Obligacje Ghelamco – seria PPO

11 marca 2020 roku z publiczną emisją obligacji wystartowało Ghelamco Invest. W pierwszej kolejności opiszę emisję obligacji, następnie kilka słów o grupie, jej wynikach i aktualnych projektach, a na koniec opiszę sytuację całej branży.

Obligacje Ghelamco – parametry emisji obligacji serii PPO

Warunki emisji obligacji serii PPO wyglądają następująco:

Daty przyjmowania zapisów: 11-20 marca 2020 roku. Zapisy nie są skracane, w przypadku przekroczenia dostępnej puli, w takim przypadku nastąpi proporcjonalna redukcja zapisów. Przewidywany termin przydziału to 23 marca 2020 roku. Przewidywany termin wprowadzenia obligacji do obrotu to 10 kwietnia 2020 roku.

Obligacje emitowane są na okres 3,5 roku. Dzień wykupu obligacji to 7 października 2023 roku. Spółka ma możliwość wcześniejszego wykupu obligacji w dniu 7 października 2022 roku (0,5% dodatkowej premii za wykup) lub 7 kwietnia 2023 roku (0,25%).

Wartość jednej sztuki obligacji wynosi 100 zł, natomiast wartość całej emisji to 50 mln zł. Od zapisu nie jest pobierana prowizja. Uwaga, cena emisyjna obligacji każdego dnia rośnie (czyli naliczają się odsetki) – w dniu 11 marca jest to 99,55 zł, a w dniu 20 marca jest to 99,70 zł.

Co istotne, minimalny zapis wynosi 503 obligacje, czyli około 50 tys. zł.

Oprocentowanie obligacji jest zmienne i wynosi Wibor6M + 4,3% w skali roku, co daje według stanu na 18.03.2020 roku 5,82% rocznie. Odsetki będą wypłacane w okresach półrocznych.

Zapisy na obligacje można składać w Domu Maklerskim PKO BP.

W tym miejscu znajdziesz szczegółowe parametry i informacje związane z emisją.

Ghelamco – informacje o grupie

Na blogu Rynek Obligacji znajdziesz wiele informacji o grupie Ghelamco. Ostatnią prezentację grupy i analizę wyników przygotowałem po publikacji przez Ghelamco raportu finansowego za I półrocze 2019 roku – są to ostatnie dostępne wyniki grupy. Dlatego w tym wpisie nie będę powielał informacji – zapraszam natomiast do lektury tego wpisu.

W tym miejscu natomiast dokonam aktualizacji informacji o prowadzonych przez grupę inwestycjach, a także wkleję kilka informacji z prospektu emisyjnego obligacji odnośnie sytuacji w branży.

Flagowym obecnie realizowanym projektem grupy jest The Warsaw HUB. Projekt obejmuje łącznie 117 tys. m2 powierzchni (więcej niż Warsaw Spire) i stanowią go 3 budynki mieszczone na podium, z funkcją handlową. Na Dzień Prospektu grupa posiada podpisane umowy najmu na około 93,5 tys. m2 (a z uwzględnieniem opcji rozszerzenia na 96,5 tys. m2). Zakończenie budowy przewidziane jest do końca II kwartału 2020 roku. Grupa prowadzi rozmowy z potencjalnym inwestorem w celu sprzedaży projektu, ale na Dzień Prospektu nie zostały podpisane żadne umowy w tej sprawie.

Trwają również prace budowlane w projekcie Warsaw UNIT. Projekt obejmuje około 59 tys. m2 powierzchni, a jego zakończenie planowane jest na I połowę 2021 roku, choć Ghelamco podaje, że tempo jego realizacji uzależnione jest od pozyskania najemców. Na Dzień Prospektu zawarto umowę z TUiR Warta na 17,5 tys. m2 (20,6 tys. m2 z opcją rozszerzenia).

