Sierpień to kolejny dobry miesiąc dla portfela obligacji, zysk wyniósł +1,15%, a narastająco po 8 miesiącach 2023 roku stopa zwrotu wynosi 11,88%, całkiem przyzwoita liczba.

Zapraszam na krótkie podsumowanie ubiegłego miesiąca.

Portfel obligacji – wyniki sierpnia 2023 roku

Kolejny równy wzrostowy miesiąc za nami:

Co przekłada się na ładny trend w ujęciu narastającym:

Portfel obligacji: skład, transakcje, ryzyko

Skład portfela na koniec sierpnia:

Zmiany w okresie:

Sprzedałem kolejną paczkę (małą) obligacji FPC1140. Trochę „mięknę” i przestaję wierzyć, że inflacja szybko wróci do bazy, a rentowności obligacji mocno spadną. Czynników inflacyjnych trochę jest, a i potrzeby pożyczkowe Skarbu Państwa chyba będą niemałe – więc za nowy dług trzeba będzie płacić. Główny pakiet obligacji nadal trzymam, ale coraz bardziej się zastanawiam, co z nim zrobić…

Wykorzystałem wyskok kursu obligacji Cavatina Holding CVH0624 do ich sprzedaży z portfela – nie mam pojęcia, kto kupował te obligacje po 104% i dlaczego.

W portfelu pojawiły się za to obligacje z publicznej emisji BEST.

A za wolną gotówkę zwiększyłem pozycję na obligacjach DEKPOL DKP0626.

Ogólna rentowność portfela niewiele się zmieniła i wynosi 9,9% brutto w skali roku wobec 9,8% miesiąc wcześniej.

Skład portfela według branż:

I według Stref z Raportu Rankingowego:

Podsumowując, kolejny dobry miesiąc dla portfela obligacji i oby tak dalej.

Udanych inwestycji!

I oczywiście wszystkich inwestujących w akcje i obligacje zapraszam na Portal Analiz (link), którego jestem współtwórcą i na którym się udzielam.

6 komentarzy - “Portfel obligacji – wyniki sierpnia 2023 roku

 1. obligi

  FPC1140 i im podobne.. może warto wstrzymać się i zobaczyć czy RPP nie zacznie faktycznie obniżać stóp procentowych?

 2. może i tak, po prostu już nie jestem takim optymistą odnośnie spadku inflacji do celu, jak jeszcze kilka miesięcy temu – ale póki co obserwuję sytuację.

 3. Adam

  Remigiuszu, mam kilka pytań… zacznę od tego: Czy uważasz, że warto kupować jednostki funduszy zamkniętych? Nie wiem jakie mają wyniki i opłaty, ale co rusz widzę na obligacje.pl, że np. taki FIZ Rentier przynosi bardzo dobre stopy zwrotu. Jak można „dostać się” do takiego funduszu? Dzięki.

 4. obligi

  Chyba czas na weryfikację portfela, nadchodzą zmiany w stopach procentowych. Może jakaś fachowa opinia odnośnie tego ruchu?

 5. Czy warto? Odpowiedź na to pytanie byłaby rekomendacją inwestycyjną, a ja takich nie mogę udzielać. Wszystko zależy od wielu różnych czynników.
  Ja np. dobrze czuję się w inwestowaniu w obligacje korporacyjne i nie widzę powodów dla których miałbym płacić prowizję za zarządzanie funduszowi. Ale pewnie dla niektórych opcja funduszu byłaby ok. Fundusze zamknięte mają barierę wejścia, z tego co kojarzę jest to minimum 40 tys. EUR.

 6. @Obligi, mój portfel inwestycyjny składa się z akcji (pewnie już z 70%), obligacji inflacyjnych (ROD), a także tego portfela i zdywersyfikowanego. Raczej nie będę wiele zmieniał w portfelu obligacji w związku z obniżką stóp procentowych – nadal będę szukał ciekawych papierów pod kątem zysk/ryzyko i nadal pewnie większość środków miał w obligacjach opartych o zmienną stopę procentową.

Skomentuj