W tym wpisie prezentuję limity wpłat na IKE i IKZE w 2019 roku, a następnie przedstawię Wam garść statystyk dotyczących IKE. Szczególnie ciekawie wygląda sytuacja z najbardziej nas interesującym IKE maklerskim, wiele wskazuje na to, że 2018 rok przyniósł spore straty inwestującym właśnie poprzez ten rodzaj IKE.

Ile wynosi limit wpłat na IKE w roku 2019?

Limit wpłat na IKE w 2019 roku wynosi 14.295 zł

Limit wpłat na IKE w 2019 roku ustalany jest zgodnie z przepisami o IKE i IKZE i nie może przekroczyć trzykrotności przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok, określonego w ustawie budżetowej. Tak obliczony limit wpłat na IKE w 2019 roku wynosi zatem 14.295 zł i jest to 7% więcej niż rok wcześniej. A tak wyglądały limity wpłat na IKE w poprzednich latach:

IKE limit 2019
IKE limit 2019

Jeżeli ktoś wpłacał od początku pełną pulę, już za chwilę ze samych wpłat uzbierałby 145 tys. zł, całkiem niezła sumka. Czy jest wśród Czytelników ktoś taki? To już jest wartość, która pozwala osiągać istotne korzyści podatkowe.

Przypominam, że co do zasady (nie licząc ryzyka politycznego) według mnie warto kupować obligacje korporacyjne właśnie poprzez konto IKE. Tutaj pisałem więcej o korzyściach tego rozwiązania.

A ile wynosi limit wpłat na IKZE w 2019 roku?

Limit wpłat na IKZE w 2019 roku wynosi 5.718 zł

Limit wpłat na IKZE w 2019 roku ustalany jest zgodnie z przepisami o IKE i IKZE i nie może przekroczyć kwoty odpowiadającej 1,2−krotności przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok, określonego w ustawie budżetowej. Zatem limit na 2019 rok jest o 7% wyższy niż rok wcześniej.

We wcześniejszych wpisach wskazywałem na niespodziewane ryzyka związane z IKZE (możliwość “wpadnięcia” w wyższy próg podatkowy), z drugiej strony IKZE może dać korzyści, gdy osiągamy w poszczególnych latach nieregularne dochody. Szczególnie fajnym narzędziem może być, gdy zafundujemy sobie dłuższy urlop (bez dochodów) i wtedy to będzie idealny moment na wypłatę środków z IKZE. Więcej o korzyściach i ryzykach związanych z IKZE pisałem tutaj.

Limity IKE i IKZE 2019 – moje decyzje

Od kilku lat co roku wpłacam pełną pulę na IKE, a od 2 lat korzystam również z IKZE. I tak pozostanie w 2019 roku.

Limity IKE i IKZE 2019 – przydatne narzędzia do inwestycji

Jeżeli interesuje Cię inwestowanie poprzez IKE w obligacje korporacyjne, oczywiście zapraszam do lektury tego bloga. Warto zacząć od wpisu Czy warto i jak inwestować w obligacje korporacyjne. Polecam również Raport Rankingowy oceniający wypłacalność spółek według wypracowanych przeze mnie kryteriów. Warto również zapisać się na blogowy newsletter.

Gdy zakładasz inwestowanie poprzez IKE w akcje polskich spółek, gorąco zapraszam na Portal Analiz, gdzie znajdziesz szczegółowe analizy spółek giełdowych.

Limity wpłat na IKE i IKZE 2019 – trochę statystyk

Lubię statystyki, lubię wykresy, a IKE i IKZE stwarzają idealną okazję, aby kilka z nich zaprezentować. Jedna mała uwaga do statystyk. Jak to statystyki dają pewien obraz, ale jak zawsze kryją się za nimi pewne niuanse. Np. IKE są nie tylko otwierane, ale i zamykane, dokonywane są transfery (przenoszenie IKE do innej instytucji) i jeszcze kilka innych działań. Ma to oczywiście znaczenie, ale ten wpis to nie jest praca licencjacka, chodzi w nim o pokazanie trendów.

IKE – liczba założonych i aktywnych kont na koniec I półrocza 2018

II półrocze 2017 roku, a już w szczególności I półrocze 2018 roku przyniosły istotny spadek nowo otwieranych kont IKE. Trudno stwierdzić, jaka jest tego przyczyna. Może słaba sytuacja na giełdzie, która powoduje niechęć do inwestowania, zarówno samodzielnego, jak i poprzez fundusze inwestycyjne? Może mniejsza aktywność funduszy w zakresie promocji IKE?

Liczba IKE otwartych w danym okresie
Liczba IKE otwartych w danym okresie

W I półroczu 2018 roku najwięcej kont IKE zostało otwartych właśnie w funduszach inwestycyjnych. Było to 19,5 tysiąca IKE, ale dla porównania w I półroczu 2017 roku takich kont było otwartych aż 36,5 tysiąca. IKE maklerskie stanowi niewielki odsetek nowo otwieranych kont IKE, ale tutaj akurat mamy wzrost porównując do I półrocza 2017 roku.

