Z publiczną emisją obligacji wystartowała w dniu dzisiejszym spółka BEST. Tym razem BEST oferuje obligacje ze zmiennym oprocentowaniem, w przeciwieństwie do stałej stopy procentowej z poprzedniej emisji.

Poniżej przedstawiam parametry emisji obligacji oraz informuję, w jaki sposób je kupić, następnie krótko o samej spółce z podaniem linku do analizy wyników I półrocza 2021 roku, a na koniec porównam rentowność oferowanych obligacji z już notowanymi na Catalyst. Zapraszam do lektury.

BEST – warunki emisji obligacji serii W2

Zacznijmy od tych najważniejszych, BEST emituje obligacje na okres 5 lat, z oprocentowaniem WIBOR 3M + 4,2% marży, z wypłatą odsetek co 3 miesiące. WIBOR 3M wynosi na dziś 0,24%, zatem oferowane oprocentowanie na dziś to 4,44%. Oczywiście wraz ze zmianami stopy WIBOR oprocentowanie obligacji w przyszłości może (i zapewne będzie) się zmieniać.

Dla porównania obecnie notowane na Catalyst serie obligacji BEST mają następujące oprocentowanie: BST0222 WIBOR 3M + 3,5% marży, BST0224 WIBOR 3M + 3,75%, BST0622 WIBOR 3M + 3,3%, BST0922 WIBOR 3M + 3,4%, no i ostatnio wyemitowane BST0726 stałe 4,4%.

Zatem patrząc na marżę do WIBOR obecna oferta jest najbardziej atrakcyjna. Rentowności obligacji sprawdzę pod koniec wpisu.

Wartość emisji obligacji wynosi 10 mln zł, a wartość pojedynczej obligacji to 100 zł (taka jest też cena emisyjna) i zapis można złożyć już na 1 sztukę obligacji.

Zapisy trwają od 23 września do 6 października 2021 roku, przydział obligacji i rozpoczęcie naliczania odsetek nastąpi w dniu 8 października. Obligacje zostaną wprowadzone na rynek Catalyst.

Zapisy na obligacje przyjmują Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska, Michael / Ström Dom Maklerski, IPOPEMA Securities, Noble Securities, a więc mamy ten sam skład konsorcjum, co przy poprzedniej emisji. Niezmiennie polecam założenie konta maklerskiego w Michael / Ström Dom Maklerski (np. poprzez ten formularz), gdyż ta instytucja specjalizuje się w obligacjach korporacyjnych, a przede wszystkim oferuje wysoką jakość usług. Konto w DM M/S posiada już również dostęp do rynku Catalyst, czyli możliwość kupna i sprzedaży obligacji korporacyjnych na giełdzie z bardzo atrakcyjną prowizją 0,1%.

Prospekt emisyjny i warunki emisji obligacji BEST seria W2 znajdziesz w tym miejscu, tutaj również znajdziesz aktualną prezentację wynikową spółki.

BEST – wyniki spółki, rentowności obligacji

Wyniki grupy BEST za 2020 rok szczegółowo omówiłem w tym wpisie na Portalu Analiz – gorąco zachęcam do jego lektury. W tym miejscu natomiast znajdziesz omówienie wyników grupy za I półrocze 2021 roku. Zachęcam również do zapoznania się z prezentacją wyników spółki za I półrocze 2021 roku (link kilka wierszy powyżej).

W tym miejscu natomiast pozwalam sobie wkleić wykres wpłat od dłużników pokazujący rosnącą efektywność działania grupy (wzrosty mimo niewielkich zakupów nowych pakietów wierzytelności w ostatnich latach):

BEST - wpłaty od dłużników
BEST – wpłaty od dłużników

Drugim wykresem jest zapadalność zadłużenia – widać przerwę w nowych emisjach obligacji od połowy 2018 roku (upadek GetBack) do końca 2020 roku – w tym czasie BEST pomimo braku nowych emisji był w stanie wygenerować środki na spłatę zapadających obligacji.

BEST - zapadalność obligacji
BEST – zapadalność obligacji

Na 2022 rok przypada kilka większych wykupów i między innymi stąd wzmożona aktywność BEST w emisjach obligacji. Drugim powodem jest oczywiście chęć powrotu do większych zakupów portfeli obligacji.

BEST – podsumowanie, porównanie rentowności obligacji

Spółka doskonale poradziła sobie z presją płynnościową, wszystkie obligacje spłacała bez problemu, poprawiając jednocześnie wyniki. Rynek docenił to spadkiem rentowności jej obligacji.

