Obligacje PCC Exol – seria C1

W dniu 13 lutego 2020 roku z publiczną emisją obligacji wystartuje spółka PCC Exol. W pierwszej kolejności przyjrzymy się warunkom emisji obligacji PCC Exol, a następnie samej spółce i jej aktualnym wynikom.

PCC Exol – parametry emisji obligacji serii C1

Warunki emisji obligacji serii C1 wyglądają następująco:

Daty przyjmowania zapisów: 13-26 lutego 2020 roku. Zapisy nie są skracane w przypadku przekroczenia dostępnej puli, w takim przypadku nastąpi proporcjonalna redukcja zapisów.

Obligacje emitowane są na okres 4 lat i 9 miesięcy. Przydział obligacji nastąpi 27 lutego 2020 roku, a dzień wykupu obligacji to 27 listopada 2024 roku.

Wartość jednej sztuki obligacji wynosi 100 zł, natomiast wartość całej emisji to 20 mln zł. Od zapisu nie jest pobierana prowizja.

Oprocentowanie obligacji jest stałe i wynosi 5,5% w skali roku. Odsetki będą wypłacane kwartalnie.

Zapisy na obligacje można składać w Domu Maklerskim BDM oraz w Domu Maklerskim BOŚ.

W tym miejscu znajdziesz szczegółowe parametry i informacje związane z emisją.

PCC Exol – informacje o spółce

Dla przypomnienia, PCC EXOL SA to lider w produkcji środków powierzchniowo czynnych (zwanych inaczej surfaktantami, od ang. surface active agent) w Europie Środkowo-Wschodniej. Spółka jest jedynym w Polsce producentem surfaktantów, będących niezbędnym składnikiem środków myjących i piorących oraz chemii przemysłowej.

Spółka w 2011 roku została wydzielona ze struktur PCC Rokita i od tego czasu działa na własny rachunek (ale w ramach tej samej grupy kapitałowej PCC SE). Struktura grupy wygląda następująco:

PCC Exol - struktura grupy
PCC Exol – struktura grupy, źródło: prezentacja BDM S.A.

W zakresie strategii grupa niezmiennie zakłada rozwój produktów specjalistycznych oraz zwiększanie mocy produkcyjnych i ekspansję na rynkach zagranicznych:

PCC Exol - strategia grupy
PCC Exol – strategia grupy, źródło: BDM SA

PCC Exol – wyniki finansowe

Analizując wyniki finansowe grupy warto zwrócić uwagę na ich dużą powtarzalność.

Przychody PCC Exol nieznacznie rosną z roku na rok, jednocześnie spółka utrzymuje, a w 2019 roku nawet poprawia rentowność zysku brutto na sprzedaży – co jest związane z systematycznym wzrostem udziału w sprzedaży produktów specjalistycznych – na nich PCC Exol osiąga wyższe marże (kliknij aby powiększyć):

PCC Exol - przychody i rentowność
PCC Exol – przychody i rentowność

EBITDA grupy również systematycznie z rok na rok rośnie (zysk netto na podobnych poziomach) i również 2019 rok wygląda lepiej niż okres porównywalny 2018 roku:

PCC Exol - EBITDA i rentowność EBITDA
PCC Exol – EBITDA i rentowność EBITDA

Dług finansowy netto grupy znajduje się na stabilnych poziomach, również w stosunku do kapitałów (wykres po prawej stronie). W Q3 2019 roku grupa naruszyła jeden z czterech kowenantów umowy z bankiem i musiała przekwalifikować kredyt do zobowiązań krótkoterminowych – stąd spadek wskaźnika płynności bieżącej. Exol otrzymał zapewnienie banku, że bank nie traktuje tej sytuacji jako naruszenia umowy, ale zgodnie z zasadami przekwalifikowanie musiało zostać dokonane.

PCC Exol - płynność i zadłużenie finansowe
PCC Exol – płynność i zadłużenie finansowe

Spółka przeznacza większość zysków na wypłaty dywidend, stąd kapitały własne niewiele się zmieniają. Ale ponieważ nie rośnie pozostałe zadłużenie, to wskaźnik ogólnego zadłużenia znajduje się na stabilnych i poprawnych poziomach. Podobnie jest ze wskaźnikiem dług netto / EBITDA.