Według statystyk na koniec I półrocza 2018 roku łącznie było założone 960 tysięcy kont IKE, z tego 31 tysięcy kont IKE. Jeżeli chodzi o aktywne konta, czyli takie, na które dokonano wpłaty w I półroczu 2018 roku, to nie jest już tak różowo. W tym okresie wpłat dokonano na 252 tysiące kont IKE, czyli 26% całości. Lepiej wygląda sytuacja z IKE maklerskim, wpłat dokonano na 13,5 tysiąca takich kont, co stanowi 44% prowadzonych kont.

Wpłaty na IKE w I półroczu 2018 roku

Wysoką efektywność IKE maklerskiego widać również w poziomie wpłat. W I połowie 2018 roku na IKE wpłacono rekordowe 736 mln zł, z tego na IKE maklerskie ponad 123 mln zł:

Wpłaty na IKE w poszczególnych półroczach
Wpłaty na IKE w poszczególnych półroczach

Średnia wpłata na IKE maklerskie wyniosła aż 9,2 tysiąca złotych, podczas gdy dla całej grupy wyniosła ona zaledwie 2,9 tys. zł. Wygląda na to, że inwestujący poprzez IKE są najbardziej świadomi korzyści z tego wynikających. I jak widać po kwartalnym rozłożeniu wpłat, dokonują ich przede wszystkim na początku roku.

Saldo rachunków IKE na 30.06.2018 roku

Kasy zgromadzonej na IKE ciągle przybywa (oby nikomu z rządzących nie przyszło do głowy po nią sięgać 🙂 ), ale jak widać poniżej w I półroczu 2018 roku jej przyrost był bardzo symboliczny, mimo rekordowych wpłat, o których pisałem powyżej.

Wartość środków zgromadzonych na IKE
Wartość środków zgromadzonych na IKE

Zgadnijcie co się stało i kiedy na giełdzie spadały ceny akcji (a nawet obligacji), a w ślad za nimi wyceny funduszy inwestycyjnych, czy ceny naszych akcji na rachunkach IKE? Bardzo ciekawie wygląda sytuacja z IKE maklerskim.

IKE maklerskie – to był trudny rok dla inwestorów

Na koniec 2017 roku na tym IKE było zgromadzonych 1 miliard 285 milionów zł. W I półroczu 2018 roku dokonano na nie 123,7 mln wpłat i 32,4 mln zł wypłat (wypłaty, zwroty, transfery). Zatem saldo na 30.06.2018 roku powinno wynosić 1,376 mld zł. A tymczasem wynosiło 1,273 mln zł. Z tego wynika, że na IKE maklerskim, poza saldem wpłat/wypłat ubyło 8% środków. Czy to jest możliwe, aby inwestorzy zanotowali aż takie straty? Wydaje się, możliwe, w tym czasie indeksy giełdowe spadły po mocne kilkanaście procent.

Limity wpłat na IKE i IKZE 2019 – czy warto?

W kontekście powyższego pytanie wydaje się trudne :). Oprócz standardowej odpowiedzi „to zależy” ja uważam, że warto. Jest to doskonały sposób oszczędzania / inwestowania, premiujący podejście długoterminowe i cierpliwość. I czekam na 2019 rok, aby wpłacić kasę zarówno na IKE jak i na IKZE.

Sposobów korzystania z IKE (i IKZE) może być wiele, można w ten sposób lokować środki w fundusze inwestycyjne, akcje, czy obligacje. Zbliża się koniec roku. Jest to dobry moment na podsumowanie swoich finansów, wyznaczenie celów na 2019 rok i być może zastanowienie się nad formami oszczędzania / inwestowania swoich środków. Życzę Wam samych udanych decyzji inwestycyjnych.

Podzielcie się proszę informacją, czy posiadacie IKE, w co inwestujecie i czy jesteście zadowoleni z tej formy inwestycji? Jak u Was wyszedł 2018 rok na IKE?[sgmb id=”1″]3 komentarzy - “Limit wpłat na IKE 2019, limit wpłat na IKZE 2019

  1. Wplacam od poczatku z tym ze znalazlem lokaty z BFG bez Belki. 2018 to 3.4%. Moze mniej niz obligacje ale tu nie chodzi o max zysku bo to tylko 15 % mojego portfela.

  2. asdf

    ja nie wpłacam od początku, ale mam założone 4 konta IKE dwa na siebie i żonę i dwa na rodziców (oboje są już na emeryturze) w tym roku będzie 5 rok wpłat na moich rodziców czyli mogę już swobodnie te środki wycofać bez podatku,

  3. Tomek

    dzwonią z banku od listopada że limit niewykorzystany, a równocześnie pompują wyniki na koniec roku, Trzepią kasę na naiwniaczkach kupujących napompowane jednostki w grudniu.

Skomentuj