W dniu 4 czerwca 2020 roku z publiczną emisją obligacji wystartowała spółka PCC Exol. Spółka oferuje nieco ponad 5 letnie obligacje oprocentowane na stałe 5,5%. W dobie niskich stóp procentowych (prawdopodobnie już na długi okres) warto bliżej zapoznać się z ofertą. Poniżej omówienie warunków emisji i aktualizacja sytuacji finansowej spółki. O samej spółce możesz na przykład przeczytać w poście odnośnie poprzedniej emisji obligacji.

PCC Exol – parametry emisji obligacji serii C2

Warunki emisji obligacji serii C1 wyglądają następująco:
Daty przyjmowania zapisów: 4-23 czerwiec 2020 roku. Zapisy nie są skracane w przypadku przekroczenia dostępnej puli, w takim przypadku nastąpi proporcjonalna redukcja zapisów.

Obligacje emitowane są na okres 5 lat i 3 miesięcy. Przydział obligacji nastąpi 24 czerwca 2020 roku, a dzień wykupu obligacji to 24 wrzesień 2025 roku.

Wartość jednej sztuki obligacji wynosi 100 zł, natomiast wartość całej emisji to 25 mln zł. Od zapisu nie jest pobierana prowizja.

Oprocentowanie obligacji jest stałe i wynosi 5,5% w skali roku. Odsetki będą wypłacane kwartalnie.

Zapisy na obligacje można składać w Domu Maklerskim BDM oraz w Domu Maklerskim BOŚ.

W tym miejscu znajdziesz szczegółowe parametry i informacje związane z emisją.

PCC Ecol – aktualna sytuacja finansowa

Za każdym razem przy analizie spółki zwracam uwagę na powtarzalność wyników spółki. Duża liczba klientów to stabilność działalności – brak ryzyka utraty kluczowego odbiorcy. Exol również konsekwentnie pozyskuje nowych klientów, co w połączeniu z rozbudową mocy produkcyjnych pozwala spółce stabilnie rosnąć. Przychody roczne i kwartalne wyglądają następująco (kliknij wykres, aby go powiększyć):

PCC Exol - przychody i zyski

W tym miejscu warto również dodać, że PCC Exol działa w branży relatywnie odpornej na problemy związane z koronawirusem, co zresztą widać po rekordowych przychodach i marży w I kwartale 2020 roku. Związane jest to między innymi z silnym popytem na surfaktanty pochodzącej z branży detergentów i kosmetyków.

Rosnące przychody i dobre marże przekładają się na wyniki. Rok 2019 był rekordowy dla spółki pod kątem zysków, a Q1 2020 roku również zaczął się bardzo mocno:

PCC Exol - zyski

Na koniec marca 2020 roku spółka posiadała silną pozycję gotówkową. Natomiast zadłużenie finansowe od dłuższego okresu pozostaje na stabilnych poziomach, również wskaźnik dług finansowy netto / kapitały:

PCC Exol - płynność i zadłużenie

Kapitały własne rosną bardzo powoli, bo spółka znaczną część zysków wypłaca w formie dywidendy. Jednakże dzięki stabilnemu bilansowi wskaźnik zadłużenia jest na rozsądnych i bardzo stabilnych poziomach. Przy okazji poprzedniego wpisu mieliśmy w komentarzach dyskusję odnośnie wskaźnika dług netto / EBITDA – czy wartość powyżej 3,5 można uznać za rozsądną. Obecnie dzięki lepszym wynikom, wskaźnik ten spadł poniżej 3,5 więc pozwolę sobie napisać, że jest na rozsądnym poziomie. I co fajne z tendencją do poprawy.

Jeżeli chcesz sprawdzić, jak oceniam spółkę w Raporcie Rankingowym (powyższe wykresy pochodzą z Raportu), a także jak oceniam inne popularne spółki (w tym Arche i Ghelamco, które również oferują obligacje w czerwcu), zapraszam do zakupu Raportu Rankingowego.

Emisja PCC Exol – seria C2, podsumowanie

Kilka uwag końcowych poniżej.

Na Catalyst notowane są 2 serie obligacji PCC Exol: PCX0522 i PCC1124. Obydwie notowane są wyraźnie powyżej 101%, zatem ich rentowność jest niższa niż obecna oferta. Osobiście spodziewam się dużego popytu na obligacje oferowanej obecnie serii C2.

PCC Exol od wielu lat oferuje obligacje o stałej stopie procentowej. Wydaje się, że w czasach masowego zadłużania się przez poszczególne państwa (w tym Polskę) na potrzeby stymulacji gospodarki po koronawirusie, stopy procentowe już na dłużej pozostaną z nami na niskich poziomach – inaczej państwa miałyby problem z obsługą długu. Taka sytuacja byłaby oczywiście korzystna dla posiadaczy obligacji o stałej stopie procentowej.

