PCC Rokita przyzwyczaiła nas do dobrych wyników i nie inaczej jest tym razem. Wyniki sprzedaży, marże i generowane zyski systematycznie się poprawiają. Nieco gorzej w porównaniu do poprzednich okresów wygląda bilansowa sytuacja spółki, ale raczej nie daje powodów do obaw. Zapraszam poniżej po więcej informacji.

PCC Rokita – przychody i zyski

W I półroczu 2018 roku grupa wypracowała 721 mln zł przychodów wobec 629 mln zł rok wcześniej (blisko 15% wzrostu). Grupa osiągała również wyższe marże na sprzedanych produktach, niż rok wcześniej – rentowność brutto sprzedaży wzrosła z 27,5% do 29,5%. Na poziomie zysku netto mamy również progres – wzrósł z 75 mln zł do 108 mln zł, czyli o 45%. Z punktu widzenia akcjonariusza na pierwszy rzut oka sytuacja wygląda bardzo dobrze.

Ujęcie kwartalne również potwierdza trend wzrostowy przychodów, chociaż widzimy, że dobra rentowność I półrocza 2018 roku to w dużej mierze efekt I kwartału:

PCC Rokita, przychody ze sprzedaży i rentowność zysku brutto
PCC Rokita, przychody ze sprzedaży i rentowność zysku brutto

I w raporcie finansowym spółka przyznaje, że w swoim głównym segmencie (Poliuretany) warunki rynkowe są coraz bardziej wymagające. Natomiast w drugim z segmentów (Chloropochodne) trwa eldorado. PCC Rokita w ramach tego segmentu może alternatywnie produkować ług sodowy lub sodę kaustyczną. I obydwa produkty notują duże wzrosty cen, Rokita ma ból głowy co lepiej sprzedawać, czy ług sodowy lokalnie (w związku ze zmianami dotyczącymi środowiska w UE, część konkurentów zamknęła lub czasowo zawiesiła produkcję, ceny mocno wzrosły) czy sodę kaustyczną globalnie (ceny poszybowały ze względu na zaostrzenie kontroli środowiskowych w Chinach i spadek produkcji tam).

Spójrzmy jeszcze na zysk EBITDA i marżę EBITDA (sprawdź co to jest EBIDTA) kwartalnie. Jak widać I kwartał 2018 był znacznie lepszy niż rok wcześniej, drugi kwartał tylko nieco lepszy:

PCC Rokita, EBITDA w tys. zł i rentowność EBITDA (prawa skala)
PCC Rokita, EBITDA w tys. zł i rentowność EBITDA (prawa skala)

PCC Rokita – sytuacja bilansowa

W I półroczu grupa wypłaciła sowitą dywidendę (165 mln zł), a także sporo zainwestowała w środki trwałe, głównie rozwój mocy produkcyjnych (124 mln zł). Przy EBITDA wynoszącej 155 mln zł siłą rzeczy spółka musiała zwiększyć swoje zadłużenie finansowe:

PCC Rokita, zobowiązania finansowe w tys. zł
PCC Rokita, zobowiązania finansowe w tys. zł

Tym razem wzrost zadłużenia nie jest kosmetyczny. A ponieważ wypłata dywidendy wiąże się z pomniejszeniem kapitałów własnych, to wzrost zadłużenia ma też wpływ na wzrost wskaźnika zadłużenia do rekordowych dla spółki poziomów:

PCC Rokita, kapitał własny i wskaźnik ogólnego zadłużenia
PCC Rokita, kapitał własny i wskaźnik ogólnego zadłużenia

Jak widać poniżej zwiększył się również okres, w którym spółka jest w stanie spłacić swoje zadłużenie finansowe netto, jednak 2 lata to wynik i tak bardzo dobry:

PCC Rokita, wskaźnik zadłużenie finansowe netto / EBITDA
PCC Rokita, wskaźnik zadłużenie finansowe netto / EBITDA

PCC Rokita – podsumowanie

Wynikowo PCC Rokita wygląda bardzo fajnie, już dziś za 2018 rok można się spodziewać przyjemnej dywidendy. W zakresie biznesu spółka sygnalizuje wymagającą sytuację w segmencie Poliuretany i utrzymującą się rewelacyjną koniunkturę w segmencie Chloropochodne . Biorąc pod uwagę, że 2 miesiące III kwartału już praktycznie za nami oraz to, że segment Chloropochodne generuje większość EBITDA grupy, można spodziewać się również dobrych wyników w obecnie trwającym kwartale. A stąd już krótka droga do poprawienia wyniku w całym 2018 roku.