Grupa realizuje również dwa projekty mieszkaniowe. Pierwszym z nich jest Foksal 13/15, na który składać się będzie 55 wysokiej klasy apartamentów. Na Dzień Prospektu zakończono realizację garażu podziemnego i trwają prace budowlane obu budynków. Sprzedano około 50% powierzchni projektu. Drugi projekt to Flisac, 7-piętrowy budynek w bardzo dobrej lokalizacji. Na parterze będą butiki i kawiarnie, a od pierwszego piętra część mieszkalna. Prace budowlane rozpoczęły się w marcu 2019, a na Dzień Prospektu sprzedano i przedsprzedano około 66% powierzchni projektu.

Grupa posiada również dwa gotowe projekty na swoim bilansie. Pierwszym jest projekt Wołoska 24, 23 tys. m2 powierzchni biurowej. Projekt użytkowany jest od 2016 roku, obecnie wynajęty jest w 93% (95% z opcjami rozszerzenia). Grupa prowadzi rozmowy w celu jego sprzedaży, na Dzień Prospektu żadne umowy nie zostały zawarte. Plac Vogla to centrum usługowo – handlowe o powierzchni około 5,2 tys. m2. Centrum zostało otwarte w 2015 roku, a na Dzień Prospektu obiekt wynajęty jest w około 93%.

Po analizę wyników finansowych grupy Ghelamco zapraszam do wyżej linkowanego wpisu. W tym miejscu natomiast uaktualnię zestawienie zapadalności obligacji korporacyjnych grupy.

Ghelamco - zapadalność obligacji
Ghelamco – zapadalność obligacji

Ghelamco – informacje o rynku nieruchomości komercyjnych

Poniżej prezentuję wybrane informacje z prospektu emisyjnego dotyczące branży nieruchomości komercyjnych, w szczególności Warszawy.

Zgodnie z raportem JLL ze stycznia 2020 r., rok 2019 był pełen rekordów. W opinii JLL mimo, że rynek nieruchomości z reguły nie kojarzy się z szybkim tempem zmian, Warszawa przeczy tej zasadzie. Rynek biurowy w stolicy nieustannie umacnia swoją pozycję, a w zeszłym roku zanotował spektakularny poziom popytu, co doprowadziło do spadku wakatu i wzrostu wolumenu przednajmu. To z kolei przełożyło się na wzrost czynszów. Jednym z głównych wyróżników Warszawy jest zróżnicowanie źródeł popytu. Pochodzi on od nowych podmiotów, wchodzących na stołeczny rynek; firm, które są obecne w Warszawie i poszukują przestrzeni lepszych jakościowo; korporacji, którym zależy na poprawie lokalizacji biura; spółek publicznych wynajmujących biura w komercyjnych budynkach; operatorów powierzchni elastycznych czy firm z sektora nowoczesnych usług biznesowych. Co więcej, to tylko kilka wybranych typów najemców szukających powierzchni. […] Struktura rynku wyraźnie się zmienia, a czynnikiem napędzającym ten rozwój jest rynek pracy. Pracownicy są świadomi swojej silnej pozycji negocjacyjnej, a biuro danej firmy gra coraz bardziej istotną rolę w pozyskiwaniu i utrzymaniu najlepszych kandydatów.

Według raportu JLL, takie zapotrzebowanie przekłada się na duże transakcje najmu. W 2019 roku zawarto aż dwanaście umów przekraczających 10.000 m², z czego dwie opiewały na ponad 40.000 m². Warszawa potwierdza swoją siłę gospodarczą i pozycję lidera w Europie Środkowo-Wschodniej. Największą umową tego roku, a jednocześnie historycznie największą na polskim rynku, był przednajem mBank w Mennica Legacy Tower na 45.600 m². Bank skonsoliduje swoją warszawską działalność w tej wieży. Kolejną spektakularną transakcją było odnowienie najmu Orange Polska w Miasteczku Orange na 44.800 m². Pierwszą trójkę zamyka odnowienie najmu T-Mobile na 27.400 m² w budynku Marynarska 12 na Mokotowie.[…]

