Kolejny dobry miesiąc za nami. W czerwcu portfel zarobił 1,45%, a narastająco za ostatnie 12 miesięcy jest to blisko 6,5% na plusie więc również bardzo fajnie. Są i minusy, sporo obligacji sprzedało się z portfela i aktualnie główną pozycję stanowi gotówka. Którą staram / starałem się ulokować w prowadzonych emisjach publicznych PCC Exol, Arche, Ghelamco czy obecnie Victoria Dom. Kolejnym minusem jest obniżka stóp procentowych praktycznie do zera, co mocno ścina oprocentowanie obligacji opartych na WIBOR i powoduje (dla mnie) brak sensu inwestycji w obligacje emitentów płacących 1-2% marży do WIBOR. Po szczegóły zapraszam poniżej.

Wynik portfela obligacji korporacyjnych w czerwcu 2020

W czerwcu portfel odnotował bardzo przyjemny wynik 1,46%:

Portfel obligacji - wyniki miesięcznie
Portfel obligacji – wyniki miesięcznie

Potencjał do odbicia cen większości obligacji wydaje się już wyczerpany, zostało już niewielu emitentów (Echo, Lokum), których obligacje są notowane istotnie niżej, niż przed koronawirusowym krachem. Zatem miesięczna stopa zwrotu będzie w kolejnych okresach dużo niższa, zwłaszcza uwzględniając spory udział gotówki w portfelu.

Narastająco wyniki portfela powróciły do właściwego trendu:

Portfel obligacji – wyniki narastająco
Portfel obligacji – wyniki narastająco

Transakcje na portfelu obligacji w czerwcu 2020 roku

W czerwcu ruch na obligacjach był praktycznie jednokierunkowy – sprzedaż obligacji z portfela. I tak jak na koniec maja byłem bez kasy (pisałem wtedy o wykorzystaniu na maksa ostatnich okazji cenowych), tak teraz gotówka to lwia część portfela. Poniżej alfabetyczna lista transakcji dokonanych w portfelu.

Portfel opuściły obligacje Arctic Paper ATC0821 kupowane miesiąc wcześniej dając przyzwoitą stopę zwrotu jak na tak krótki okres.

Sprzedałem kupione w kwietniu obligacje Dekpol DEK0321 inkasując również fajną stopę zwrotu.

Sprzedały się obligacje Develia DVL0521.

Nowe emisje Ghelamco oferują bardzo dobre warunki, stąd sprzedaż GHE0623 i GHE0722, aby mieć środki na zakup obligacji w ofercie publicznej.

Ze względu na wzrosty kursu zaczęły się sprzedawać obligacje HB Reavis Finance.

Sprzedałem również obligacje KGHM KGH0629 (ich aktualna rentowność brutto to mniej niż 2%…) zbierając kasę na nowe emisje.

Jednym z niewielu zakupów były obligacje KRUK KRU0621. Z kolei z portfela sprzedały się obligacje KRU1220.

Zakupiłem dość spory pakiet obligacji Lokum Deweloper LKD0621 po 98% z nadzieją, że sprzedający w końcu wyczerpie swój arsenał i ceny obligacji zbliżą się do 100%.

Ceny obligacji MCI.PrivateVentures MCF1121 zbliżyły się do 100% i sprzedała się ich pierwsza paczka.

Wzrost ceny i niska rentowność przyczyniły się do sprzedaży obligacji Pekabex PBX0622.

Te same powody stały za sprzedażą pierwszej partii obligacji PCC Rokita PCR0223.

I w sumie to samo mogę napisać o obligacjach Polskiej Grupy Farmaceutycznej PGF1120.

I Ronsona RON0522.

Ceny obligacji Krakowskiego Banku Spółdzielczego SBK0923 pomału rosną (ale daleko im do racjonalnych poziomów). Po przeczytaniu komunikatu o zmianach w zarządzie banku zdecydowałem zamknąć się 1/5 pozycji – zmniejszyć ryzyko na tym emitencie. Zmiany w zarządzie zawsze budzą pytania o ich powód.

Rozpocząłem zakupy obligacji Victoria Dom (VID1122) po 98% i kontynuuję to w lipcu.

No i sprzedała się ostatnia sztuka obligacji Voxel (VOX0721).