Linki:

Strona PCC Inwestor dotycząca emisji obligacji PCC Exol.

Prezentacja spółki na potrzeby emisji obligacji serii C2.

Udanych inwestycji!

20 komentarzy - “PCC Exol – emisja obligacji seria C2

 1. Magda

  Redukcja 61%. Czyli wróciliśmy do normalności 😀

 2. Oby na dłużej 🙂 Niestety myślę, że kolejne oferty mogą być już mniej hojne.

 3. marek

  macie kasę spowrotem? z redukcji, zapisałem się w bossa i nie ma zwrotu, co to za trzymanie sobie za darmo śrdoków, zapisy były do 23, 24 powinna być kasa na koncie a tu do teraz nie ma

 4. Magda

  Też się tego obawiam. BTW w 38 milionowym kraju zapisów na te obligacje było coś ponad 800. Dla mnie na szczęście, bo redukcja 98% to by była piękna katastrofa 🙂 Zastanawiam się też, kiedy na moje konto wróci 61% gotówki. Dopiero drugi raz brałam udział w zapisach na obligacje na pierwotnym, zwykle kupuję na wtórnym. Poprzednio chyba prawie od razu wróciło.

 5. Magda

  @marek – równo pisaliśmy o tej kasie. Gdzieś utknęła, przydział był wczoraj, obligacji nie ma, gotówki nie ma.

 6. Może warto do DM BOŚ napisać? Stawiam, ze organizujący emisje BDM wczoraj dokonał przydziału obligacji i wczoraj / dziś odesłał kasę do BOŚ i ten teraz ją oddaje na r-ki. Ale na 100% tego nie wiem

 7. marek

  bossa jest wybitnie słaby pod tym względem, w innych dm jeżeli np sprzedaję akcje o godz 14, to o 14 za dwa dni należnośći zamieniają się w gotówkę, w bossa dzieje się to po godzinie 17.00 co oznacza jeden dodatkowy dzień, wybitnie przestarzały dm nie z tej epoki

 8. Magda

  Napisałam. Faktycznie, jak to idzie z BDM do BOŚ to mogą mieć małą obsuwę.

 9. Wojtek

  Odnośnie zwrotu pieniędzy z redukcji, to w warunkach było napisane, że zwrot do 7 dni.

 10. Cwiekoszczak .

  Poprzednio zapis 26/02; zwrot 28/02 prawdopodobnie na koniec dnia.

 11. marek

  nadal nie mam kasy na rachunku, ostatni raz się zapisałem w bossa, tragedia zupełna ten banczek i ich dm

 12. Magda

  Odpisali mi z BOSSA, że wg prospektu, str. 180, jest 7 dni na zwrot. Faktycznie tak jest, więc BOŚ niewinny. Z ich punktu widzenia lepiej jak kasa wróci,bo coś na prowizjach ugrają, jak się rzucimy na zakupy, więc spokojnie 🙂

 13. marek

  to jest kpina i tyle 7 dni a z jakiej racji? takich rzeczy nie można sobie wpisywać, a może 300 dni ? to samo co w umowach frankowych, c oz tego że jest w prospekcie, jak to dysponowanie nieswoimi środkami, nie ma taki zapis żadnego uzasadnienia w świecie przelewów idących kilka godzin

 14. Też uważam, że kpina, jak mają kasę u siebie powinni od razu oddać – przecież do jutra trwa np. emisja Ghelamco i ktoś mógłby chcieć wolne pieniądze spożytkować.

 15. darek

  Co do bossy, to pewnie nie wynika ze złej woli. Prawdą jednak jest że, ich system i organizacja to jakaś prehistoria, Zatrzymali się z dziesięć lat temu i tak egzystują. Serwery powolne, obsługa słaba. Nie wiem jakim cudem mienią się najlepszym DM.

 16. MrMrooz

  Kasa wróciła.

 17. Bartosz

  kiedy zakupione obligacje pojawią się na rachunku maklerskim?

 18. Zarząd PCC EXOL Spółka Akcyjna z siedzibą w Brzegu Dolnym („Spółka”) informuje, iż w dniu 6 lipca 2020 r. otrzymał komunikat Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych w sprawie daty rejestracji papierów wartościowych dopuszczonych do obrotu. Zgodnie z komunikatem z dnia 6 lipca 2020 r. dniem rejestracji 250.000 obligacji serii C2 Spółki o kodzie ISIN PLPCCEX00077 będzie dzień 7 lipca 2020 r.

 19. Adrian

  u mnie już są

 20. Wojtek

  Cześć, wie ktoś jak wygląda sprawa z podatkiem od sprzedaży PCX0925? Bo np. w przypadku BOSSY nie wyliczają rentowności transakcji. Czy zostanie to uwzględnione w PIT 8c czy trzeba samemu jakoś to rozliczać?
  Wojtek

Skomentuj