Za nami bardzo dobry dla rynków obligacji rok 2023. Hossa na rynku papierów dłużnych nie ominęła również zdywersyfikowanego portfela obligacji, który w tym okresie zarobił +14,6%. Wynik piękny, ale mam oczywiście świadomość, że to zaledwie pogoń za inflacją, która w latach 2022-2023 mocno uciekła.

Dla przypomnienia ideą tego portfela jest „kup i trzymaj”, nie wykonuję żadnych gwałtownych ruchów, a obligacje z reguły trzymam do momentu wykupu – jedyne wyjątki, gdy cena abstrakcyjnie wzrośnie lub potencjalne problemy emitenta. W tym kontekście wynik jeszcze bardziej mi się podoba.

I podoba mi się również, że to już siódmy rok prowadzenia portfela bez defaultu (upadłości) emitenta, a w portfelu jest ich około 15-u.

Zapraszam na krótkie podsumowanie grudnia i 2023 roku,

Portfel zdywersyfikowany – wynik grudnia i 2023 roku

Wynik grudnia to +1,19%. A wynik całego roku to +14,59%. Dla porównania, w 2022 roku portfel zanotował wynik +2,21%, w 2021 r. +3,29%, w 2020 r. +3,23%, a w 2019 r. +5,25%.

Portfel główny dogonił już inflację, portfelowi zdywersyfikowanemu zajmie to jeszcze trochę czasu:

Portfel zdywersyfikowany – skład i transakcje

W grudniu w portfelu miały miejsce 3 wydarzenia: wykup obligacji MCM1223, wykup obligacji PCR1223 oraz, z mojej inicjatywy, sprzedaż obligacji Cavatina Holding CVH1224. Bezpośrednim powodem sprzedaży obligacji Cavatiny były informacje o zaciągnięciu bardzo drogiego finansowania (źródło, o sprawie dyskutowaliśmy również na forum Portalu Analiz), zaciąganie tak drogiego długu na pewno nie jest pozytywnym sygnałem, może świadczyć także o słabej płynności lub po prostu złym zarządzaniu tą płynnością.

W efekcie, skład portfela według emitentów wygląda tak:

A tak według branż:

Jak widać z powyższych wykresów, gotówka obecnie stanowi 13% udziału w portfelu i jej wydanie będzie najważniejszym zadaniem dla zarządzającego w styczniu 🙂 .

Portfel zdywersyfikowany – ryzyko

Do czasu wydania kolejnej edycji Raportu Rankingowego, po wynikach spółek za 2022 rok, ryzyko portfela mierzone udziałem poszczególnych stref nie będzie się wiele zmieniać – choć tym razem zmiana nastąpiła, ze względu na wykupy/sprzedaż obligacji i wzrost udziału gotówki w portfelu.

Portfel zdywersyfikowany – podsumowanie, perspektywy

Zacznę od ubiegłorocznego podsumowania:

[…] Odnośnie 2023 roku, to oczekuję, że będzie to dobry okres dla inwestycji w obligacje korporacyjne, ale trzeba przyznać, że podobne oczekiwania miałem i co do 2022 roku.

Jednak portfel wchodzi w 2023 rok z rentownością na poziomie 12%, inflacja wydaje się zawracać, zatem, jeżeli nie byłoby mocnych negatywnych zdarzeń, można by nawet myśleć o ponad 10% stopie zwrotu. Czy tak będzie, zobaczymy.

Scenariusz optymistyczny zrealizował się z nawiązką 🙂 

Obecna rentowność portfela to nieco powyżej 8%, pewnie trochę wzrośnie jak wydam gotówkę, ale z drugiej strony stopy procentowe (WIBOR) mają tendencję spadkową. Na obligacje korporacyjne jest obecnie duży popyt, bardzo możliwe, że emitenci zaczną obniżać oferowane dla nowych emisji oprocentowanie. A to z kolei mogłoby wpłynąć na wzrosty cen obligacji już notowanych na Catalyst i poprawić trochę wyniki portfela w 2024 roku, Z drugiej strony, skoro trzymam obligacje do wykupu, to nie jest to aż tak istotne.

Transakcji dodatkowych nie planuję robić, zatem osiągnięcie w 2024 roku 8% stopy zwrotu uznałbym za bardzo dobry wynik. Oczywiście bardzo ważne jest uniknięcie niewypłacalności emitentów – każdy taki przypadek to dewastacja wyników portfela.

Dziękuję Tobie za kolejny wspólny rok, za czytanie tych wpisów i życzę Tobie i sobie, aby 2024 rok był równie dobry jak poprzedni 🙂

Udanych inwestycji! Remigiusz

7 komentarzy - “Portfel zdywersyfikowany – wynik grudnia i 2023 roku

 1. Anonim

  Sprzedałeś CVH i od razu poszły na 102%

 2. Anonim

  Dzień dobry. Ostatnie notowani Cavatina Holding CVH1224 102% czyli powyżej nominału. Jak to skomentujesz.

 3. Anonim

  Ogólnie mam wrażenie że ostatnie 2 tygodnie to jakiś rajd cenowy na catalyst, patrz MCI0227, czy KRI1127.

 4. Anonim

  Właściwie podrożało wszystko.

 5. „Ostatnie notowani Cavatina Holding CVH1224 102% czyli powyżej nominału. Jak to skomentujesz.”

  Komentarz: rynek lepiej ocenia ryzyko Cavatiny niż ja, każdy ma prawo do swojego zdania, na tym właśnie polega giełda 🙂

 6. Anonim

  Powiedz proszę – pytanie podchwytliwe 😀, czy masz jakieś opory przed zakupem obligacji emitenta ECH i LKD?

 7. Zapraszam na Portal Analiz, na forum ostatnio wrzucałem tabelkę z rentownościami obligacji deweloperów 🙂
  Będąc na PA masz również duuużą zniżkę na Raport Rankingowy, w którym oceniam emitentów: https://www.rynekobligacji.com/2023/05/raport-rankingowy-po-wynikach-2022-roku-juz-dostepny/
  Lokum ja osobiście traktuję jako bardzo solidnego emitenta, Echo wskaźnikowo wypada gorzej, ale to z kolei b. duża firma.

Skomentuj