54 osoby zdecydowały się mi zaufać i zakupiły Raport Rankingowy w pierwszej edycji. Druga edycja trafiła do 97 osób, a trzecia do 87. Zdecydowana większość ponawia zakupy, a wśród osób nie kupujących ponownie są takie, które wprost piszą, że z różnych przyczyn przestały inwestować na Catalyst – najczęściej ze względu na zakup mieszkania czy budowę domu – co cieszy 🙂 .

Dla osób, które inwestują w obligacje korporacyjne Raport Rankingowy (RR) to narzędzie, które znacznie ułatwia to wyzwanie. Dzięki RR możesz sprawdzić jak silne spółki masz w swoim portfelu obligacji, znajdziesz pomysły na zakup obligacji nowych spółek (dywersyfikację inwestycji), a także świadomie zbudujesz portfel dobrze zarabiających obligacji. Jest to narzędzie, które sam chciałbym posiadać zaczynając inwestycje w obligacje korporacyjne – w ten sposób właśnie je przygotowałem.

Co roku w RR pojawiają się nowe pomysły, tak jest i tym razem. Jest też nowa możliwość zakupu – w pakiecie z abonamentem w Portalu Analiz. Poniżej krótko opisuję funkcjonalności Raportu Rankingowego, a także sposoby możliwości jego nabycia.

Raport Rankingowy – jak wygląda?

Główne zadanie RR to ocena potencjału 36 spółek, których obligacje notowane są na Catalyst. Co ważne, ocena z punktu widzenia obligatariusza, a nie akcjonariusza. Każda spółka ma swoją kartę z informacjami o niej (historia, przedmiot działalności, zarząd, akcjonariat, audytor). Drugim „blokiem” jest ocena spółki (a konkretnie wynik tej oceny) w 4 obszarach: wielkość, wskaźniki finansowe, ocena biznesu, ocena polityki finansowej. Dlatego te obszary i sposób punktacji, to szczegółowo wyjaśniam w Raporcie Rankingowym. Żeby nie być gołosłownym, poniżej przykład dla jednej ze spółek z Raportu. Najpierw opis (kliknij, aby powiększyć):

A następnie punktacja:

Co ważne, wszystkie spółki w Raporcie otrzymują punkty według tych samych kryteriów, można zatem łatwo je porównywać. Jest to już IV edycja RR, zatem można również obserwować, jak Raport się zmieniał w czasie. I wreszcie, można też porównywać ocenę z Raportu z rentownością obligacji emitentów i w ten sposób szukać ciekawych inspiracji.

Na kolejnej stronie każda spółka ma wizualizację wyników i wskaźników w postaci wykresów: przychodów, rentowności zysku brutto, EBITDA, zysku netto, rentowności zysku netto, płynności bieżącej, gotówki w kasie, zadłużenia finansowego, zadłużenia finansowego netto, kapitałów własnych oraz wskaźników dług netto / kapitały, dług netto / EBITDA, wskaźnik ogólnego zadłużenia. Wykresy obejmują kilka ostatnich lat – łatwo można sprawdzić jak zachowują się w czasie. Przykład jednego z 8 (z reguły) wykresów:

W obecnej edycji pojawiła się nowość, kolejna strona, na której prezentuję obligacje spółki notowane na Catalyst, ich parametry oraz ich obecną oraz historyczną rentowność.

Podsumowując, w Raporcie Rankingowym mamy wszystko co potrzebne do inwestycji w obligacje korporacyjne:

  • Informacje o spółce, opisowo i graficznie,
  • Ranking spółki,
  • Prezentację jej obligacji.

I tak dla 36 firm. Mnóstwo informacji. Ale żeby nie było zbyt dużo, część informacji zebrana jest w formie tabeli i wykresów, na których łatwo można porównać spółki według oceny w Raporcie, a także zestawić to z rentownościami obligacji.

Raport Rankingowy – podsumowanie, jak kupić?

Sytuacja na Catalyst nas nie rozpieszcza. Emitentów delikatnie mówiąc nie przybywa, a i rentowności obligacji spadają, co szczególnie boli przy rosnącej inflacji. Jednak taki stan nie będzie trwał wiecznie, już dziś sygnałów o możliwym wzroście stóp procentowych jest coraz więcej. Ten Raport stara się być przewodnikiem – wskazywać ciekawe, solidne spółki i ich obligacje, które oferują najwyższą rentowność. Oczywiście Raport Rankingowy nie ma patentu na „nieomylność” i nie zastąpi samodzielnego podejmowania decyzji inwestycyjnych, ale w mojej ocenie może pozytywnie wpłynąć na ich jakość.

Serdecznie zapraszam do zakupu IV edycji tego narzędzia. Możesz to zrobić na 2 sposoby:

  1. Wejść na stronę zakupu (link) i po prostu zakupić Raport w cenie 170 zł,
  2. Zakupić abonament na Portalu Analiz (pewnie już wiesz co to za Portal) za 149 zł i wejść na Forum Obligacji PA po kupon 150 zł na Raport (link). To co wydasz na abonament w PA, zostanie Ci odliczone od ceny zakupu Raportu. Czyli będziesz miał i Raport Rankignowy (za 20 zł) i dostęp do Portalu Analiz na rok 🙂

Skąd taka propozycja? Powody są dwa: 1) Na Portalu Analiz rozwijam forum obligacji korporacyjnych, to tam będę pisał o spółkach, o swoich przemyśleniach i transakcjach. 2) Portal Analiz to miejsce grupujące fantastycznych ludzi z różnych dziedzin życia połączonych pasją inwestowania nie tylko w obligacje. Chciałbym, aby każdy Czytelnik bloga Rynek Obligacji tam trafił 🙂

Przypominam również, że oferuję gwarancję satysfakcji, jeżeli z jakiegoś powodu Raport się Tobie nie spodoba, oddaję kasę bez pytania o przyczynę.

Zapraszam do zakupu Raportu, a jeżeli chcesz się o coś dopytać przed zakupem, do kontaktu ze mną.

Jeżeli zakupiłeś już Raport, a nie widzisz go na mailu lub nie masz dostępu do Forum, również napisz do mnie, a rozwiążemy problem :).

Dziękuję za zaufanie i życzę udanych inwestycji!

Remigiusz Iwan

Skomentuj