WIG 20 za ostatnie 30 dni stracił 1,4%, WIG stracił 1,55%, a sWIG80 stracił aż 5,3%. Nie inaczej było ze spółkami giełdowymi, których obligacje notowane są na Catalyst. Cena akcji większości z nich spadała (dokładnie naliczyłem 36 spadków cen, 19 wzrostów i 5 spółek w okolicy 0%). Średni spadek ceny akcji dla tych spółek wyniósł 1,8%. Taki rozkład determinuje charakter wpisu, więcej będzie dziś o czerwonej stronie rynku.

Wpis podzielony jest na 4 części, na początek pełna tabela posortowana wg stopy zwrotu akcji za ostatni miesiąc, następnie pozytywy, następnie spółki, które rozczarowały, a na koniec omówienie alertów. Zaczynamy.

Tabela zmian kursów akcji emitentów obligacji z Catalyst

Tabela posortowana jest wg stopy zwrotu z akcji za ostatni miesiąc i wygląda następująco (kliknij aby powiększyć):

Tabela zmian cen kursów akcji emitentów obligacji, źródło: obliczenia własne na bazie stooq.pl

Robi się coraz bardziej kolorowo, co postaram się opisać w kolejnych częściach tego wpisu.

Największe wzrosty kursów akcji za ostatnie 30 dni

W ostatnim czasie bardzo ładnie wzrosły kursy akcji Pragma Inkaso i Pragma Faktoring (więcej o spółkach z grupy Pragma przeczytasz w tym wpisie):

Zmiany kursów akcji Pragma Inkaso i Pragma Faktoring za ostatnie 12 miesięcy, źródło: stooq.pl

3 października 2017 roku Pragma Faktoring ogłosiła nową strategię, nad nową strategią nadal pracuje Pragma Inkaso. Obie spółki „chwalą się” wzrostem liczby pozyskanych klientów i kontraktacji z tytułu faktoringu. Jednocześnie dynamicznie w Pragma Faktoring rozwija się segment PragmaGo, czyli onlinowej sprzedaży usług finansowania dla małych firm.

Kolejny raz po zielonej stronie zestawienia odnajdujemy spółkę Kancelaria Medius, której stopa zwrotu akcji od debiutu w 2012 roku wynosi już ponad 4.000 procent!

Kurs akcji Kancelaria Medius od 2012 roku, źródło: stooq.pl

Stawkę „wzrostowych” spółek uzupełniają 3 firmy, które nie błyszczały w poprzednich miesiącach. Są to Getin Noble Bank, Europejskie Centrum Odszkodowań (EUCO) i Fundusz Hipoteczny Dom.

W przypadku Europejskiego Centrum Odszkodowań mamy do czynienia z odbiciem po dużych spadkach:

Kurs akcji Europejskie Centrum Odszkodowań za ostatnie 12 miesięcy, źródło: stooq.pl

EUCO było antybohaterem poprzedniego miesiąca, więc chyba za wcześnie na wyciąganie daleko idących wniosków, kwestia do dalszej obserwacji.

Jeżeli chcesz poczytać o tym, co napisałem o Getin Noble Banku dla Strefy Inwestorów, zapraszam tutaj.

Największe spadki kursów akcji za ostatnie 30 dni

Po czerwonej stronie rynku zebrało nam się całkiem doborowe towarzystwo ze spadkiem rzędu 10%. Są to spółki: Unibep, BEST, ECHO Investment, Arctic Paper, Kruk, Famur (a także Yolo). Ponieważ 10-11% to jest granica pojawienia się w zestawieniu, a historia spółek i ich kursów akcji nie jest zła, spółki te pozostawiam bez alertów.

Natomiast na pomarańczowe alerty załapują się SMS Kredyt Holding i BBI Development, których kurs spadł ponad 10 procent w skali miesiąca i ponad 20 procent w skali roku. 

No i wreszcie na koniec mamy 3 spółki (Eurocent nie liczę) związane z nowoczesnymi technologiami. Są to: Unified Factory, Braster i Medicalgorithmics.