BEST - rentowność obligacji na Catalyst, źródło: MyFund
BEST – rentowność obligacji na Catalyst, źródło: MyFund

Obecnie wszystkie serie obligacji spółki oparte na zmiennej stopie procentowej notowane są z rentownościami brutto poniżej 4%. Zatem, jak ktoś długoterminowo wierzy w spółkę, to oferowane 4,2% marży do WIBOR 3M jest bezkonkurencyjne. Z takim jednak zastrzeżeniem, że obligacje o dłuższym terminie wykupu co do zasady powinny mieć wyższą rentowność od tych z krótszym terminem (dłuższy okres = większe ryzyko niewypłacalności emitenta).

Jedynie ostatnia emisja o stałej stopie procentowej oferuje wyższą rentowność od obecnej, co wynika najprawdopodobniej z oczekiwania przez rynek na podwyżki stóp procentowych, co uczyni obligacje oparte na stałej stopie procentowej mniej atrakcyjnymi.

Podsumowując, aktualna oferta wygląda dobrze na tle historycznego oprocentowania obligacji spółki, jak również aktualnych rentowności jej obligacji na Catalyst. Oferowane zmienne oprocentowanie ogranicza ryzyko związane z potencjalnym wzrostem stóp procentowych. Jedyne, co w obecnych czasach psuje atrakcyjność inwestowania w obligacje firm (ale i w lokaty lub inne instrumenty finansowe) to wysoka inflacja, ale to już temat na odrębny wpis.

BEST jest jednym z liderów branży wierzytelności w Polsce, działa również we Włoszech. Zna się na swoim biznesie. Spółka już 24 lata jest obecna na GPW i 10 lat na rynku Catalyst. Przez ten okres zbudowała reputację solidnego emitenta i potwierdziła ją w kryzysowym czasie (upadek Getback, epidemia covid-19).

Przypominam link do oferty obligacji, ostateczną decyzję odnośnie ewentualnego udziału w emisji oczywiście każdy Inwestor musi podjąć samodzielnie.

Udanych inwestycji!


Disclaimer: BEST wykupił reklamę emisji na Portalu Analiz. Wykupywanie reklam na portalach finansowych jest standardowym działaniem emitentów, aby zapewnić widoczność oferty. Dodatkowo powyższy wpis powstał z mojej inicjatywy i nie był konsultowany z emitentem (piszę zawsze jako potencjalny inwestor, a nie sprzedawca), ale Czytelnik powinien mieć świadomość powiązań, które wyżej wymieniłem.

No i jeszcze przypomnienie, że powyższy wpis nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej, a inwestowanie w obligacje korporacyjne (i inne instrumenty finansowe) wiąże się z ryzykiem utraty części, a nawet całości zainwestowanych środków – warto do inwestycji podchodzić rozważnie.

5 komentarzy - “BEST – emisja obligacji serii W2

 1. Jacek

  Jak dobrze pójdzie to powinny być potem notowane z premią. KRU0325 czy 0625 to nawet po 102, PRF0723 100.5 więc tu spodziewałbym się notowań po 101. Może nawet będzie redukcja zapisów. Jak ktoś ma wolne środki to można jakiś 1% zrobić na tym na szybko, szczególnie na IKE i tak teraz nie ma praktycznie niczego ciekawego w „okienku transferowym”. Jeszcze parę-paręnaście dni temu można było np. wejść w KRI0322 z lepszym zyskiem, teraz to już raczej po fakcie. Oferta więc raczej przeciętna chyba, że dla dywersyfikacji…

  Przez te ostatnie 2 lata to Catalyst się mocno przeczyścił. Prawie wszystko notowane po nominale lub ponad nominał, 5% to już dużo a bardziej ryzykownych to nawet nie ma nawet gdyby się bardzo chciało poza GNB i może EUC a i w tych przypadkach premia marna. I pomyśleć, że trochę ponad rok temu pcr0527 była sprzedawana bez redukcji i doszła w kilka miesięcy do 110%. Eh, gdzie to okazje…

 2. Lieutenant

  Bez przesady. Raczej z niewielkim dyskontem.

 3. Zobaczymy, zastanawiam się nad ofertą, może ten 1% uda się ugrać, choć będzie pewnie trudno. Sporo będzie zależeć od otoczenia (inflacja, sygnały odnośnie podwyżek stóp proc). Ale też i fundy muszą w coś kasę inwestować… W najgorszym wypadku wpadnie te 4,4% rocznie.

 4. Andrzej

  Czy jest szansa na podobną analizę dla publicznej, trwającej własnie emisji Kredyt Inkaso.

 5. Tutaj napisałem omówienie aktualnych wyników KRI: https://portalanaliz.pl/analiza/312/Kredyt-Inkaso—wyniki-I-kwarta%C5%82u-2021/2022

  zwracam uwagę, że obecnie notowane na Cat KRI0423 mają wyższą rentowność (https://obligacje.pl/pl/narzedzia/kalkulator-rentownosci,symbol-KRI0423), krótszy okres do wykupu, są oparte na zmiennej stopie procentowej i zabezpieczone – 4xTAK, jeżeli ktoś chce obligi KRI kupować.

Skomentuj