Główny portfel obligacji w maju kontynuował odrabianie marcowych strat i na koniec miesiąca znalazł się na historycznych maksimach. Jeszcze trochę mu brakuje do „naturalnego wzrostu” (gdyby nie kryzys, byłby wyżej), ale sytuacja wygląda dużo lepiej niż 31 dni temu.

Wynik miesięczny portfela to +2,26%, a rolujący 12-miesięczny wynik to 5,09%, czyli całkiem przyzwoicie. Po szczegóły zapraszam poniżej.

Wynik portfela obligacji korporacyjnych w maju 2020 roku

W maju weszliśmy po potężnym kwietniowym odbiciu, ale nadal obligacje wielu emitentów wydały się niedoszacowane. I faktycznie, na koniec miesiąca rynek już był wyżej, do tego niepewna sytuacja sprzyjała szukaniu ciekawych okazji do dodatkowego zarobku.

Wynik miesiąca to 2,26% i tak prezentuje się na wykresie:

Portfel obligacji – wyniki miesięczne
Portfel obligacji – wyniki miesięczne

Z dzisiejszej perspektywy marcowa potężna strata wydaje się czymś nierzeczywistym, ale na szczęście powyższy wykres jeszcze przez kilkanaście miesięcy będzie o niej przypominał.

Narastająco portfel znajduje się na historycznych maksimach:

Portfel obligacji – wyniki narastająco
Portfel obligacji – wyniki narastająco

Transakcje na portfelu obligacji w maju 2020 roku

Sporo się działo, poniżej alfabetyczna lista transakcji. Na koniec miesiąca zostałem praktycznie bez kasy chcąc na maksa wykorzystać pozostałe ciekawe (mam nadzieję, że tak się okaże z perspektywy czasu) oferty cenowe.

Uznałem, że cena za obligacje Arctic Paper ATC0821 poniżej 98% jest atrakcyjna i zagościły one w moim portfelu.

Przedłużające się poszukiwanie inwestora przez BEST, brak informacji o nowym finansowaniu, niepewność co do Kredyt Inkaso (wartość akcji w portfelu BEST) i wreszcie niepewna atmosfera odnośnie spłat z portfeli w związku z Covid-19 spowodowały, że sprzedałem obligacje BST0421 z portfela. Bardzo lubię tego emitenta i mam nadzieję, że sobie poradzi, ale powrócę do jego obligacji dopiero, jak się pojawią pozytywne informacje.

Różnice w rentownościach obligacji Echo Investment spowodowały, że niektóre (ECH0923) sprzedawałem, a inne (krótsze: ECH0522, ECH0721 i ECN1022) kupowałem. Łącznie więcej kupiłem niż sprzedałem.

Ceny obligacji Providenta (IPP0620) zawędrowały powyżej 98% więc uznałem, że zamiast czekać z dużą pozycją na wykup, mogę część z niej przesunąć na inne papiery (typu Arctic Paper), w związku z czym sporo tych obligacji sprzedałem. Dziś nastąpił wykup pozostałej części obligacji.

Dokupiłem nieco obligacji Lokum Deweloper LKD0621.

Obniżki stóp procentowych przez RPP sprzyjają obligacjom opartym na stałej stopie procentowej więc w maju dokupiłem jeszcze nieco obligacji PCC Rokita (PCR0223).

95% to bardzo fajna cena jak na obligacje Polskiej Grupy Farmaceutycznej (PGF1120), stąd zawitały one w moim portfelu.

Kupowałem również obligacje Pragmy Faktoring PRF1021.

Zakupiłem do portfela również obligacje Unibep UNI0621 po 98%.

Sprzedało się z portfela kilka sztuk obligacji Victoria Dom VID1122.

Jeżeli chcesz być bardziej na bieżąco z moimi transakcjami na rynku, a co ważne z ich motywacją, a przy okazji bliżej poznać ocenę spółek – emitentów obligacji – zapraszam do zakupu Raportu Rankingowego z dostępem do Forum Obligacji.

Skład portfela obligacji korporacyjnych maj – emitenci

Portfel uszeregowany według udziału emitenta w moim portfelu wygląda następująco (kolorem żółtym zaznaczone większe zmiany):

Portfel obligacji – emitenci
Portfel obligacji – emitenci

Na koniec marca rentowność portfela wynosiła ponad 17%, na koniec kwietnia ponad 10% (rentowność zawyżały obligacje Providenta), a teraz już tylko nieco ponad 6%. „Eldorado” więc się powoli kończy, ale jeszcze jakiś potencjał do wzrostów jest, zwłaszcza w świetle zerowych stóp procentowych.