PCC Exol - kapitały własne, wskaźnik zadłużenia i dług finansowy netto / EBITDA
PCC Exol – kapitały własne, wskaźnik zadłużenia i dług finansowy netto / EBITDA

PCC Exol – podsumowanie, obligacje notowane na Catalyst

Na rynku Catalyst obecnie notowane są 2 serie obligacji PCX0920 i PCX0522, ze względu na okres do wykupu sens do porównań ma jedynie ta druga seria. Jej oprocentowanie wynosi 5,5%, a rentowność brutto (za serwisem obligacje.pl) wynosi 5,08%, a więc poniżej aktualnej oferty.

Warto jeszcze mieć na uwadze, że emisje PCC Exol oparte są na stałej stopie procentowej, co obniża faktyczną rentowność inwestycji w przypadku wzrostu inflacji. W takich realiach w teorii lepsze są obligacje oparte na zmiennej stopie procentowej (WIBOR), ale wystarczy spojrzeć na zachowanie WIBOR w ostatnich latach, żeby zauważyć, że zmienna stopa procentowa ze zmiennością ma niewiele wspólnego.

22 komentarzy - “PCC Exol – emisja obligacji serii C1

 1. Krzysztof

  Dzięki za analizę. Dodałbym jeszcze informację że pierwszy dzień naliczania odsetek to 27.02. Skoro zapisy nie będą skracane, tylko redukowane przy większym popycie, to na moje warto zaczekać z ewentualnym zakupem bliżej końca zapisów.

 2. Damian

  Brak konkretnej rekomendacji czy kupować lub nie.

 3. Rekomendacje mogą wystawiać tylko domy maklerskie i tego typu instytucje. Ja staram się punktować plusy i minusy spółki, pokazywać jej sytuację finansową i rentowność już notowanych obligacji (dla porównania), a decyzje odnośnie inwestycji zawsze każdy podejmuje samodzielnie.

 4. Adrian

  czy obligacje będą notowane na Catalyst?

 5. Tak, wszystkie emisje Exola i Rokity wprowadzane są na Catalyst.

 6. Arco

  Pisanie, że Net Debt / EBITDA powyżej 3,5 to „poprawne” poziomy to mocno na wyrost. 3 to jest często covenant bankowy. 3,5 liczone jako dług brutto / EBITDA to może jeszcze tak ale spółka z długiem netto do EBITDA powyżej 3,5 to jest już ryzykowna w dłuższym okresie. Tym bardziej jak nie widać żeby ten wskaźnik obniżała czy to wzrostem EBITDA czy spadkiem długu netto. Wypłacanie dywidend też nie wspiera tego wskaźnika. Zatrzymanie kasy w spółce obniżyłoby ten wskaźnik do bezpiecznego poziomu powiedzmy 2 na wypadek ruchów na kapitale obrotowym lub spadku zyskowności. Z punktu widzenia obligatariusza wypłacanie dywidend nie jest dobrą informacją przy takim wskaźniku. Ciekawe ile jeszcze spółka dodatkowo manipuluje tym wskaźnikiem na dzień bilansowy przeciągając płatność zobowiązań handlowych na kolejny okres.

 7. Dzięki za uważną lekturę wpisu i komentarz. Nie uważam, że na wyrost:
  1. Spółka ma kredyty bankowe więc siłą rzeczy bank uznaje taki wskaźnik za poprawny,
  2. http://stockbroker.pl/dlug-netto-ebitda/ „Często spotykany „standard bankowy” to 3,5. Jest to wartość wskaźnika, często występująca w w umowach kredytowych, której kredytobiorca jest zobowiązany nie przekraczać. […] Jak powszechny jest standard bankowego (3,5) możemy się przekonać przeglądając kowenanty zapisane w warunkach emisji obligacji, które są notowane na GPW Catalyst. W większości przypadków warunki emisji nakładają na emitenta obowiązek nie przekraczania poziomu ok 3-4”.
  3. Wszystko należy rozpatrywać „w kontekście”: a) gdyby wskaźnik był niższy, to pewnie spółka by mniej płaciła za obligacje, powiedzmy nie 5,5%, a 4,5%, b) wskaźnik dla Exola jest stabilny w czasie, spółka ma powtarzalne wyniki.

  Oczywiście, zgadzam się, że byłoby fajnie z punktu widzenia wierzyciela, jak raz by obniżyli dywidendę i nieco zredukowali ten wskaźnik.

  Natomiast co do manipulacji to każdemu takie coś możesz zarzucać. W przypadku Exola nie wydaje mi się, aby niepłacenie zobowiązań mogło jakoś wpłynąć na zmianę tego wskaźnika, skoro spółka ma sporo dodatnie salda gotówki na rachunkach – gdyby miała kredyty w rachunku, to mogłaby wykorzystać środki pieniężne na ich spłatę i obniżenie zadłużenia finansowego – zarzut wydaje mi się niesłuszny.

