W dniu dzisiejszym spółka BEST wystartowała z publiczną emisją obligacji serii W3. Poniżej przedstawiam parametry emisji obligacji, link do analizy wyników grupy po 3 kwartałach 2021 roku, update danych operacyjnych w Q4 2021 r. oraz porównanie rentowności notowanych na Catalyst obligacji BEST z obecną emisją obligacji. Zapraszam do lektury.

BEST – warunki emisji obligacji serii W3

Obligacje korporacyjne serii W3 oferowane przez BEST będą oprocentowane według zmiennej stopy procentowej stanowiącej sumę stawki WIBOR 3M oraz marży w wysokości 4,00 punktów procentowych w skali roku. W dniu 16 lutego stawka WIBOR 3M wynosiła 3,39%, co dawałoby oprocentowanie 7,39% w skali roku. Faktyczna wysokość pierwszego kuponu prawdopodobnie będzie się nieco różnić, gdyż zostanie wyznaczona 25 lutego. Oprocentowanie oparte o WIBOR 3M oznacza 3-miesięczne okresy odsetkowe.

Termin wykupu obligacji przypada na 7 marca 2027, a więc obligacje emitowane są na okres 5 lat.

Łączna wartość emisji obligacji to 30 mln zł. Wyemitowanych łącznie zostanie nie więcej niż 300.000 sztuk obligacji o wartości nominalnej 100 złotych każda, a zapis można złożyć już na 1 sztukę obligacji.

Zapisy na zakup obligacji będą prowadzone od 18 lutego do 3 marca (obie daty włącznie). Przydział obligacji nastąpi 7 marca, a przewidywany dzień emisji to 28.03.2022 roku.

Link do oferty obligacji, zawierający parametry emisji oraz prezentację inwestorską.

Zapisy na obligacje przyjmują Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska, Michael / Ström Dom Maklerski, IPOPEMA Securities, Noble Securities, a także Dom Maklerski Banku BPS (nowy podmiot oferujący w porównaniu do poprzednich emisji). Niezmiennie polecam założenie konta maklerskiego w Michael / Ström Dom Maklerski (np. poprzez ten formularz), gdyż ta instytucja specjalizuje się w obligacjach korporacyjnych, a przede wszystkim oferuje wysoką jakość usług. Konto w DM M/S posiada już również dostęp do rynku Catalyst, czyli możliwość kupna i sprzedaży obligacji korporacyjnych na giełdzie z bardzo atrakcyjną prowizją 0,1%.

BEST – informacje o spółce, sytuacja finansowa.

Wyniki grupy po III kwartałach 2021 roku szczegółowo omówiłem w tym wpisie na Portalu Analiz. Wyników za cały rok 2021 jeszcze nie ma, natomiast w prezentacji inwestorskiej na potrzeby emisji obligacji (link) zarząd podał kluczowe zdarzenia dotyczące Q4 2021 roku:

Faktycznie, spółka utrzymuje wysokie poziomy spłat z portfeli wierzytelności (mimo ich „starzenia się”):

Zwraca uwagę wysoki poziom inwestycji w portfele wierzytelności i plany dalszego aktywnego uczestnictwa w przetargach – to będzie zwiększać zapotrzebowanie na środki finansowe.

Obligacje są ważnym elementem finansowania się grupy – widać to po emisjach , które miały miejsce w latach 2016-2018. W roku 2018, po upadku GetBack, spółka na blisko 3 lata zaprzestała nowych emisji obligacji, jednocześnie wykupując wcześniejsze emisje z generowanych przez siebie środków, udowadniając doskonałą sprawność operacyjną.

Połączenie nadchodzących w 2022 roku wykupów obligacji i chęci inwestowania w nowe wierzytelności oznaczać zapewne będzie większe zapotrzebowanie BEST na finansowanie, czego zresztą dowodem jest niniejsza emisja.

BEST – porównanie rentowności obligacji korporacyjnych

Poniżej tabela z notowanymi na Catalyst obligacjami (na których są obroty) spółki BEST.

Obligacje BST0622 i BST0922 mają krótki okres do wykupu, zatem ich rentowności są bardzo wrażliwe na niewielkie zmiany cen i nie powinny stanowić bazy do porównania.

Dla przypomnienia, oprocentowanie nowej emisji według WIBOR 3M na dzień 16.02.2022 roku wyniosłoby 7,39%, zatem jest bardziej atrakcyjne niż np. rentowność obligacji BST1026. Na tej podstawie można postawić tezę, że emisja zakończy się sukcesem, a nowe obligacje po wprowadzeniu ich na Catalyst mają szansę być notowane nieco powyżej nominału. Przy okazji, wydaje się, że cena obligacji o stałym oprocentowaniu (BST0726) jest wysoka, albo inaczej rentowność tych obligacji jest niska w porównaniu do tych o zmiennej stopie procentowej.

Podsumowując, choć marża na obligacjach jest niższa od poprzedniej emisji (4% vs 4,2% marży poprzednio), to aktualna oferta wygląda dobrze na tle aktualnych rentowności jej obligacji na Catalyst. Oferowane zmienne oprocentowanie ogranicza ryzyko związane z potencjalnym dalszym wzrostem stóp procentowych.

BEST jest jednym z liderów branży wierzytelności w Polsce, działa również we Włoszech. Zna się na swoim biznesie. Spółka już 24 lata jest obecna na GPW i 10 lat na rynku Catalyst. Przez ten okres zbudowała reputację solidnego emitenta i potwierdziła ją w kryzysowym czasie (upadek Getback, epidemia covid-19).

