Styczeń 2022 roku to kontynuacja presji na ceny obligacji korporacyjnych o stałym oprocentowaniu. A spadek ich cen spowodował ujemną stopę zwrotu portfela w styczniu tego roku – z kolei wzrosła rentowność portfela, czyli oczekiwana stopa zwrotu w przyszłości. W ubiegłym miesiącu portfel osiągnął wynik -0,18%, szczegóły poniżej. Sam miesiąc był raczej leniwy, aż do ostatniego dnia stycznia, gdy w związku z nową emisją obligacji od MCI Capital i bardzo ciekawymi jej warunkami (link), postanowiłem zakumulować gotówkę na zapis na te obligacje.

Wynik portfela obligacji w styczniu 2022

Jak wspomniałem, wynik stycznia to -0,18%.

Portfel obligacji – wyniki miesięcznie
Portfel obligacji – wyniki miesięcznie

Narastająco portfel realizuje cel stabilnego wzrostu (za wyjątkiem paniki covidowej):

Portfel obligacji – wyniki narastająco
Portfel obligacji – wyniki narastająco

Transakcje na portfelu obligacji w styczniu

Początek miesiąca to wykorzystanie wolnej gotówki. Po przeglądzie rynku (link) dokonałem następujących transakcji oferujących moim zdaniem ciekawą relację zysku do ryzyka:

Kupiłem kolejny pakiet obligacji CCC (CCC0626), zakupiłem również obligacje Echo Investment ECH0325, Ghelamco GHI1224 oraz Marvipol Development MVP0524. Gotówka została wydana bardzo szybko 🙂 .

W międzyczasie też sprawdziłem jak wygląda handel obligacjami skarbowymi na Catalyst (link do wpisu, obecnie lepiej kupować na Catalyst niż w ofercie Ministerstwa Finansów) i testowo (za niewielkie pieniądze) kupiłem 3 różne obligacje skarbowe / z poręczeniem SP (DS1023, FPC0630, WZ0525).

Portfel się wypełnił obligacjami, miałem zatem „transakcyjny spokój”. Ale w związku z ciekawą emisją obligacji od MCI (tutaj dla przypomnienia link do emisji, a tutaj omówienie sytuacji spółki) zdecydowałem się wystawić część posiadanych obligacji na sprzedaż, aby wziąć udział w tej emisji. I tak:

Sprzedały się kupione wcześniej obligacje Echo Investment ECH0325, a do tego również obligacje Kredyt Inkaso KRI0423 (do zera), obligacje Ronson RON0425 (częściowo), i Cavatina Holding CVH1224. Sprzedaż nie była „na siłę” po każdej cenie, powiedziałbym, że obecnie popyt na Catalyst nie jest zły.

Zakładam, że po rozliczeniu emisji MCI Capital i ewentualnej redukcji lub po debiucie obligacji na Catalyst i ich ewentualnej sprzedaży da się wrócić do wyżej wymienionych sprzedanych obligacji po zbliżonych cenach, stąd taki ruch.

Skład portfela obligacji – emitenci

Po tych przetasowaniach skład portfela trochę się różni od zeszłego miesiąca:

Portfel obligacji – emitenci
Portfel obligacji – emitenci

A w konsekwencji również według branż:

Portfel obligacji – branże
Portfel obligacji – branże

Portfel obligacji – podsumowanie

We wpisie podsumowującym 2021 rok, stwierdziłem, że na 2022 rok oczekuję minimum 6% stopy zwrotu. Pierwszy miesiąc zacząłem na minusie – będzie co gonić 🙂 Mam nadzieję, że inwestycja w obligacje MCI pozwoli dołożyć małą cegiełkę do wyniku lutego / marca, ale też mam świadomość, że przy coraz wyższym oprocentowaniu obligacji pozostawanie zbyt długo na gotówce (czekanie na okazje) staje się mniej opłacalne – być może lepiej siedzieć w miejscu z posiadanymi obligacjami i czerpać zyski z odsetek – ot, taki dylemat inwestora 🙂

Dziękując za przeczytanie tego wpisu na koniec przypomnę jeszcze, że aktywność związana z obligacjami korporacyjnymi stopniowo przenoszona jest na Portal Analiz – w tej sekcji możesz czytać o obligacjach korporacyjnych. Najnowsze wpisy dotyczą ciekawej emisji obligacji MCI Capital. Zapraszam też do rejestracji i wykupienia abonamentu w Portalu Analiz, w ten sposób otrzymujesz również dostęp do Forum Obligacji. Nie lubię się chwalić, ale w tym wypadku napiszę, że warto. Udanych inwestycji!


Jeżeli chcesz mieć dostęp do ciekawych emisji publicznych i prywatnych, warto założyć konto w Domu Maklerskim Michael / Strom – np. poprzez ten formularz. (disclaimer: nie mam kasy z założonych kont – ale DM MS wie, że warto reklamować się na blogu Rynek Obligacji).

8 komentarzy - “Portfel główny – wyniki styczeń 2022

 1. Jason

  Da radę wprowadzić legendę do tego pierwszego wykesu? Co to jest na pomarańczowo i niebiesko? Wpływ odsetek i wyceny na wynik? Które jest które?

 2. No tak, powinna być legenda. Niebieski to osiągnięta stopa zwrotu, a pomarańczowy to podatek od odsetek od obligacji – czyli ile portfel by zarobił, gdyby był na IKE.

 3. Jason

  Ach w ten sposób, dzięki.

 4. masterinho88

  Jaki najlepiej rachunek założyć dla obligacji korporacyjnych? Czy jest możliwe inwestowanie w obligacje poprzez sp. z o.o.?

 5. Anonim

  jak mogę kupić obligacja,muszu mieć konto maklerskie?

 6. tak, trzeba mieć konto maklerskie do zakupu obligacji. Niektóre banki oferują usługi (konta) zintegrowane z kontem bankowym (np. emakler w mbanku)

 7. Krzysztof

  Pytanie powinno być zadane na forum, ale spróbuję tu. Remigiusz prowadzisz portfel publiczny na myFund. Mam pytanie w jaki sposób przerzucasz dane z DM Michael (zakładam, że tam masz rachunek) do myFund. Chyba nie robisz tego ręcznie. Możesz udzielić wskazówek, będę wdzięczny.

 8. Akurat tego porftela nie prowadzę w myfund, a jego wynik = wartość portfela w mdm + wartość portfela w DM MS na koniec miesiąca w porównaniu do poprzedniego.

  Portfel zdywersyfikowany jest w MF – ale tam praktycznie nie ma transakcji

  Akcje – transakcje do mf wprowadzam ręcznie.

Skomentuj