 8. obligi

  Na forach można znaleźć opinię jakoby grupa PCC, a raczej główny właściciel miał tendencje do wyciągania kasy ze spółki, zastępując ją długiem z zewnątrz. Z punktu widzenia głównego właściciela to bardzo komfortowa sytuacja. Z punktu widzenia obligatariuszy nie jest to już tak fajne, zwłaszcza w perspektywie kilku lat do wykupu i przy słabnącej koniunkturze na świecie. No ale ryzyko ocenić sam musi.

 9. Spójrz na ostatni wykres z tego powyższego wpisu i dług netto / EBITDA. Akurat w 2019 roku powiedziałbym, że znajduje się na najniższych historycznie poziomach, w poprzednich latach z reguły przekraczał 4. Tak nie wygląda wykres dla wyciągania kasy ze spółki, byłoby odwrotnie. Również wskaźnik zadłużenia jest stabilny. Widocznie właściciel taki poziom relacji kapitały i zyski / dług uznaje za optymalny i tyle wypłaca dywidendy aby tego poziomu nie zmieniać. A rynek póki co to akceptuje.

  Nie chcę być tutaj adwokatem spółki, osobiście też wołałbym, aby kapitałów było więcej a długu mniej, to jest jasne. Spółka nie jest idealna, to też jest jasne. I wiadomo, że inwestycja w jej obligacje to nie to samo co w obligacje ORLENU czy KGHM. Ale ogólnie aktualną sytuację spółki uznaję jako poprawną, w kontekście zysk / ryzyko.

 10. obligi

  Heh, akurat orlen i kghm przy obecnych rządach wcale taki bezpieczny się nie wydaje 😉
  Czekam aktualnie na losy branży windykacyjnej, dzisiejszy news wcale nie wydaje mi się dobry a przecena na obligacjach kruka czy bestu nie jest okazją.

 11. Lieutenant

  A jaki to los ma spotkać branżę windykacyjną? Nie widzę przeceny na Beście, który w długim okresie zwyżkuje po getbackowej zapaści, natomiast niektóre serie Kruka rzeczywiście nieco potaniały …

 12. Na Beście jest przecena, spójrz uważnie 🙂
  Przenieśmy ew. dyskusję tutaj: https://www.rynekobligacji.com/2020/02/portfel-obligacji-wyniki-styczen-2020/#comment-21448
  wrzuciłem linka

 13. Arco

  Remek (jeśli mogę:))

  1. „wskaźnik dla Exola jest stabilny w czasie, spółka ma powtarzalne wyniki”

  wskaźnik dla Exola jest stabilny w czasie BO spółka ma powtarzalne wyniki – on jest stabilny ale wysoki – małe wahniecie w biznesie i wskaźnik poszybuje w górę być może łamiąc covenanty (nie wiem czy spółka ma takowe). Przy 3,6 nie ma juz marginesu na wahnięcia – zgadzam się, że „%” odzwierciedla ryzyko ale 3,8 % ponad WIBOR w długoterminowym finansowaniu bez zabezpieczeń to jest tani pieniądz.

  2. „W przypadku Exola nie wydaje mi się, aby niepłacenie zobowiązań mogło jakoś wpłynąć na zmianę tego wskaźnika, skoro spółka ma sporo dodatnie salda gotówki na rachunkach – gdyby miała kredyty w rachunku, to mogłaby wykorzystać środki pieniężne na ich spłatę i obniżenie zadłużenia finansowego – zarzut wydaje mi się niesłuszny.”

  Tak robi większość firm mających covenant w umowach kredytowych. Nie płacisz zobowiązań handlowych (przesuwasz o kilka dni na zaraz po dniu bilansowym) to na dzień bilansowy zostaje ci gotówka na rachunku lub w mniejszym stopniu wykorzystujesz kredyt w rachunku bieżącym (jak byś zapłacił to wydasz gotówkę albo zwiększysz kredyt). Obie sytuacje prowadzą do zmniejszenia długu netto – bo masz więcej gotówki lub mniejszy kredyt na bilansie! Przy tej samej EBITDA, bo ona jest niezależna od tego czy zapłacisz czy nie, wskaźnik NET debt / EBITDA spada bo masz mniejszy licznik.

  Dla mnie jest to spółka jednak podwyższonego ryzyka i 5,5% to trochę za mało bez zabezpieczeń. Banki pewnie kredytują na WIBOR+1,5 może 2, ale na pewno są zabezpieczone. Przy tym wskaźniku, a jest on dla wierzyciela jednym z ważniejszych, spółka powinna ograniczyć wypłaty dywidend.

