Sierpień to kontynuacja dobrej passy portfela, który wypracował wynik +1,14%, a łącznie po 8 miesiącach 2023 roku zarabia 10,5% i to jest wynik satysfakcjonujący 🙂 .

W ubiegłym miesiącu zostały wykupione obligacje White Stone Development (WSD0823) oraz sprzedały się wystawione po 101,27% obligacje HB Reavis (HBR1223) – jeżeli dobrze patrzę to transakcja miała miejsce przy 3,23% rentowności netto, nie było sensu przy takiej rentowności dalej trzymać obligacji.

Poniżej spojrzenie na wyniki portfela w ujęciu narastającym, widać dobrą passę:

I skład portfela według emitentów:

Po wyjściu z portfela obligacji WSD i HBR uwolniło się sporo gotówki (13%) i mocno spadła oczekiwana jego rentowność. Pisząc ten post wydałem większość gotówki, zwiększając pozycję na obligacjach BEST (dokupione BST0128) oraz kupując obligacji RONSON (RON0425) – operacje te widoczne będą we wrześniowym podsumowaniu portfela.

Skład portfela według branż:

I portfel podzielony na Strefy Ryzyka na podstawie Raportu Rankingowego (link):

Podsumowując, kolejny dobry miesiąc za portfelem i mam nadzieję, że nie ostatni.

Udanych inwestycji!

I oczywiście wszystkich inwestujących w akcje i obligacje zapraszam na Portal Analiz (link), którego jestem współtwórcą i na którym się udzielam.

4 komentarzy - “Portfel zdywersyfikowany – wyniki sierpnia 2023 roku

 1. Maria

  Jak zapatrujesz się na dzisiejsza obniżkę stop? Większość obligacji jest na zmiennej stopie. Masz jakieś plan awaryjny na wypadek realizacji w PL tureckiego sposobu walki z inflacja? Będziesz dalej inwestował w zmiennoprocentowe obligi nawet jeśli stopy będą konsekwentnie trzymane ponizej inflacji?

 2. Maria

  Jak zapatrujesz się na dzisiejsza decyzji RPP. Czy rozważasz możliwość ograniczenia ekspozycji na zmienna stopę w przypadku dalszych nieracjonalnych decyzji RPP?

 3. Negatywnie oceniam sposób działania RPP, który wygląda jak totalny chaos. Obniżka też wydaje mi się przedwczesna, ale nie wiem czy to ma aż takie znaczenie, jak i tak są wakacje kredytowe czy kredyt 2%, które skutecznie niwelują efekt wysokich stóp procentowych. Polityka pieniężna w oderwaniu od innych działań traci na znaczeniu.
  Co do strategii postępowania, to w tym portfelu żadnych zmian nie będzie, to jest taki trochę „eksperyment” – nadrzędnym jego celem jest „bezobsługowość” portfela, jak najmniej ruchów.
  W głównym portfelu też pewnie niewiele się zmieni, bo i nie do końca wiem co miałbym zmieniać, wobec możliwości, że inflacja znowu „ruszy” w górę nie mam przekonania co do obligacji o stałej stopie i zastanawiam się co z FPC1140 zrobić.
  Tak czy owak większość mojego portfela inwestycyjnego to obecnie akcje, które uważam, że są najlepszym sposobem na ochronę przed inflacją.

 4. Anonim

  Tak czy owak większość mojego portfela inwestycyjnego to obecnie akcje, które uważam, że są najlepszym sposobem na ochronę przed inflacją. CZY MOŻESZ NAPISAĆ COŚ WIĘCEJ NA TEMAT TEJ CZĘŚCI PORTFELA,JAKIE AKCJE,BRANŻE,ITP.

Skomentuj