Skład portfela obligacji według branż

Wygląda następująco:

Portfel obligacji – branże
Portfel obligacji – branże

Ryzyko portfela obligacji

Wykres na podstawie Stref z Raportu Rankingowego już nowej edycji (po wynikach 2019 roku):

Portfel obligacji – Strefy
Portfel obligacji – Strefy

Mimo, że kilku emitentów spadło ze Strefy Spokoju do Strefy Czujności, to zmiany w portfelu spowodowały, że udział Stref „zielonych” nadal jest bardzo znaczący w portfelu.

Portfel obligacji po maju 2020 roku – podsumowanie

Po pierwsze, cieszę się, że rynek obligacji tak szybko „odrobił” straty związane z krachem związanym z Covid-19. Chociaż w normalnych warunkach pewnie zysk portfela po 5 miesiącach 2020 roku byłby nieco wyższy, to zestawiając wynik z tym co się działo 2 miesiące temu (i obniżkami stóp procentowych) wypada się cieszyć.

Po drugie – stopy procentowe są praktycznie zerowe, krok po kroku z Catalyst ubywa emitentów (chociażby Provident i Comp w czerwcu) więc budowa zdywersyfikowanego i ładnie zyskownego portfela będzie coraz trudniejsza.

I wreszcie jeszcze raz przypomnę: już od pewnego czasu piszę, że czasy są niepewne i w świetle kryzysu i wirusa być może lepiej odpuścić 1-2% ekstra zysku i inwestować spokojniej w spółki o silnym bilansie.

Udanych inwestycji!

20 komentarzy - “Portfel obligacji – maj 2020

 1. Jacek

  Pewną nową rzeczywistością jest to, że z wielu papierów zrobiły się praktycznie obligacje zeropunktowe np. ECH albo SBK albo jak kto woli udział odsetek w potencjalnym dochodzie zmniejszył się na rzecz dyskonta. Trochę to zmienia profil ryzyka dla obligacji z zapadalnościami ponad 1 rok. Dla SBK0923 zysk to ok. 15% ale odsetki tylko 3,6%. Już za wiele nie spadną bo raczej wibor nie będzie ujemny ale jednak trzeba czekać 3 lata na ten zysk. Jeszcze gdyby kurs systematycznie rósł w miarę zbliżania się do wykupu to dawałoby pewien komfort ale czy tego można oczekiwać dla korporacyjnych to inna sprawa bo nawet w stabilniejszych czasach dyskonto raczej znikało na sam koniec okresu. Pewnie dobrą strategią będzie teraz wybieranie obligacji z uwzględnieniem udziału dyskonta, odsetek i czasu do wykupu tak aby duży udział dyskonta był dopuszczalny tylko dla krótkich serii. Eliminowałoby to np. SBK0923 ale np. BST0921 mógłby być.

  Ciekawe czy pojawi się teraz więcej emisji ze stałym kuponem (np. od KRU) albo czy ktoś wpadnie na to aby emitować zeropunktowe albo nawet wieczyste. Zastanawiające są też pomysły konwersji długu skarbowego na obligacje wieczyste i inne tego typu zagrania. Może to tłumaczy te szalone wzrosty na giełdach.
  https://www.sttk.fi/en/2020/04/22/perpetual-bonds-and-other-means-of-cancelling-government-debts/
  Mamy takie czasy, że nic co uważamy za stałe lub pewnie może się okazać zmienne i zupełnie niepewne.

 2. CJ

  Spadek WIBOR się odciśnie, przedmówca ma rację, nowe zakupy wyglądają fajnie, ale zysk ze starych spadł.

 3. I pojawiło się kilka emisji ze stałą stopą z całkiem atrakcyjnym oprocentowaniem (Arche, Ghelamco).

 4. Karol

  zbliżający się termin wykupu sbk1020 powinien korzystnie wpływać na kurs sbk0923,

 5. Na SBK0923 jakiś ukryciak ciągle „wisi” ze sprzedażą, jak on zostanie „pokonany” to powinno się ruszyć.
  No i ciekawe co w raporcie rocznym napiszą, ale to jeszcze trochę czasu…

 6. Jacek

  Mówisz i masz niemalże. W sumie dla indywidualnych to tylko PCX bo Arche ma minimalne zapisy i dodatkowo te same daty zapisów. Ale może będzie się dało coś podmienić na wtórnym. Tzn zapisać się na PCX a potem część sprzedać i kupić Arche (po tej samej cenie w miarę możliwości) chociaż wielkości tych emisji mogą utrudnić takie operacje. Tak można by było zrobić z PCR ostatnio ale ze względu na brak redukcji to chyba część kupujących dostała więcej niż chciała i teraz stopniowo się wyprzedaje i cena się osuwa.