 14. 1. Ok, przyjmuję Wasze argumenty i poziomu ponad 3,5 dług netto / EBITDA nie będę nazywał poprawnym poziomem, a nieco wyższym od poprawnego. Przyjmuję za granicę poprawności (chodzi mi o nazewnictwo, bo każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie) właśnie 3,5.
  2. Mój błąd – faktycznie pominąłem fakt, że poziom gotówki ma znaczenie dla długu netto – przepraszam. Nie wiem jak sobie to w głowie ułożyłem, że chodzi wyłącznie o kredyt w r-ku bieżącym 🙂

  BTW. Szukam aktualnie czegoś z rentownościami 5-6% na Catalyst, jakie spółki być mi na dziś polecił 🙂 . Oczywiście nie traktując tego jako rekomendację, a ćwiczenie edukacyjne 🙂

 15. Arco

  Co do sensownych rentowności przy umiarkowanym ryzyku – obecnie podobają mi się obligi GHE0623. Obecny YTM brutto ok. 6% przy cenie 100,35. Ogólnie uważam, że obligi Echo i Ghelamco mają dobry stosunek rentu do ryzyka. Spółki dysponują zbywalnym majątkiem trwałym w razie potrzeb obsługi długu. Jak mam kupić mieszkanie i się zajmować najmem na 4-5% netto to wolę obligi na 5% netto podmiotu, który zajmuje się komercyjnym najmem. Dźwignia finansowa na bilansie spółek dość bezpieczna. Ghelamco ma obecnie ciekawszy rent niż Echo bo z ECH to 1022 jest ok ale GHE mają wyższe YTM teraz – ostatnio kilka serii spadło w okolice 100,5. Preferuję serie E – ponad C lub I bo tu jest premia przy wcześniejszym wykupie a Ghelamco często wykupuje obligi przed terminem a ja nie chce płacić 100+ i mieć ryzyko wykupienia po 100 przed terminem.

  Poza tym mam MCF i muszę jakoś zrolować MCM chociaż nie wiem obecnie na co. PGF mam ale to też chętnie już zroluję tylko na co :)? Innych typów obecnie nie mam. Oglądam twój portfel ale obecnie nic mnie nie skusiło specjalnie. Jest kilka fajnych emitentów ale YTM poniżej 4% to mało. Nie szukam niskiego ryzyka za 3,5%. Muszę zajrzeć do tego banku spółdzielczego co obligi tak zdołowały co go opisałeś ale tu muszę się bardziej skupić bo analiza banku nie idzie mi tak szybko jak spółki. MCF i MCM w czasie zawieruchy wokół umorzeń certyfikatów to był fajny okres na branie tych obligów. Patrzyłem w kierunku windykatorów BEST, PRAGMA ale jakoś nie przekonuje mnie wartość aktywów tych spółek, wolę jak spółka ma coś materialnego (biurowiec :)) do zbycia na wypadek gdyby były trudności z rolką obligacji.

  Pozdrawiam i duży szacunek za materiały na blogu. Trzyma jakość.

 16. Lukas

  Przez jakie konto jest najepiej kupować obligacje aby nie płacić dużej prowizji ?? jakiego maklera polecacie

 17. Aniella

  No i PCC Exol się sprzedał z 57% redukcją.

 18. obligi

  Możliwe że otoczenie pomogła, kapitał wychodzi z rynku akcji i gdzieś miejsce musi sobie wyszukać. Z drugiej strony to jest malutka emisja.
  Czas pokaże.

 19. 762 osoby złożyły zapisy na obligacje o wartości 48,3 mln zł, wystąpiła zatem ponad 58% redukcja – nieźle.

 20. cj

  czy widzicie te obligi na rachunku?

 21. Krzysztof

  Dzisiaj powinno się pojawić PCX1124 na Catalyst. Jak ktoś nie kupił to nie ma co żałować – można kupić wygasające za pół roku PCX0920 poniżej nominału. Gorzej jak ktoś chce sprzedać – dopóki panika z wirusem nie minie może być ciężko.. Przy okazji -wczorajsza obniżka stóp jest na korzyść obligacji ze stałym kuponem

 22. Aniella

  Na szczśscie ta spółka robi konkretne rzeczy potrzebne między innymi w wytwórstwie środków myjących i czyszczących. Przebąkuje się o kolejnej obniżce stóp procentowych więc one mogą za pewien czas okazać się całkiem atrakcyjne.

Skomentuj