Najlepsze konto maklerskie

Do inwestowania w akcje i obligacje korporacyjne niezbędne jest konto maklerskie. W sieci znajdziesz wiele rankingów pod tytułem „najlepsze konto maklerskie”, segregujących te konta wg różnych parametrów. W zależności od ustawienia wag tych parametrów raz wygrywa jeden rachunek maklerski, raz inny.

Na początek mam dla Ciebie 3 wskazówki odnośnie wyboru najlepszego konta maklerskiego.

Inwestuję na rynkach kapitałowych kilkanaście lat, wiem jedno, jak już się na jakiś rachunek zdecyduję i trzymam tam instrumenty finansowe, to potem już trudno podjąć decyzję o jego zmianie. Zatem warto dokładnie przemyśleć wybór rachunku.

Druga sprawa która ma znaczenie, to sposób, w jaki ten rachunek będziesz używał, czy aktywnie i na duże kwoty, czy pasywnie i na małe, czy coś pomiędzy. Jeżeli obrót na rachunku będzie duży, to nie ma co patrzyć na rankingi, bo i tak będziesz mógł negocjować opłaty ze swoim maklerem. Jeżeli obrót będzie mały – to trzeba spojrzeć na wysokość miesięcznej opłaty za rachunek i prowizji od transakcji. Prowizja może mieć znaczenie, jeżeli zamierzasz obracać relatywnie niewielkimi kwotami (w niektórych biurach maklerskich jest minimalna kwota prowizji 3 zł, w innych 5 zł), jeżeli nie spełniasz warunku minimalnej prowizji, to procentowo płacisz więcej od transakcji.

Wreszcie czasami wybór konta może być podyktowany dodatkowymi względami, o czym przekonasz się poniżej. Lista rachunków, których ja używam i które z czystym sumieniem polecam wygląda następująco:

Konto maklerskie w Domu Maklerskim mBanku

Od dawna jestem związany z tym bankiem i siłą rzeczy tu mam podstawowe konto maklerskie, najpierw jako zintegrowane z kontem osobistym eMakler, a obecnie jako osobny rachunek. Tu trzymam większość swoich inwestycji. Dlaczego?

Konto to cechuje bardzo dobry moim zdaniem system do obsługi zleceń kupna-sprzedaży obligacji, nie mam problemów z wyciąganiem danych do analizy moich zysków i strat, łatwo i przyjemnie generuje się wykresy. Dobry kontakt z maklerami, szybka reakcja na zapotrzebowania (np. wystawienie świadectwa depozytowego). Fajny serwis informacyjny. Opłaty na standardowym, przyzwoitym poziomie. Jeżeli do czegoś mogę się przyczepić – to opłata roczna 50 zł za prowadzenie rachunku maklerskiego (ale np. IKE prowadzone jest za darmo) – w kolejnych niżej wymienionych biurach jej nie mam. Z ofertą konta maklerskiego zapoznasz się w tym miejscu. Jak zawsze polecam jednocześnie otwarcie eKonta w mBanku – przyspiesza to i ułatwia przekazywanie środków na rachunek maklerski.

Konto maklerskie w DM BOS

Rachunek ten ma 2 niewątpliwe zalety – po pierwsze jest darmowy, a po drugie posiadanie tego rachunku umożliwia dostęp do narzędzia bossaSkaner –  cała wiedza o finansach spółki, jej wskaźnikach i nie tylko w 1 miejscu. Do tego wyszukiwarka spółek wg określanych kryteriów. Ostatnią funkcjonalnością, która mnie skusiła, a którą będę niebawem testował, jest dostęp do rynków zagranicznych. Tutaj znajdziesz informacje o koncie maklerskim w DM BOS.

Konto maklerskie w Domu Maklerskim BDM

To moje „najmłodsze dziecko”. Jeżeli kupujesz tylko obligacje, to rachunek jest bezpłatny, a założyłem go po to, aby mieć dostęp do niektórych ofert prowadzonych tylko przez BDM – takich jak PCC Rokita, PCC Exol, czy Kruk. Przy każdej kolejnej emisji tych spółek kilka osób zakłada ten rachunek za moim pośrednictwem. Założyć konto maklerskie w BDM możesz przez ten link.

Darmowe konto maklerskie

Jeżeli zaczynasz swoją przygodę z rynkiem finansowym lub zaczynasz inwestycje od stosunkowo niewielkich kwot, być może warto do obsługi wybrać darmowe konto maklerskie. W takim przypadku opłata za prowadzenie rachunku nie będzie obniżać Tobie stopy zwrotu z inwestycji. Z wyżej wymienionych rachunków darmowe konto maklerskie oferują DM Banku Ochrony Środowiska oraz DM BDM, w przypadku BDM pod warunkiem, że wybierzesz wariant konta „Obligacje”, czyli w jego ramach będziesz inwestował tylko w obligacje.

Darmowe konto maklerskie, tylko, że w formie IKE lub IKZE znajdziesz również w DM mBanku.


Jesteś zainteresowany inwestowaniem w akcje? Zapraszam na Portal Analiz (prowadzony przeze mnie i Pawła Malika z bloga Gazeta Giełdowa):


Bezpieczeństwo środków finansowych i akcji lub obligacji na kontach maklerskich w razie upadku domu maklerskiego.

Nie wdając się zbytnio w szczegóły, akcje i obligacje są Twoją własnością, jak broker upadnie, przenosisz je do innego. W przypadku upadku brokera, środki finansowe które znajdowały się na Twoim koncie maklerskim znikają, a Ty masz roszczenie wobec bankrutującej firmy o ich odzysk. Z tym, że nie jest tak źle, bo system wypłaca rekompensaty do wysokości równowartości w złotych 3.000 euro – w 100 % wartości środków objętych systemem rekompensat oraz 90 % nadwyżki ponad tę kwotę, z tym że górna granica środków objętych systemem rekompensat wynosi równowartość w złotych 22.000 euro.

Więcej informacji znajdziesz w tej broszurze KDPW.

Najlepsze konto maklerskie – podsumowanie

Mam nadzieję, że powyższe informacje są dla Ciebie przydatne. Wiesz już, że najlepsze konto maklerskie to trochę subiektywna sprawa, wszystko zależy od Twoich potrzeb i sposobu jak z tego konta będziesz korzystać. Zaprezentowałem tu wyłącznie konta maklerskie, z których ja korzystam przy inwestycjach w obligacje korporacyjne. A wybór tych rachunków, to był efekt poświęcenia czasu i przejrzenia oferty rynkowej. Pamiętaj, zakładając konto maklerskie (w BDM) poprzez jeden z linków partnerskich wspierasz rozwój tego bloga. Dziękuję.

Życzę Tobie udanych inwestycji.

[sgmb id=”1″]