 7. Lieutenant

  Myślę, że wynik SBK za 2019 nie będzie zły. Istotniejsze jest to, czego dowiemy się później, czyli bieżące półrocze …

 8. Dla mnie raport jest istotny, aby widzieć tendencję w zakresie złych kredytów i rezerw.
  Jeżeli chodzi o bieżące półrocze, to obecnie wygląda wszystko dużo lepiej niż jeszcze 1-2 miesiące temu, wydaje mi się, że kredyty w bankach wcale tak mocno się nie „popsują”.

 9. Lieutenant

  Myślę jednak, że każdy bank odczuje pewne pogorszenie jakości kredytów. Wynik odsetkowy też spadnie.

 10. Darek

  Patrząc na notowania obligacji SBK to prawie bankrut

 11. Anonim

  Ptrząc na notowania obligacji SBK to prawie bankrut

 12. Darek

  ceny obligacji SBK sugerują że bank jest prawie bankrytem

 13. Karol

  JWC0620, termin wykupu minął w piątek a kasy brak do chwili obecnej, coś ktoś wie? na obligacje pl nic o tym nie piszą

 14. Karol

  przepraszam, pomyliłem serie, mam jwc0522,

 15. Aniella

  @Karol
  Pod koniec maja br zostały zmienione warunki emisji – tu jest opisane https://obligacje.pl/pl/obligacja/JW10522

 16. Lieutenant

  Jak myślicie, co może być przyczyną i czy należy się obawiać o kondycję SBK:
  „Zarząd Krakowskiego Banku Spółdzielczego informuje, że w dniu 16 czerwca 2020 roku Rada Nadzorcza Krakowskiego Banku Spółdzielczego dokonała zmian w składzie Zarządu: odwołała Prezesa Zarządu Zbigniewa Bodziocha z Zarządu Banku
  odwołała Wiceprezesa Zarządu Kazimierza Górę z Zarządu Banku
  odwołała Wiceprezesa Zarządu Józefa Nasiadkę z Zarządu Banku
  powołano Panią Irenę Wiktor na funkcję Wiceprezes Zarządu Banku
  powołano Pana Piotra Wojnarowskiego na funkcję Wiceprezesa Zarządu Banku
  Rada Nadzorcza Krakowskiego Banku Spółdzielczego uchwaliła, że do czasu wyboru Prezesa Zarządu pracami Zarządu kierować będzie Pani Irena Wiktor.
  Uchwały weszły w życie z chwilą ich podjęcia.”
  Mnie ta informacja zaniepokoiła.

 17. Lieutenant

  No cóż, nikt nie dał się wciągnąć w dywagacje na temat przyczyn zmian kadrowych. Szukałem w necie jakichś informacji, podejrzewając, że może być to następstwo „trupów w szafie” (oby nie), ale natrafiłem tylko na artykuł pt. „Banki spółdzielcze zagrożone stratami będą się łączyć” autorstwa jednego z członków zarządu SBK (https://alebank.pl/banki-spoldzielcze-zagrozone-stratami-beda-sie-laczyc/?id=330993&catid=25930), który (czy to przypadek) ukazał się dzień po zmianach. Dlatego wydaje mi się, że przyczyną zmian mogły być różnice zdań co do strategii banku. Gdyby to SBK miał uczestniczyć w fuzjach sektora banków spółdzielczych, to raczej byłaby dobra perspektywa dla posiadaczy jego obligacji, prawda?

 18. Hej, sorki że się nie zaangażowałem, byłem na urlopie w zeszłym tygodniu. Dzięki za research 🙂 . Po info o zmianie zarządu 1/5 obligacji SBK sprzedałem, ale póki co widać, że „rynek” pozytywnie na zmianę zareagował.

 19. Lieutenant

  Ja nie skracałem pozycji, bo na razie nie akceptuję tu strat, a kurs faktycznie wystrzelił. Może więc coś pozytywnego jest na rzeczy, a nie groźba powtórki scenariusza z pewnego banku nieopodal, gdzie zmiany w zarządzie nie pomogły 🙂 .

Skomentuj