W maju, po długiej przerwie, na zdywersyfikowanym portfelu obligacji pojawiły się pierwsze transakcje, z tego jedna niezgodna z duchem idei “bezobsługowości” portfela. Miały również miejsce wykupy obligacji 2 emitentów, a jeden z nich nie został jeszcze zastąpiony nowym. Sam wynik miesiąca jest niestety rozczarowujący. A że przy rozczarowaniu zawsze pojawia się u mnie pytanie “dlaczego?”, to efektem tego jest nowa kolumna w tabelce z wynikami portfela.

Dla przypomnienia, tutaj prezentacja idei portfela zdywersyfikowanego, a tutaj prezentacja po jego utworzeniu, a tutaj wszystkie wpisy jego dotyczące.

Zdywersyfikowany portfel obligacji przedsiębiorstw

Skład zdywersyfikowanego portfela obligacji przedsiębiorstw obecnie wygląda następująco:

 

Skład portfela obligacji – maj 2017

I tym razem na portfelu nastąpiło kilka transakcji. Po pierwsze w maju miały miejsce wykupy obligacji Ferratum (FRR0517, szkoda – to był mój ulubiony emitent, dał sporo zarobić na portfelu głównym) oraz przyspieszony wykup obligacji Voxel (VOX0717). Obligacje Voxel zastąpiłem obligacjami… Voxel (VOX0718), natomiast za Ferratum nic jeszcze nie zakupiłem. Utworzyłem zlecenie zakupu na obligacje Arctic Paper (ATC0821), które czeka na realizację. Jeżeli macie inny pomysł na dołączenie kandydata do portfela to jest jeszcze czas, śmiało proszę zgłaszać 🙂 .

Jeżeli chodzi o emitentów występujących w portfelu, to ostatnio ponarzekałem na Medort (MED0420), a nawet wystawiłem zlecenie sprzedaży na te obligacje. Narzekania częściowo się zrealizowały, kurs obligacji spadł. Nadal jednak mój podstawowy scenariusz zakłada, że spółka się wybroni. Ciekawy też jestem, jak będzie wyglądał wcześniejszy wykup (lada moment spółka wykupi 1/3 emisji), w kontekście tego, gdy mam 2 sztuki obligacji tej spółki.

No i muszę się przyznać do złamania zasady “bezobsługowości” – po wzroście kursu obligacji OT Logistics (OTS1118) stwierdzając, że ich cena jest za wysoka do wartości, sprzedałem posiadane 2 sztuki obligacji. Na szczęście udało się je odkupić w niższej cenie więc stan portfela miesiąc do miesiąca się zgadza.

Na powyższym wykresie dołożyłem kolumnę pokazującą zmianę ceny danej obligacji w skali miesiąca, aby pokazać, jak zmiany cen wpłynęły na wynik portfela, który to wynik omówię w dalszej części.

.

Portfel obligacji przedsiębiorstw – skład wg branż:

Wygląda następująco:

Skład portfela obligacji wg branż – maj 2017
W związku z wykupem Ferratum (FRR0517) spadł udział branży pożyczkowej z 7% do 3%, a nastąpił wzrost udziału gotówki w portfelu. Z tego co napisałem powyżej wynika, że nie będę odbudowywał udziału tej branży w portfelu (pozostał Provident IPP0620), a bardziej się skłaniam w stronę przemysłu (Arctic Paper – ATC0821).

Portfel obligacji przedsiębiorstw – Wyniki

Maj przyniósł rozczarowujący wynik 0,11%, a po 5 miesiącach wynik na portfelu wynosi 2,04%. Poniżej wykres wyników portfela za poszczególne miesiące (lewa skala) i narastająco (prawa skala):

Wyniki portfela obligacji w maju 2017 i YTD

Jak widać z pierwszego u góry wykresu największy wpływ na słaby wynik portfela miał spadek cen obligacji Medort (MED0420) ze 100 do 96,5%. Swoje też dołożyły spadki cen obligacji Kredyt Inkaso (KRI0619), M.W. Trade (MWT0318) i MCI Capital (MCI1218). Po drugiej stronie, mocno portfelowi pomogły obligacje Alior Banku (ALR0321), a nieco mniej Providenta (IPP0620). Mimo tych trudności odnotowuję kolejny miesięczny wynik na plusie i czekam na zakończenie następnego miesiąca. Będzie to już połowa obecnego roku więc okazja do większych przemyśleń i oceny przyjętego modelu działania.

Podsumowanie

Maj okazał się być najgorszym z tegorocznych miesięcy dla zdywersyfikowanego portfela obligacji. Mam nadzieję, że spółka za to w głównej mierze odpowiedzialna, czyli Medort wywiąże się z ustaleń zawartych na zgromadzeniu obligatariuszy i w kolejnych miesiącach nastąpi powrót do stabilnych, dobrych wyników portfela.

Jak maj wypadł w Waszych portfelach obligacji? Pozytywnie?

2 komentarzy - “Zdywersyfikowany portfel obligacji przedsiębiorstw – wyniki po maju 2017

  1. Wskoczył Action po 101,07

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.