W lipcu otoczenie rynkowe sprzyjało wynikom zdywersyfikowanego portfela obligacji, pozwalając zarobić mu 0,69%, a po 7 miesiącach 2017 roku 3,16%. Tak dobry wynik miesiąca, to efekt istotnego wzrostu cen obligacji 3 spółek, podczas gdy nie zanotowałem żadnych drastycznych spadków. Wreszcie też spływające do portfela odsetki przekroczyły poziom 2 tysięcy złotych, pozwalając na zakup obligacji nowego emitenta. Postawiłem na spółkę Klon (obligacje KLN1118) i jej opis postaram się w sierpniu zamieścić na blogu Rynek Obligacji.

Dla przypomnienia, tutaj prezentacja idei portfela zdywersyfikowanego, a tutaj prezentacja po jego utworzeniu, a tutaj wszystkie wpisy jego dotyczące.

Zdywersyfikowany portfel obligacji przedsiębiorstw

Skład zdywersyfikowanego portfela obligacji przedsiębiorstw obecnie wygląda następująco:

 

Skład portfela obligacji na dzień 31.07.2017

W lipcu nie miały miejsce wykupy obligacji, czy transakcje wykonywane „z mojej inicjatywy”, aczkolwiek w związku ze słabym zachowaniem kursu akcji Zakładów Mięsnych Henryk Kania wystawiłem te obligacje na sprzedaż (szczegóły w tym wpisie). Jak już pisałem powyżej wpływające odsetki od obligacji pozwoliły mi na dokonanie zakupu obligacji kolejnego emitenta do portfela i została nim spółka Klon z obligacjami KLN1118.

Dlaczego akurat ta spółka? Z jednej strony wielkość spółki (kapitalizacja 23 mln zł), czy wielkość emisji obligacji (2 mln zł) nie są super zachęcające. Z drugiej miałem trochę argumentów za inwestycją. Po pierwsze znam już spółkę, swego czasu miałem już w blogowym portfelu obligacje Klonu. Wyniki spółki są stosunkowo stabilne w kolejnych okresach, co też jest w porządku pod kątem inwestycji w jej obligacje. Kolejny atut, to możliwość zachowania dywersyfikacji wg branż. I wreszcie rentowność brutto tych obligacji w rejonach 7% to dla mnie adekwatny poziom zysku do ryzyka. Czy to dobry zakup? Jak zwykle czas pokaże, a ja jeszcze w sierpniu postaram się spółkę opisać na blogu.

Portfel obligacji przedsiębiorstw – skład wg branż:

Wygląda następująco:

Skład portfela obligacji według branż

Klona zakwalifikowałem do branży Drzewnej i Papierniczej i jest to drugi zakup spółki z tej branży po zakupie miesiąc wcześniej obligacji Arctic Paper.

Portfel obligacji przedsiębiorstw – Wyniki

Wynik portfela w lipcu wyniósł bardzo dobre 0,69%, a po 7 miesiącach wynosi równie satysfakcjonujące 3,16%.

Miesięczne wyniki portfela obligacji w 2017 roku

Tym razem na plus zapunktowały obligacje Compu (CMP0620), których kurs wzrósł z 97% do 99,99%. W tym przypadku spółka uplasowała nową emisję obligacji i notowania aktualnie notowanej na Catalyst serii „dostosowały” się do warunków tej nowej (a przy okazji Comp „dołożył” zabezpieczenie). Bardzo ładnie też popracowały obligacje Polskiej Grypy Farmaceutycznej – PGF1120. Trochę wygląda to tak, jakby po wycofaniu z giełdy spółki matki PGF (Pelion) ktoś też chciał skupić wszystkie obligacje PGF z Catalyst. No i wreszcie ładnie wzrosły ceny obligacji International Personal Finance (Provident). Mimo niepewności co do rynku polskiego i generalnie trudnych warunków działania dla firm pożyczkowych we wszystkich krajach, akcje spółki notowanej na giełdzie w Londynie zachowują się ostatnio całkiem solidnie, zaliczając wzrost w ciągu ostatniego miesiąca z okolic 170 do 200 funtów.

Obligacje pozostałych spółek wchodzących w skład portfela nie dostarczały nadmiernie pozytywnych, czy negatywnych emocji.

Podsumowanie

Brak wolnej gotówki oznacza kolejny dłuższy okres oczekiwania na nowe zakupy, ale co tu dużo mówić, właśnie taka była idea tego portfela. Najbliższa okazja na pewne ruchy w portfelu może być związana z obligacjami ZM Kania, bądź ich ewentualną sprzedażą, bądź wykupem w listopadzie 2017 roku. Wszystkie pozostałe obligacje wchodzące w skład portfela zapadają po 2017 roku.

Jak w lipcu pracowały Wasze portfele? Pozytywnie? Po wynikach ankiety widzę, że zdecydowana większość inwestorów zadowolona jest z inwestycji w obligacje korporacyjne. I oby tak dalej 🙂 . [sgmb id=”1″]

4 komentarzy - “Zdywersyfikowany portfel obligacji przedsiębiorstw – wyniki po lipcu 2017

  1. Aniella

    Wynik godny pozazdroszczenia – kilka dni temu na obligacje.pl był artykuł odnośnie wyników funduszy obligacji korporacyjnych i od początku roku fundusz nr 1 miał 3,60% a fundusz nr 2 – 2,70% – czyli można skwitować, że ze swoim mini-funduszykiem wskoczyłeś od razu podium!

  2. Dziękuję za miły komentarz. No właśnie przypomniałaś mi, co miałem zrobić :). Ten najlepszy, czyli Open Finance Obligacji Przedsiębiorstw jest najbardziej tajemniczy, nie za bardzo jest jak sprawdzić co ma w swoim portfelu, jest to FIZ. Jeden z moich celów to spróbować umówić się z zarządzającym (Rafał Lis) na rozmowę / wywiad / podcast, jak on to robi :).

  3. Aniella

    Narobiłeś 'smaku’ na papiery Klon SA a chyba sytuacja tej spółki nie jest najlepsza. Więc pytanie czy warto ryzykować.

  4. Wyższy kupon to jednak praktycznie zawsze wyższe ryzyko. Jak się nic nie zawali, to w piątek opublikuję na blogu opis spółki, zobaczymy co z tego wyjdzie.

Skomentuj