Wypłata ogromnej dywidendy, spore inwestycje, czy wzrost zapotrzebowania na kapitał obrotowy w związku z rosnącymi przychodami spowodowały, że zadłużenie finansowe grupy mocno wzrosło. A w ślad za nim wskaźnik zadłużenia. Po części jest to typowa sytuacja dla II kwartału (wypłata dywidendy), a po części uzasadniona inwestycjami i wzrostem sprzedaży sytuacja i raczej zakładam stopniowy powrót wskaźników do wcześniejszych poziomów. Jako obligatariusz na dziś nie mam obaw co do kondycji i wypłacalności spółki, a jako akcjonariusz cieszę się z jej dobrych wyników.

Jeżeli interesuje Cię, jak PCC Rokita została oceniona w Raporcie Rankingowym (jak również 35 innych spółek z Catalyst), zapraszam do zakupu Raportu wraz z dostępem do Forum Obligacji i dołączenia do blisko już 50 osób, które nie tylko korzystają z Raportu, ale i dzielą się na forum swoimi spostrzeżeniami.

[sgmb id=”1″]

7 komentarzy - “PCC Rokita – wyniki I półrocza 2018

 1. jarek

  Ja mam pytanie trochę nie na temat. Chcialbym zacząć inwestycje w obligacje. Najniższą prowizję i fajne warunki ma banki BPS – 0.13%, czy orientuje się ktoś czy środki na rachunku maklerskim są gwarantowane przez fundusz gwarancyjny, tak jak środki na koncie bankowym? Banki spółdzielcze są dość słabe, więc na wszelki wypadek pytam.

 2. Biuro maklerskie to nie bank, należy na nie patrzeć odrębnie.
  Nie wdając się zbytnio w szczegóły, akcje i obligacje są Twoją własnością, jak broker upadnie, przenosisz je do innego.
  W przypadku upadku brokera, środki finansowe które znajdowały się na Twoim koncie maklerskim znikają, a Ty masz roszczenie wobec bankrutującej firmy o ich odzysk. Z tym, że nie jest tak źle, bo system wypłaca rekompensaty do wysokości równowartości w złotych 3.000 euro – w 100 % wartości środków objętych systemem rekompensat oraz 90 % nadwyżki ponad tę kwotę, z tym że górna granica środków objętych systemem rekompensat wynosi równowartość w złotych 22.000 euro.

  Więcej informacji znajdziesz w tej broszurze KDPW: http://www.kdpw.pl/pl/press_room/Documents/Publikacje/SystemRekompensat.pdf

 3. jarek

  Dzięki za odpowiedź. W takim razie nie otworzę IKE w tym banku, za duże ryzyko chyba, jak bank upadnie, to całe moje środki popłyną, a IKE wiadomo żeby ruszyć trzeba się nagimnastykować

 4. jarek

  Jeszcze raz zapytam się dla pewności, jak mam papiery wartościowe, to w razie upadku mogę przenieść, a gotówka przepada? Nie ma ryzyka, że papiery też przepadają?

 5. Papiery nie przepadają, gotówkę do 3.000 EUR otrzymujesz w 100%, a do 22.000 EUR w 90%. Tak przynajmniej to działa u nas. Nie wiem jak to się ma do zagranicznych brokerów, ale o nich nie było pytania 🙂 .

 6. jarek

  przeczytałem (dzięki za linka) i rzeczywiście jest tak, ze papiery nie przepadają, jest jednak ALE – jeżeli broker bez twojej wiedzy je sprzeda, to gotówka z tej sprzedaży znika analogicznie jak zwykła gotówka i też podlega niskiej rekompensacie do 3000 euro, potem jest 90% do 22k i reszta wyżej przepada

 7. Dlatego mój powyższy komentarz, że nie wiem jak jest u zagranicznych brokerów, bo wydaje mi się, że te polskie DM bez Twojej wiedzy chyba nie sprzedają, ale tutaj mogę się mylić.

Skomentuj