Indeks Rynku Obligacji

Dzisiejszy wpis podsumowuje ostatnie 2 tygodnie z rynku obligacji.

Wartość Indeksu Rynku Obligacji na dzień 04.08.2017 wyniosła 3,11 punktu procentowego, wobec 3,13 na koniec poprzedniego tygodnia i 3,24 punktu jeszcze tydzień wcześniej.

Indeks Rynku Obligacji na dzień 04.08.2017

Mamy zatem do czynienia z rekordowo niską wartością Indeksu. Składają się na to rosnące ceny obligacji spółek, ale także wycofanie z obrotu (wcześniejszy wykup) obligacji Warimpexu, których rentowność znajdowała się powyżej mediany. Ciekawostka – w zeszłym roku sierpień przyniósł mocne spadki rentowności obligacji, ciekawe, czy w tym roku będzie podobnie.

Wartość stopy bazowej WIBOR 3M od dłuższego czasu się nie zmienia i pozostaje na poziomie 1,73 punktu procentowego.

Za medianę – czyli emitenta obligacji ze „środkową” rentownością, odpowiadają spółki J.S Hamilton Poland (niestety brak ofert sprzedaży na te obligacje) i Arctic Paper.

W ciągu ostatnich dwóch tygodni żaden nowy emitent nie dołączył do składu Indeksu, natomiast opuściła go spółka Warimpex. Zatem obecnie do wyliczeń biorę pod uwagę 70 emitentów obligacji. W ostatnich 2 tygodniach na Catalyst zadebiutowały 2 serie obligacji Echo Investment (ECH0321 i ECH0721) i 2 serie obligacji Murapolu (MUR0220 i MUR0320).

Dla przypomnienia metodologię wyliczania Indeksu znajdziesz w tym wpisie.

Ciekawe wydarzenia i informacje z ubiegłego tygodnia

Jak wspomniałem wyżej, na Catalyst pojawiły się 2 serie obligacji Echo Investment, w tym oferowana ostatnio w emisji publicznej seria ECH0721. Wartość emisji to 100 mln zł i objęta została ona przez 862 inwestorów, co powinno gwarantować jej całkiem niezłą płynność. Oprocentowanie tej serii obligacji wynosi WIBOR 6M + 2,9%, czyli na dziś 4,71%, a cena obecnie znajduje się nieznacznie powyżej nominału. Biorąc pod uwagę fakt, że dotychczas notowane na Catalyst (realnie dostępne dla indywidualnych inwestorów) obligacje Echo Investment miały krótki okres do wykupu i oferowały rentowności brutto poniżej 4%, teraz pojawiła się realna możliwość dywersyfikacji portfela o tą spółkę. A tak wygląda wykres średnich rentowności brutto (YTM brutto) obligacji Echo Investment:

Średnia rentowność brutto (YTM brutto) obligacji Echo Investment

Całkiem niedawno sporządzałem dla Obligacje.pl analizę Echo Investment, którą możesz znaleźć w tym miejscu.

Jak spojrzeliśmy na rentowności jednego z debiutantów, spójrzmy również na rentowności obligacji Murapolu, którego 2 serie również zadebiutowały ostatnimi czasy na Catalyst:

Średnia rentowność brutto (YTM brutto) obligacji Murapol

Obecnie rentowności brutto poszczególnych serii obligacji Murapolu oscylują między 5, a 6%, jak widać ich średnia to około 5,5%. Ja cały czas nie mogę „znaleźć” swojego nastawienia do tej spółki.

Pozbud T&R zapowiedział przedterminowy wykup obligacji (z zapłatą premii 1%), co przełożyło się na wzrost ceny obligacji i spadek ich rentowności:

Rentowność brutto (YTM brutto) obligacji Pozbud T&R

Jestem ciekaw, czy ktoś z Czytelników bloga zdołał kupić te obligacje po publikacji komunikatu, w oczekiwaniu na ich wykup z premią? Ja niestety byłem poza komputerem i nie wiem, czy była realna szansa na skorzystanie z nieefektywności rynku?

