Maj przyniósł dalszą realizację strategii trzymania rentownych obligacji na dłużej, ale przyniósł również bardzo fajną stopę zwrotu. Po szczegóły zapraszam poniżej.

Portfel obligacji w maju 2021 roku

W ubiegłym miesiącu portfel zarobił świetne 0,9% (kliknij, aby powiększyć):

Portfel obligacji – wyniki miesięcznie
Portfel obligacji – wyniki miesięcznie

I dalej powiększa przewagę nad benchmarkiem, a jego stopa zwrotu od założenia przekroczyła 40%:

Portfel obligacji – wyniki narastająco
Portfel obligacji – wyniki narastająco

Transakcje na portfelu obligacji w maju 2021 r.

W ubiegłym miesiącu przeprowadziłem następujące transakcje:

Po długim okresie oczekiwania na Catalyst zadebiutowały obligacje Arche (ACH0623) i nieco zredukowałem pozycję.

Wymieniłem obligacje Dekpol DEK1023 (sprzedaż) na lepiej marżowe DEK0624 (powiększenie pozycji).

Sprzedałem sporo obligacji Ronson (RON0425), kupowanych niedawno, właśnie z ideą częściowej redukcji po debiucie na Catalyst.

CCC porozumiało się z obligatariuszami, wydłużając okres emisji i oferując za to 3% jednorazowej premii (wypłata w połowie czerwca). Kupiłem zatem obligacje CCC0621 licząc na premię i możliwość późniejszej sprzedaży tych obligacji w nadal dobrej cenie.

Skład portfela obligacji maj – emitenci i branże

Portfel według emitentów wygląda tak:

Portfel obligacji – emitenci
Portfel obligacji – emitenci

Jak widać, z dwucyfrowych poziomów alokacji zeszły Arche i Ronson, pozostałe obligacje tych emitentów pozostają w portfelu czekając na dobre oferty kupna. Pozytywne jest to, że rentowność obligacji każdego z emitentów wynosi 4% lub więcej.

Komentarz należy się odnośnie wysokiego stanu gotówki w portfelu. Powody są dwa: 1) szykuję się na emisję prywatną, a tu progi wejścia są wyższe, 2) część środków (10% portfela) „pożyczyłem” na rynek akcji, chcąc chronić pieniądze przed inflacją. I zastanawiam się czy tą kwotę „oddać” czy jednak pozostać z mniejszym wartościowo portfelem obligacji. Póki co – konserwatywnie – wykazuję pożyczkę jako gotówkę w portfelu obligacji – co niestety trochę obniża jego wyniki i potencjalną rentowność.

Portfel według branż wygląda następująco:

Portfel obligacji – branże

I jeszcze spojrzenie na rozkład Stref z Raportu Rankingowego:

Portfel obligacji - strefy
Portfel obligacji – strefy

Przybyło zielonego koloru – a wynika to z przygotowania i wdrożenia IV edycji Raportu Rankingowego. Covid-19 wydaje się mijać i między innymi z tego (ale nie tylko) powodu sporo spółek poprawiło swoje rankingi. W tym miejscu znajdziesz informacje o nowym Raporcie, serdecznie zapraszam do jego zakupu.

Portfel obligacji po maju – podsumowanie

Ostatnie stopy zwrotu dają nadzieję, że w skali roku, mimo niskich stóp procentowych, uda się wypracować przyzwoity, przewyższający inflację, wynik. I niech tak się stanie 🙂


Jeżeli chcesz być na bieżąco z wpisami, zapraszam do zapisu na newsletter bloga.

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o ciekawych emisjach obligacji korporacyjnych, zapraszam do zapisu do Bazy Inwestorów bloga.

Jeżeli chcesz mieć dostęp do ciekawych emisji publicznych i prywatnych, warto założyć konto w Domu Maklerskim Michael / Strom – np. poprzez ten formularz. (disclaimer: nie mam kasy z założonych kont – ale DM MS wie, że warto reklamować się na blogu Rynek Obligacji).

Udanych inwestycji!

4 komentarzy - “Portfel obligacji – wyniki w maju 2021 roku

 1. Adam

  Czołem,
  Czy mi się wydaje, czy też DEK0624 nie jest dostępny z jakiegoś powodu w eMaklerze?
  Pozdrawiam

 2. MrMrooz

  Sprawdź DKP0624, taki urok eMaklera…

 3. MrMrooz

  Dla pewności, DKP0624 z eMaklera i DEK0624 z obligacje.pl mają ten sam ISIN.

 4. Adam

  Dzięki
  Napisałem do mBanku zaraz po umieszczeniu tu komentarza i wrócili do mnie z odp., iż rzekomo był błąd w systemie i dlatego aplikacja nie znajdowała tego aktywa. Podziękowali za zwrócenie uwagi i poprawili. Teraz faktycznie znajduje bez problemu.

Skomentuj