferuję gwarancję satysfakcji, jeżeli z jakiegoś powodu Raport się Tobie nie spodoba, oddaję kasę bez pytania o przyczynę.

Zapraszam do zakupu Raportu, a jeżeli chcesz się o coś dopytać przed zakupem, do kontaktu ze mną.

Jeżeli zakupiłeś już Raport, a nie widzisz go na mailu lub nie masz dostępu do Forum, również napisz do mnie, a rozwiążemy problem :).

Udanych inwestycji![sgmb id=”1″]

15 komentarzy - “Raport Rankingowy po wynikach 2018 już dostępny

 1. Wojciech

  Cześć,
  ponownie zakupiłem raport, bo to była bardzo dobra decyzja w zeszłym roku. Co jakiś czas dokupuję trochę obligacji korporacyjnych, a nie mam czasu na śledzenie wyników spółek (ponadto na tym się nie znam). Śpię lepiej, defaultów na szczęście nie miałem. Jeden rzut oka na raport pozwala mi na szybką ocenę jakie obligacje mogę kupić, a jakich powinienem unikać. Dostęp do Portalu Analiz też zakupiłem – byłem zaskoczony, że kilka spółek, które „oceniałem” jako znakomite mają wyniki takie sobie.
  Dostęp do Forum to też świetna sprawa – w razie wątpliwości Keymaster zawsze bezinteresownie posłuży radą…

  Życzę dalszego rozwoju Bloga i pozdrawiam.

 2. Dziękuję bardzo :). Takie komentarze motywują do dalszej ciężkiej pracy i dodają „kopa” w trudnych chwilach 🙂

 3. cj

  Cyfrowego Polsatu, CDRL praktycznie nie da się kupić na Catalyst, Skąd ich obecność?

 4. obligi

  Jak sądzisz, czy ot Logistics zamieni serie d i f na jedną h?

 5. MrMrooz

  CPS0721 to nawet są wykupione przed terminem, przynajmniej wg. obligacje.pl, więc wychodzi, że nie ma żadnych obligów Polsatu teraz na Catalyst. Czyżby było miejsce na kolejną nową spółkę?

 6. Cps zdjęty z CAT ale licze że nowa emisja wróci. CDRL fajny emitent i mam nadzieję że się rozkręci obrót. Nowe spółki tak czy owak się będą pojawiać w Raporcie. OT Logistics nie potrafi zarządzać finansami, przestałem się nimi interesować.

 7. obligi

  Możesz rozwinąć co oznacza że OT Logistics nie potrafi zarządzać finansami?
  Wyszło na jaw (nie jest to jeszcze pewne na 100%) czemu obligacje seria D jest zawieszona, była sprawa w sądzie.

 8. Tak pisałem w poprzednim Raporcie Rankingowym, a więc jeszcze przed problemami OTL:

  Polityka finansowa z punktu widzenia obligatariuszy:
  Ocena niska. Wydaje się, że grupa nie przywiązuje wystarczającej uwagi do zarządzania swoimi finansami, działa na zasadzie, że jakoś to będzie, zamiast wydłużać dostępność kredytów i rolować zadłużenie z obligacji z odpowiednim wyprzedzeniem, nie czekać na ostatni moment. Zadłużenie również wyższe, niż oczekiwane przez obligatariuszy rozłożenie ciężarów finansowania działalności.

  Ocena wskaźników:
  Niestety bardzo słabo oceniany obszar. Fatalna płynność bieżąca (łącznie ponad 300 mln zł z kredytów i obligacji zapada w ciągu 12 miesięcy), wskaźnik ogólnego zadłużenie 0,66 też stosunkowo wysoki. Również rentowność nie rzuca na kolana. Możliwość spłaty zadłużenia finansowego netto w nieco ponad 4 lata to też wartość na granicy uznawanej za poprawną.

  Rozsądne zarządzanie finansami m.in. polega na takim rozłożeniu zapadalności zadłużenia, aby nie było problemów w przypadku pogorszenia sytuacji firmy czy sytuacji rynkowej. Są firmy, które np. refinansują swoje obligacje przed ich zapadalnością, aby nie czekać na ostatni moment. Tutaj tego wszystkiego mi zabrakło, a dodatkowo mimo takiej sytuacji grupa dalej inwestowała.

  Już w maju ubiegłego roku napisałem do nich, co planują zrobić w zakresie zapadającego zadłużenia. Odpisali, że oczywiście rozważają różne scenariusze itp. itd. Jak widać po aktualnej sytuacji (co chwilę zwoływane zgromadzenia obligatariuszy i przedłużanie „na chwilę”) nie wyszło to tak jak powinno.

  PS. Ja oceniam efekty działań. Być może wewnętrznie grupa pracowała na pełnych obrotach z refinansowaniem, tego nie oceniam.

 9. @CJ, CRDL właśnie dziś się przewinęło przez rynek :). Jeszcze niech CPS wróci na CAT 🙂

 10. cj

  faktycznie, dzięki, ale traf! Zauważyłem, że w rankingu jest też kilka spółek, gdzie szanse na kupienie papieru z rentownością powiedzmy 3% są niewielkie, czasem jedyną okazją była oferta pierwotna. Jak się przesieje to, co możliwe do nabycia na średni termin i w sensownych granicach ryzyka, z zyskiem ponad lokatę, to wychodzi mizeria rynku. Brakuje też już banków, bo emitowały podporządkowane obligi, a KNF uznał to za niedopuszczalną szansę na zysk z ryzykiem.

 11. obligi

  Dziękuję za opinię odnośnie OTL.
  Co do obligacji bankowych to KNF chciał odciąć Kowalskich od obligacji biznesmena LC – tak to wygląda wg mojej oceny. A że nie mogli odciąć od konkretnego banku to musieli odciąć solidarnie wszystkie.
  Osobiście ubolewam nad tym gdyż Kowalskim pozostają tak na prawdę obligacje korpo, które często wiążą się z jeszcze większym ryzykiem, ale w tym przypadku KNF będzie miał ręce czyste.

 12. @CJ, oczywiście, że ten rynek to mizeria, ale coś tam daje się uciułać. Do Raportu dołączam ilość transakcji w kwartale na danym emitencie i na każdym jakieś tam transakcje były. Niestety niektórzy emitenci wymagają anielskiej cierpliwości, aby ich dostać w dobrej cenie. tego nie zmienię, ale myślę, że swoją cegiełkę do poprawy płynności i różnorodności rynku dokładam :).

  @obligi, zgadzam się, wygląda na prawo robione pod konkretną sytuację i w efekcie odcina indywidualnych inwestorów od fajnych obligacji banków.

 13. obligi

  Wygląda na to że OTL wykaraskał się, przynajmniej na jakiś czas. Czy właściciel bloga ma dostęp do informacji ile z tych pozostałości serii D oraz F jest w rękach osób fizycznych, a ile w funduszach?

 14. Nie mam takich informacji. Fajnie, że się OTL udało, nie potrzebujemy na Catalyst kolejnych defaultów 🙂

 15. obligi

  OTL ma jednak tą zaletę że jest tam przynajmniej co licytować 😉

Skomentuj