Przypominam link do oferty obligacji, ostateczną decyzję odnośnie ewentualnego udziału w emisji oczywiście każdy Inwestor musi podjąć samodzielnie.

Udanych inwestycji!

Disclaimer: BEST wykupił reklamę emisji na Portalu Analiz. Wykupywanie reklam na portalach finansowych jest standardowym działaniem emitentów, aby zapewnić widoczność oferty. Dodatkowo powyższy wpis powstał z mojej inicjatywy i nie był konsultowany z emitentem (piszę zawsze jako potencjalny inwestor, a nie sprzedawca), ale Czytelnik powinien mieć świadomość powiązań, które wyżej wymieniłem.

No i jeszcze przypomnienie, że powyższy wpis nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej, a inwestowanie w obligacje korporacyjne (i inne instrumenty finansowe) wiąże się z ryzykiem utraty części, a nawet całości zainwestowanych środków – warto do inwestycji podchodzić rozważnie.

10 komentarzy - “BEST – emisja obligacji serii W3

 1. roman

  Panie Remigiuszu jak zawsze świetna robota ! Dziękuję!
  Intuicja podpowiada Panu że będzie duża/mała redukcja w przypadku Besta? Pytam, bo ostatni wysyp ofert (MCI,Kruk, Echo, Cavatina) zgarnia trochę gotówki z rynku i pytanie kiedy wolne środki inwestorów wyczerpią się na tyle że emisje nie będą pokrywane w całości,
  Wierny czytelnik
  Roman

 2. Dziękuję. Mnie intuicja odnośnie redukcji często zawodzi 🙂
  Teraz nie było redukcji na MCI więc część inwestorów (w tym ja) jest tam mocno zaangażowana. Z drugiej strony powinno być sporo wolnej kasy po redukcjach na KRUK czy Marvipol, jest szerokie konsorcjum dystrybucyjne. A strzelę sobie – popyt 40-50 mln zł?

 3. Aniella

  Zanosi się na sporą rewolucję w przepisach dotyczących branży windykacyjnej. „Władza’ robi wszystko aby przychylić nieba dłużnikom. https://www.money.pl/gospodarka/rzad-bierze-sie-za-windykacje-znamy-rewolucyjny-projekt-6739781336783808a.html
  Nie podoba mi się to.

 4. Roman

  Ciekawe jaki procent spłat obecnie pochodzi z windykacji polubownej a jaki z procesów sądowych, komorniczych. Są gdzieś takie chociażby ogólne szacunki panie Remigiuszu? Bardzo ciekawe zagadnienie wg mnie w kwestii obecnej emisji Best.

 5. Główną strategią firm windykacyjnych są ugody – ale przecież one nadal będą mogły funkcjonować – alternatywą jest proces sądowy.
  Do tego cytuję:
  „Aby firma mogła uzyskać zgodę na działalność, będzie musiała być prowadzona w formie spółki akcyjnej i posiadać kapitał zakładowy w wysokości co najmniej 20 mln zł.”
  Mi to wygląda na „schody” dla mniejszych firm i większą koncentrację na rynku firm windykacyjnych – mniejszą konkurencję.
  Więc wcale nie jestem pewien czy efekt będzie negatywny dla BEST czy KRUKa

 6. Aniella

  Ja jestem z tych co widzą szklankę do połowy pustą. Docelowe wycięcie mniejszych firm i koncentracja to jedno a potencjalne zmniejszenie odzysków wskutek ugód to drugie. Pojawiają się przeszkody natury biurokratycznej – licencje dla windykatorów. Kto będzie udzielał, za ile i ile potrwa uzyskanie licencji? Bo pewnie potrwa. Aby zawrzeć ugodę musi być kontakt windykatora z dłużnikiem, a projekt przepisów zakłada niestety możliwośc znacznego ograniczenia tego kontaktu lub wręcz jego uniemożliwienia. Może to skutkować zwiększeniem prób odzyskania długu w drodze postępowania sądowego. A postępowanie sądowe to czas w którym dłużnik może skutecznie uciec z majątkiem lub po prostu umrzeć albo przeprowadzić się za granicę gdzie 'ślad po nim zaginie’ i firma windykacyjna zostanie z papierkiem, który będzie mogła powiesić na ścianie. Postępowanie sądowe to także dodatkowe koszty (o niepewności co do tego co sąd postanowi w danej sprawie nie wspominając). Dodatkowe koszty to niższy zysk.

 7. Najpierw to ten projekt musi się w ustawę zamienić, a ta zostać przegłosowana 🙂
  Oczywiście, ryzyka są, ale wydaje mi się, że firmy windykacyjne zakładają sobie docelową rentowność na kupowanych portfelach wierzytelności – po prostu będą mniej płacić za nowe portfele (ale być może na starych mniej zarabiać).
  Tak czy owak to trochę spekulowanie na razie, praktyka pokazuje, że firmy windykacyjne szybko dostosowują się do nowych warunków, ba, nawet firmy pożyczkowe przetrwały wydawałoby się niemożliwe 🙂

 8. roman

  Nie uważa Pan Panie Remigiuszu że w obecnej sytuacji emisja besta, dekpolu i Echa mogą nie pokryc sie w całości? Cash is king chyba teraz bedzie na topie

Skomentuj