Uff, sporo tego 🙂 . Jeżeli chcesz być bardziej na bieżąco z moimi transakcjami na rynku, a co ważne z ich motywacją, a przy okazji bliżej poznać ocenę spółek – emitentów obligacji – zapraszam do zakupu Raportu Rankingowego z dostępem do Forum Obligacji.

Skład portfela obligacji korporacyjnych czerwiec -emitenci

Oj, sporo spółek ubyło z portfela.

Portfel obligacji – emitenci
Portfel obligacji – emitenci

Gotówka 39% portfela i wszystko jasne 🙂 . Jest tutaj małe przekłamanie, bo w czerwcu złożyłem zapisy w Domu Maklerskim Michael / Strom na obligacje Ghelamco i Arche. Obligacje zostały przydzielone, ale póki nie mam ich na głównym r-ku to jeszcze nie uwzględniam w zestawieniu. Ghelamco i Arche łącznie będą stanowiły około 15% portfela.

Skład portfela obligacji według branż

Wygląda następująco:

Portfel obligacji – branże
Portfel obligacji – branże

Ryzyko portfela obligacji

Wykres na podstawie Stref z Raportu Rankingowego już nowej edycji (po wynikach 2019 roku):

Portfel obligacji – Strefy
Portfel obligacji – Strefy

Duży udział gotówki spowodował, że „zazieleniło” się w portfelu.

Portfel obligacji po czerwcu 2020 – podsumowanie

Wynikowo jest ok, koronawirusowe straty odrobione.

Nowe emisje publiczne (Ghelamco, Arche, Victoria) z oprocentowaniem 6% i więcej dają jakąś tam nadzieję na przebudowę portfela tak, aby nadal zarabiał te 5-6% rocznie.

Niestety w związku z wykupami i nie odnawianiem emisji obligacji (Comp, Provident) bądź niską rentownością obligacji solidnych emitentów (KGHM, CPS czy nawet Pekabex) mocno maleją możliwości dywersyfikacji portfela – zarówno pod względem emitentów jak i branż. Sam zastanawiam się, jak mój portfel będzie wyglądał za kilka miesięcy, czy nie będę musiał szukać alternatyw w inwestycjach.

Jak sytuacja z wynikami i składem portfela wygląda u Was?

Udanych inwestycji!

6 komentarzy - “Portfel obligacji – czerwiec 2020

 1. Marek

  Z czego wynika tak splaszczona rentowność Twojego benchmarku, czyli funduszu BPS? Nie ucierpiał zbytnio podczas zalamania rynku w marcu, ale też nie skorzystał na odbiciu cen…

 2. Fundusze część obligacji wykazują „liniowo” – uznają, że mają za małą płynność na Catalyst i niezależnie od wyceny rynkowej wyceniają je nazwijmy to „po nominale” – myślę, że to jest główny powód.

  U nas rynek obligacji korporacyjnych na pomoc ze strony administracji państwowej liczyć nie może, a sam handel nadal jest płytki, wobec czego fundusze inwestujące na krajowym rynku raportują straty znacznie mniejsze (średnio 2 proc., ale średnia jest zaniżana przez fundusze stawiające na rynki zagranicznie), bo stosowana jest wycena liniowa, a nie rynkowa.
  https://obligacje.pl/pl/a/podsumowanie-tygodnia-uciec-ale-dokad

 3. Marek

  Bardzo ciekawa sprawa, czyli osoby wycofujące gotówkę przy załamaniu rynku dostawali za umorzone jednostki więcej niż wynikało to z wyceny rynkowej obigacji, czyli de facto więcej niż sam fundusz ściągnął z rynku umarzajac te jednostki i sprzedając obligacje? To brzmi aż niewiarygodnie…

 4. cj

  No i co dalej z tą gotówką? Można posprzedawać papiery z rentownościami 2% netto, ale nie widać zbyt wielu okazji, by otrzymać więcej.

 5. Dariusz

  co pan sądzi panie Remigiuszu o wynikach finansowych SBK za 2019

 6. Wynik słaby, plus to wynik za h1 2020, a drugi plus to że wynik 2019 zawiera w sobie już rezerwy po kontroli knf. Dodając do tego dobre współczynniki wypłacalnosci to ogólnie w miarę ok. Natomiast niewiadoma jak poradzą sobie z zerowymi stopami procentowymi i czy covid więcej problemów z kredytami nie zrobi. To tak na szybko, bo na wyjeździe jestem

Skomentuj