Publiczną emisję akcji prowadzi właśnie Partner bloga, spółka Getback. Maksymalna cena jednej akcji spółki została ustalona na 27 złotych, a to oznacza, że z emisji, przy założeniu jej powodzenia, Getback może pozyskać ponad 500 mln zł. Jako obligatariusz oczywiście kibicuję sukcesowi emisji akcji, taka gotówka w firmie byłaby sporym plusem dla jej sytuacji bilansowej, a także dla dalszego rozwoju biznesu.

Jako typowy Polak znam się oczywiście na wszystkim 🙂 . Od czasu do czasu pojawiają się sugestie, żebym rozszerzył tematykę bloga o rynek akcji, jednak konsekwentnie nie mam zamiaru wchodzić w ocenę, czy warto inwestować w akcje danej spółki, pozostawiam to innym. Tak będzie i tym razem – w tym wpisie postanowiłem zebrać w jednym miejscu analizy oferty akcji Getback publikowane przez portale specjalizujące się w tematyce akcji.

Parametry oferty emisji akcji Getback

Spółka oferuje do sprzedaży 40 mln akcji, z tego 20 mln akcji sprzedaje podmiot kontrolujący spółkę (DNLD Holdings), a 20 mln, są to akcje nowej emisji. Po uplasowaniu całej oferty sprzedane akcje będą stanowiły 40% udziału w spółce, 60% pozostanie w rękach DNLD.

Od 26 czerwca do 03 lipca trwają zapisy na akcje dla inwestorów indywidualnych, zapisy przyjmują między innymi DM mBanku, DM BOŚ, DM Pekao SA, czy DM Alior Banku.

Jak już wspomniałem, maksymalna cena 1 akcji została ustalona na 27 zł i po tej cenie zbierane są zapisy, natomiast ostateczna cena może być niższa, o tym zadecyduje popyt instytucji finansowych.

10 lipca ma nastąpić przydział akcji, a pierwsze notowanie praw do akcji na giełdzie ma mieć miejsce około 17 lipca.

Emisja akcji Getback – wycena spółki przez instytucje finansowe

Poniżej zestawienie wycen spółki Getback podane przez portal Strefa Inwestorów (za PAP):

Zestawienie wycen grupy Getback, źródło: Strefa Inwestorów

Jak widać, cena maksymalna akcji w wysokości 27 zł mieści się w przedziałach wycen instytucji finansowych, , a średnia wycena od Haitong Banku, Vestor DM i DM mBank wynosi około 30 zł.

Oczywiście należy mieć na uwadze, że instytucje te uczestniczą w plasowaniu oferty akcji Getback.

Emisja akcji Getback – opinie, linki do wybranych analiz

W sieci można znaleźć kilka ciekawych omówień oferty akcji Getback. Poniżej linki do analiz wraz z wybranymi cytatami z nich.

Strefa Inwestorów

Z omówienia na tym portalu zwrócę uwagę na jeden cytat z wypowiedzi prezesa Konrada Kąkolewskiego:

Jesteśmy jedyną firmą, która uczestniczy w każdym przetargu w kraju. Jako pierwsi zaczęliśmy wychodzić do banków i zarządów, by pomóc im w optymalizacji zadłużenia. Dlatego mamy bardzo dobre relacje z tym sektorem, co z kolei przekłada się na dostęp do lepszych ofert.

W przypadku Getback bardzo często pojawiają się 2 obszary wyróżniające grupę. Pierwszy, to właśnie wyceny i udział grupy praktycznie w każdym przetargu na zakup pakietów wierzytelności. Tutaj atutem grupy jest również fakt, że Getback w pierwszej fazie swojego rozwoju był serwiserem wielu portfeli wierzytelności, co pomagało spółce później zaoferować właściwą cenę zakupu za taki pakiet. Drugim wyróżnikiem grupy jest wysoka efektywność procesu – od pozyskania danych kontaktowych klienta po sam odzysk wierzytelności. O tym będzie poniżej.

Raport dotyczący oferty akcji Getback znajdziesz Strefa Inwestorów w tym miejscu.

Związek Maklerów i Doradców

W tym miejscu nie spodziewałem się znaleźć omówienia emisji akcji spółki, a tu proszę jest i to całkiem obszerne. Łącznie z wyceną jednej akcji:

W przypadku spełnienia wszystkich przyjętych przez nas założeń pojedyncza akcja spółki modelowo wyceniona byłaby na 30,20 zł czyli o 11,9% więcej niż 27 zł.

Z ciekawostek w raporcie znajdziemy zestawienie odzysków z wierzytelności w przeliczeniu na pracownika, czyli potwierdzenie wysokiej efektywności procesu odzyskiwania wierzytelności:

Firmy windykacyjne, odzyski brutto na etat

Opracowanie dostępne jest na stronie Związku Maklerów i Doradców w tym miejscu.

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Wśród raportów dotyczących emisji akcji Getback nie mogło także zabraknąć przygotowanego przez Rafała Irzyńskiego ze Stowarzyszenia Inwestorów Indywidalnych. Raport znajdziesz w tym miejscu.

Pozostałe raporty

Znalazłem jeszcze omówienia emisji akcji przygotowane przez portal Stockwatch (tutaj), czy Business Insider (tutaj). Ten ostatni chyba najwięcej miejsca poświęca czynnikom ryzyka związanego z inwestycją w akcje Getback.

Jeżeli macie jeszcze miejsca, w których można zapoznać się z analizą oferty Getback – proszę o linki w komentarzach.

Emisja akcji Getback – podsumowanie

Emisje akcji zasadniczo nie są przedmiotem zainteresowania tego bloga, ale w tym przypadku mamy sytuację szczególną. Po pierwsze Getback jest Partnerem bloga Rynek Obligacji, a po drugie ewentualny sukces emisji akcji będzie oznaczał podwojenie kapitałów własnych, co uczyni Getback spółką znacznie większą i być może pozwoli na pożyczanie (emitowanie obligacji) po koszcie niższym, niż obecnie. A to z kolei może oznaczać wzrost cen obligacji już notowanych na Catalyst. I choćby z tego powodu warto śledzić losy emisji akcji Getback.

Tutaj na blogu znajdziesz zestawienie informacji o grupie Getback, a w tym miejscu na stronach internetowych Getback znajdziesz informacje o publicznej ofercie akcji, w tym prospekt emisyjny i inne ważne dokumenty.[sgmb id=”1″]

 

2 komentarzy - “Emisja akcji Getback

  1. Analityk

    Z perspektywy inwestora w obligacje to faktycznie dobrze – trochę pewnie wzrośnie przejrzystość i rozpoznanie rynkowe, nie mówić już o poprawie kapitałów własnych. To co niepokoi natomiast z perspektywy inwestora equity to dość duże natężenie innych ofert (Play, Raiffeisen), które mogą wyssać trochę płynności z rynku.
    Sam Getback na liczbach wygląda nieźle, ale niestety większość biznesów windykacyjnych też tak wygląda, do czasu…
    Tak czy inaczej, mimo że obligacje Getbacku bardzo cenię, to jednak akcje to chyba zbyt duże ryzyko na debiucie.

Skomentuj