Wyróżnikiem tego roku jest dynamiczny wzrost wolumenu przednajmów. Coraz mniejsza dostępność opcji najmu w istniejących biurowcach skłania firmy do rozważenia obiektów w budowie. W okresie od stycznia do końca grudnia aż 225.000 m² popytu przypadło na przednajmy, co jest 60% wzrostem w porównaniu z całym 2018 r. Według raportu JLL, obecnie w budowie znajduje się około 790.000 m² biur, które zostaną ukończone do 2022 r., przy czym około 40% tego wolumenu jest już zabezpieczone umowami przednajmu. W opinii JLL dwoma najbardziej spektakularnymi realizowanymi inwestycjami są The Warsaw Hub (trzy wieże, jedna hotelowa oraz dwie biurowe; realizowane przez Ghelamco Poland) oraz Varso Place (z wieżą biurową, która będzie najwyższym budynkiem w Unii Europejskiej; realizowaną przez HB Reavis). […]

Co więcej, Warszawa jest jednym z najbardziej chłonnych rynków biurowych w Europie, dzięki czemu ten wolumen w opinii JLL nie zachwieje równowagi pomiędzy podażą, a popytem. Według raportu JLL, współczynnik pustostanów w Warszawie obniżył się do 7,8% (5,3% w strefach centralnych i 9,4% poza nimi), co jest spadkiem o 0,9 p.p. r-d-r (rok do roku). Tak niski wakat przekłada się na ograniczoną dostępność opcji najmu w istniejących budynkach, szczególnie w strefach centralnych, przez co wzrasta wolumen przednajmów. Firmom coraz trudniej jest znaleźć odpowiednią przestrzeń w zakończonych inwestycjach.

Ghelamco – podsumowanie

Ghelamco Invest to emitent o ugruntowanej renomie, od wielu lat obecny na Catalyst. Grupa na rynku polskim działa już 28 lat i do tej pory regularnie osiąga zyski na budowie i sprzedaży skomercjalizowanych projektów. Sytuacja w branży jest bardzo dobra i póki co nie zanosi się na zmianę tego trendu.

Na Catalyst jest notowanych kilkanaście serii obligacji tego emitenta. Te najdłuższe zapadają w czerwcu 2023 roku, a ich rentowność liczona według najlepszych ofert sprzedaży wygląda następująco (żółty kolor, to obecnie oferowana emisja):

Ghelamco - porównanie rentowności wybranych obligacji
Ghelamco – porównanie rentowności wybranych obligacji

Zatem obecna oferta wydaje się uczciwie skonstruowana.

Na koniec jeszcze przypomnienie, że niniejszego wpisu nie należy traktować jako rekomendację inwestycyjną, a decyzje inwestycyjne każdy podejmuje na własne ryzyko.

16 komentarzy - “Ghelamco – emisja obligacji serii PPO

 1. Aniella

  Wejście w mieszkaniówkę, zwłaszcza adresowaną do 'cieplejszej’ klienteli odbieram jako pozytyw. Co do samej emisji to moim zdaniem może być ciężko z płynnym upchnięciem emisji bo: a/ próg wejścia 50K – dla 'drobnicy’ może byc zaporowy b/ można w tej chwili na wtórnym kupić poniżej nominału i 'na sztuki’.

 2. Wojciech

  Temat już nieaktualny. Panika na giełdach, przecena obligacji korporacyjnych. Ta emisja nie zakończy się sukcesem.

 3. Olgierd

  Właśnie obserwowałem przecenę na KRUKu. Oni też próbują uplasować emisję. Zastanawia mnie, jak bardzo może wpłynąć obecna sytuacja na ich kondycję, spadek cen obligacji sugerowałby, że rynek uważa: bardzo. Mają ekspozycje na Włochy i Hiszpanię, gdzie wiadomo co się dzieje. Wydaje się, że są firmą, której charakter biznesu mocno oberwie. Ciekaw jestem Twojej opinii, czy Twoim zdaniem emisja w takim momencie to dobry pomysł? Czy przecena nie jest aby nieco pochopna?

 4. Nie zdziwię się jak KRUK przesunie emisję – chociażby z prostego powodu, że część placówek maklerskich może być pozamykana. KRUK nie potrzebuje „na gwałt” kasy więc spokojnie mogą poczekać.