12-miesięczny kurs Unified Factory prezentuje się następująco:

Kurs akcji Unified Factory za ostatnie 12 miesięcy, źródło: stooq.pl

Wygląda, że rozbudzone na początku 2017 roku oczekiwania akcjonariuszy co do sukcesu spółki zostały mocno ostudzone. W przeprowadzonej na początku roku analizie raczej pozytywnie postrzegałem spółkę, zwracając jednak uwagę na fakt, że póki co sporo inwestuje w produkt (rosną WNiP – wartości materialne i prawne) i pytanie w jakim stopniu te inwestycje uda się skomercjalizować. Kurs akcji spada, ale w skali roku nadal jest na plusie, dlatego na razie pomarańczowy alert.

Nie jest już różowo (pomarańczowo) na akcjach Medicalgorithmics, spółka dostaje czerwoną plakietkę:

Kurs akcji Medicalgorithmics za ostatnie 12 miesięcy, źródło: stooq.pl

Nie śledzę na bieżąco, co się w spółce dzieje (emitent publikuje miesięcznie liczbę wniosków o płatność od ubezpieczycieli, która ma wpływ na przychody), jednak kurs akcji pokazuje, że chyba dzieje się inaczej, niż oczekują tego akcjonariusze. Przy okazji, jak się popatrzy na rekomendacje dotyczące tej spółki, to te wyglądają całkiem pozytywnie (kliknij aby powiększyć):

Rekomendacje dla Unified Factory, źródło: biznesradar.pl

Niezbyt przyjemnie wygląda również sytuacja na akcjach spółki Braster:

Kurs akcji Braster za ostatnie 12 miesięcy, źródło: stooq.pl

Komercjalizacja urządzenia do wczesnego wykrywania raka piersi nie postępuje tak jak zakładano. Dodatkowo kapitalizacja spółki jest najniższa od roku i to pomimo pozyskania w sierpniu 40 mln zł z emisji nowych akcji.

Omówienie sygnałów ostrzegawczych z poprzednich okresów

3 alerty zostały omówione przy okazji wzrostowych spółek. Alerty Getin Noble Bank i EUCO zostały zmienione na pomarańczowe, a Fundusz Hipoteczny Dom ma zdjęty alert.

Zdejmuję również pomarańczowy kwadrat dla Capital Parku. Wrześniowe tąpnięcie kursu zostało zneutralizowane i w skali roku również nie ma tragedii.

I2 Development pozostawiam na pomarańczowym alercie do czasu ujrzenia dobrych wyników kwartalnych lub rocznych.

ZM Kania aktualnie negocjuje nowe finansowanie z bankami, póki co otrzymuje finansowanie krótkoterminowe (na czas zamknięcia negocjacji). To nie jest dla mnie moment na inwestycje w obligacje tego emitenta (chyba, że spekulacyjnie), dlatego pozostaje czerwony alert.

Czerwony alert pozostawiam również Indosowi, którego kurs akcji spadł 6% w ostatnim miesiącu i o 27% w skali roku.

Z kolei na pomarańczowy zmieniam alert spółce AB SA. Po wrześniowym spadku kurs akcji zachowuje się stabilnie, a w skali roku spadek wynosi 20% więc temat do obserwacji, ale nie do paniki.

Podsumowanie

Miesiąc można określić jako stojący pod znakiem spółek (bio)technologicznych. Spadki kursów akcji Braster, Medicalgorithmics i Unified Factory zdominowały czerwoną stronę rynku i pokazują, jak zmienne potrafią być tego typu spółki. A zmienność wiadomo nie jest przyjacielem obligatariuszy (chyba, że tych, którzy zarabiają na zmienności kursów obligacji 🙂 ).

Natomiast mam nadzieję, że spadki kursów takich obligacyjnych marek jak BEST, Kruk, ECHO Investment, Arctic Paper, czy Famur, to tylko wypadek przy pracy, a nie początek większej zmiany tendencji.

Jeżeli macie jakieś uwagi / wiedzę odnośnie spółek wymienionych we spisie lub niewymienionych (a będących w tabeli) śmiało piszcie w komentarzach.

Dzieląc się tym wpisem pomagasz mi dotrzeć do szerszego grona inwestorów. Dziękuję!

3 komentarzy - “Kapitalizacja giełdowa emitentów obligacji – październik 2017

  1. Cj

    Kasia umieściła link reklamowy o wątpliwej jakości.

  2. Aniella

    No właśnie… jak to tam było w tej historii o okręcie i czymś co się do niego przyczepiło?

Skomentuj