Kolejny raz rekordy niskich rentowności obligacji bije spółka Kruk:

Średnia rentowność brutto (YTM brutto) obligacji Kruk

Na początku 2017 roku średnie YTM brutto obligacji spółki sięgało 4,7%, obecnie jest to już tylko 3,84%. Ciekawe, czy i jak duży jest potencjał do dalszych spadków rentowności obligacji tej spółki.[sgmb id=”1″]

 Przypominam, że Indeks Rynku Obligacji ma charakter informacyjny i edukacyjny, a informacje podawane we wpisie nie mają charakteru rekomendacji inwestycyjnej. Każdy inwestor podejmuje decyzje na własne ryzyko i odpowiedzialność.

 

7 komentarzy - “Indeks Rynku Obligacji na dzień 04.08.2017

 1. romek

  pozbud byl nie do kupna nawet sztuka jedna

 2. Bankrucik

  Cześć.
  Możesz podać stronę net w której znajdę informacje o datach praw do odsetek z obligacji korporacyjnych np. PKN i daty wypłaty odsetek, wyliczyć jaka jest rentowność konkretnej obligacji jeśli kupuje na Catalyst rynek wtórny?
  Mam taki case jakbyś mógł wyjaśnić? Chodzi o PKN0420 można teraz kupić po 107zł z narosłymi odsetkami 1,7zł cena obligacji 108,7 zł. Oprocentowanie obligacji teraz PKN0420 5%. To jaki jest interes jest dla kupującego jak teraz kupuje po 108,7 zł a w kwietniu 2020r dostanie 100zl za każdą obligację czyli ma stratę ok. -9%
  Z góry dzięki za odpowiedź bardzo dobry blog.
  Z inwestorskim pozdrowieniem Bankrucik

 3. Są 2 podstawowe miejsca do sprawdzania rentowności inwestycji. Pierwsza to strona Obligacje.pl:
  https://obligacje.pl/pl/narzedzia/kalkulator-rentownosci,symbol-PKN0420
  Podajesz cenę zakupu, klikasz „oblicz” i otrzymujesz rentowność inwestycji, przy założeniu trzymania obligacji do wykupu. Przy podanych przez Ciebie parametrach i standardowej prowizji wychodzi, że kupujący osiągnie 2,2% rentowności brutto, czyli delikatnie mówiąc bez szału.
  Drugie miejsce, to oficjalna strona giełdy Catalyst. Tam kalkulator nieco inaczej liczy rentowność inwestycji więc wyniki nieznacznie się różnią od pierwszego. Tylko, że ostatnio strona giełdy przeszła zmiany i nie wszystko jeszcze na niej działa, np. kalkulator rentowności nie działa (problem zgłoszony):
  https://gpwcatalyst.pl/o-instrumentach-instrument?nazwa=PKN0420

 4. Bankrucik

  Hej dzięki za szybką odpowiedź.
  A gdzie znajdę informacje o datach praw do odsetek z obligacji korporacyjnych np. PKN i daty wypłaty odsetek chodzi mi o darmowa stronę net?
  Pozdrawiam Bankrucik

 5. prawie że w tym samym miejscu, właściwie, na tej stronie Obligacje.pl dobrze by było jakby był link do przejścia do tej strony:
  https://obligacje.pl/pl/obligacja/PKN0420
  A generalnie co do zasady jak wpiszesz na pierwszej stronie tego serwisu w okno wyszukiwarki nazwę obligacji PKN0420 (i inne) to zostaniesz przekierowany w odpowiednie miejsce.

  Przy okazji, polecam poradnik Jak inwestować w obligacje korporacyjne, zapis na newsletter bloga, czy do Bazy Inwestorów, to zakładając scenariusz, że interesujesz się rynkiem obligacji:
  http://www.rynekobligacji.com/zacznij-tutaj/

 6. nowy

  Kalkulator rentowności na stronie catalyst gpw działa u mnie na przeglądarce internet explorrer. Na firefoxie niestety nie działa.

 7. AS

  Na Pozbudzie była nieefektywność, ja stałem z wystawionymi 11 sztukami po 99.59, bardzo szybko po info zostały zabrane…(ja je zbierałem 10 dni wcześniej figurę niżej, więc tak naprawdę nie mam co narzekać, ale… ech, nie będę się rozpisywał, wszyscy rozumieją).

Skomentuj