  Co do Ghelamco, ciekawy jestem jak wyjdzie, nie przesądzałbym wyniku już dziś. Obligacje kupują też osoby niespecjalnie śledzące kursy na giełdzie, a prowadzi ją Dom Maklerski PKO BP. Ujmę to tak, jeżeli emisja ma się udać, to właśnie od tego emitenta i z takim domem maklerskim, jak się nie uda to będzie mocny sygnał dla innych, aby poczekać.

 5. Aniella

  W sumie emisja Ghelamco nie jest jakaś wielka – to nie sa setki milionów. Może dom maklerski domknie emisję kupując coś na tzw 'książkę’ (czy jak to oni tam nazywają?).

 6. Wojciech

  Wątpię (ale może się mylę). Wydając k50 PLN zastanowiłbym się kilka razy co kupuję. Jaki interes miałbym DM PKO BP, żeby teraz kupować obligacje Ghelamco? Banki potrzebują teraz gotówki jak kania dżdżu.
  Ale poczekajmy. Za kilka dni zobaczymy jak poszła ta emisja 🙂

 7. Aniella

  No i Kruk zrezygnował z emisji.

 8. marek

  Obserwując tzw przeceny dobrych emitentów uważam, że nie są one na dużym obrocie. Przeważnie spada to co mają drobni inwestorzy, oberwało się Rokicie, Pcexol czy Krukowi, ale nie są to jakieś gigantyczne obroty. Niemniej oczywiście mając do wyboru nową emisję i przecenione obligacje na wtórnym, nierozsądnym byłoby brać udział w emisji zamiast kupić sobie taniej z rynku od kogoś, kto „na szybko” chce wyjść i sprzedaje z premią.

  Ale tak jak ktoś wyżej pisał – co innego kupić za kilkaset tys. a co innego fundusz, którzy bierze w milionach albo emisję biorą trzy fundusze na 3, to nie te ilości, dlatego emisja może się udać, o ile zapis przekroczył transzę w pierwszych dniach (nie ma skrócenia jak czytałem)

 9. Olgierd

  Tak, myślę, że lecące kursy ich obligów trochę, jeśli nie znacznie się przyczyniły. Jeśli ktoś wierzy, że spółka utrzyma głowę nad wodą w kryzysie i chce mieć jej obligacje to pewnie lepiej wziąć też te bliżej zapadające i (przez pikujące kursy) lepiej rentowne serie notowane na catalyst.

 10. Wojciech

  @Olgierd
  tak, zgadzam się z Tobą. Nawet mając >1 mln PLN do zainwestowania w obligacje brałbym te z Catalyst – łatwiej rozproszyć ryzyko, a potem ewentualnie łatwiej sprzedać jeśli sytuacja poszłaby w złym kierunku. Pchanie się w jedną serię Ghelamco na kilka lat – nie widzę tego.

 11. Aniella

  O tym czy emisja wypaliła czy nie wypaliła pewnie dowiemy się w poniedziałek a tymczasem taka ładna laurka..
  https://obligacje.pl/pl/a/6-proc-od-ghelamco-emisja-w-czasie-paniki-rynkowej

 12. Zbyszek

  Obligacje przydzielone z redukcją zapisów. Czyli u dużych panika zdecydowanie mniejsza niż u drobnicy. Na catalyst sporo serii już w okolicach 90%

 13. Krzysztof

  wielu nie wróżyło sukcesu tej emisji a tu proszę. https://stooq.pl/n/?f=1343494

 14. Pisałem, aby nie przesądzać wyniku emisji. Wielu inwestorów nawet nie wie, że jest Catalyst i obligacje są na nim notowane :). Tak czy owak gratulacje dla GHE, jest nadzieja, że solidni emitenci zawsze znajdą płynność na rynku.

 15. Adrian

  no ceny ich obligacji na Catalyst trzymają się nadzwyczaj dobrze

 16. Wojciech

  Myliłem się. Byłem pewien, że ta emisja nie dojdzie do skutku.

Skomentuj