Maj przyniósł dalszą realizację strategii trzymania rentownych obligacji na dłużej, ale przyniósł również bardzo fajną stopę zwrotu. Po szczegóły zapraszam poniżej.
Portfel obligacji w maju 2021 roku
W ubiegłym miesiącu portfel zarobił świetne 0,9% (kliknij, aby powiększyć):
I dalej powiększa przewagę nad benchmarkiem, a jego stopa zwrotu od założenia przekroczyła 40%:
Transakcje na portfelu obligacji w maju 2021 r.
W ubiegłym miesiącu przeprowadziłem następujące transakcje:
Po długim okresie oczekiwania na Catalyst zadebiutowały obligacje Arche (ACH0623) i nieco zredukowałem pozycję.
Wymieniłem obligacje Dekpol DEK1023 (sprzedaż) na lepiej marżowe DEK0624 (powiększenie pozycji).
Sprzedałem sporo obligacji Ronson (RON0425), kupowanych niedawno, właśnie z ideą częściowej redukcji po debiucie na Catalyst.
CCC porozumiało się z obligatariuszami, wydłużając okres emisji i oferując za to 3% jednorazowej premii (wypłata w połowie czerwca). Kupiłem zatem obligacje CCC0621 licząc na premię i możliwość późniejszej sprzedaży tych obligacji w nadal dobrej cenie.
Skład portfela obligacji maj – emitenci i branże
Portfel według emitentów wygląda tak:
Jak widać, z dwucyfrowych poziomów alokacji zeszły Arche i Ronson, pozostałe obligacje tych emitentów pozostają w portfelu czekając na dobre oferty kupna. Pozytywne jest to, że rentowność obligacji każdego z emitentów wynosi 4% lub więcej.
Komentarz należy się odnośnie wysokiego stanu gotówki w portfelu. Powody są dwa: 1) szykuję się na emisję prywatną, a tu progi wejścia są wyższe, 2) część środków (10% portfela) „pożyczyłem” na rynek akcji, chcąc chronić pieniądze przed inflacją. I zastanawiam się czy tą kwotę „oddać” czy jednak pozostać z mniejszym wartościowo portfelem obligacji. Póki co – konserwatywnie – wykazuję pożyczkę jako gotówkę w portfelu obligacji – co niestety trochę obniża jego wyniki i potencjalną rentowność.
Portfel według branż wygląda następująco:
I jeszcze spojrzenie na rozkład Stref z Raportu Rankingowego:
Przybyło zielonego koloru – a wynika to z przygotowania i wdrożenia IV edycji Raportu Rankingowego. Covid-19 wydaje się mijać i między innymi z tego (ale nie tylko) powodu sporo spółek poprawiło swoje rankingi. W tym miejscu znajdziesz informacje o nowym Raporcie, serdecznie zapraszam do jego zakupu.
Portfel obligacji po maju – podsumowanie
Ostatnie stopy zwrotu dają nadzieję, że w skali roku, mimo niskich stóp procentowych, uda się wypracować przyzwoity, przewyższający inflację, wynik. I niech tak się stanie 🙂
Jeżeli chcesz być na bieżąco z wpisami, zapraszam do zapisu na newsletter bloga.
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o ciekawych emisjach obligacji korporacyjnych, zapraszam do zapisu do Bazy Inwestorów bloga.
Jeżeli chcesz mieć dostęp do ciekawych emisji publicznych i prywatnych, warto założyć konto w Domu Maklerskim Michael / Strom – np. poprzez ten formularz. (disclaimer: nie mam kasy z założonych kont – ale DM MS wie, że warto reklamować się na blogu Rynek Obligacji).
Udanych inwestycji!
Czołem,
Czy mi się wydaje, czy też DEK0624 nie jest dostępny z jakiegoś powodu w eMaklerze?
Pozdrawiam
Sprawdź DKP0624, taki urok eMaklera…
Dla pewności, DKP0624 z eMaklera i DEK0624 z obligacje.pl mają ten sam ISIN.
Dzięki
Napisałem do mBanku zaraz po umieszczeniu tu komentarza i wrócili do mnie z odp., iż rzekomo był błąd w systemie i dlatego aplikacja nie znajdowała tego aktywa. Podziękowali za zwrócenie uwagi i poprawili. Teraz faktycznie znajduje bez problemu.