Kwietniowa stopa zwrotu to +0,19%, a narastająco za 4 miesiące stopa wynosi +0,96% więc powodów do radości nie ma. Zwłaszcza w kontekście galopującej inflacji – portfel „schodzi pod wodę”, realnie zaczynam tracić na posiadaniu obligacji korporacyjnych. A do tego przecież jeszcze dochodzi ryzyko tego typu papierów wartościowych. Sytuacja jest dziwna i niestety wątpię, aby trend wysokiej inflacji szybko uległ zmianie – czyli muszę się nastawić na dalsze straty.

W kwietniu miały miejsce wykupy obligacji 3 emitentów, zatem znowu pora na małe zakupy.

Przejdźmy do omówienia wyników, ale najpierw przypomnienie zasad portfela:

Zdywersyfikowany portfel obligacji – kwiecień 2021

Skład portfela na 30.04.2021 roku wygląda następująco:

Portfel zdywersyfikowany – emitenci
Portfel zdywersyfikowany – emitenci

W kwietniu najpierw poszedłem na zakupy po marcowych wykupach. Kupiłem do portfela obligacje MCI Management (MCM1223) oraz CCC (CCC0621). Jednak długo nie nacieszyłem się brakiem gotówki w portfelu, bo w ciągu miesiąca wykupów obligacji dokonały HB Reavis (HBS0421), Pragma Faktoring (PRF0521) oraz Unibep (UNI0621). Zatem znowu muszę uzupełnić zapasy obligacji, co zaraz uczynię.

Historia transakcji według stanu na koniec kwietnia wygląda tak:

Portfel obligacji – transakcje w 2020 roku
Portfel obligacji – transakcje w 2020 roku

Skład portfela obligacji według branż

Wygląda następująco:

Portfel obligacji według branż
Portfel obligacji według branż

Ryzyko portfela obligacji korporacyjnych

Ryzyko portfela sporządzone na podstawie Stref z Raportu Rankingowego wygląda następująco:

Portfel obligacji – ryzyko
Portfel obligacji – ryzyko

W drugiej połowie maja planuję prezentację kolejnej wersji Raportu Rankingowego – będę o tym informował na blogu i w mailingu.

Portfel obligacji – wynik w kwietniu 2021

Wygląda tak:

Portfel obligacji – wyniki miesięcznie
Portfel obligacji – wyniki miesięcznie

A narastająco w porównaniu z poprzednimi latami wygląda tak:

Portfel obligacji – wyniki narastająco
Portfel obligacji – wyniki narastająco

Przypominam, że Portfel na portalu MyFund możesz obserwować pod tym linkiem. Skład portfela, notowania i wykres jego stopy zwrotu jest również widoczny na tym blogu w prawym menu.

Zdywersyfikowany portfel obligacji – podsumowanie

Podsumowując, wyniki portfela w 2021 roku są średnie (by nie powiedzieć słabe), do tego portfel zaczyna przegrywać z inflacją. Na dobrą sprawę powinienem rozważyć przeniesienie aktywów w inne instrumenty (spółki dywidendowe dla przykładu), co zresztą kilkukrotnie na blogu sygnalizowałem. Ostatecznie jednak żal mi wypracowanej historii i portfel będzie dalej działał w ten sam sposób – z nadzieją, że sytuacja z inflacją się jakoś unormuje. Natomiast postanowiłem zmniejszyć zaangażowanie w obligacje korporacyjne w głównym portfelu obligacji – część środków będzie stopniowo wędrować na zakupy akcji. Zwiększam tym samym ryzyko portfela jako całości, ale ubiegłoroczne wypracowane zyski w połączeniu z dobrymi perspektywami dla spółek giełdowych (niskie stopy procentowe, wysoka inflacja) dają mi pewien komfort.

Na koniec przypomnę jeszcze, że aktywność związana z obligacjami korporacyjnymi stopniowo przenoszona jest na Portal Analiz – w tej sekcji możesz czytać o obligacjach korporacyjnych. Zapraszam też do rejestracji i wykupienia niedrogiego abonamentu w Portalu Analiz – nie lubię się chwalić, ale w tym wypadku napiszę, że warto 🙂 . Udanych inwestycji!


Jeżeli chcesz być na bieżąco z wpisami, zapraszam do zapisu na newsletter bloga.

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o ciekawych emisjach obligacji korporacyjnych, zapraszam do zapisu do Bazy Inwestorów bloga.

Jeżeli chcesz mieć dostęp do ciekawych emisji publicznych i prywatnych, warto założyć konto w Domu Maklerskim Michael / Strom – np. poprzez ten formularz. (disclaimer: nie mam kasy z założonych kont – ale DM MS wie, że warto reklamować się na blogu Rynek Obligacji).

3 komentarzy - “Zdywersyfikowany portfel obligacji – kwiecień 2021 roku

 1. Wojciech

  Jeśli do końca roku osiągniesz takie same wyniki jak przez pierwsze 4 miesiące, to do końca roku zarobisz: 0,96% x 3 = 2,88%. Po odjęciu podatku Belki zostanie Ci 2,33%. Wynik nie powala. Ale jakie są teraz alternatywy?
  1) Giełda – ok. Ale tutaj zawsze jest ryzyko
  2) Obligacje skarbowe 10-letnie – 1,7% w pierwszym okresie a w kolejnych stopa inflacji +1%
  3) Lokaty bankowe / konta oszczędnościowe – jak dobrze poszukasz to znajdziesz coś do k100 PLN na 0,5%

  Podsumowując:
  1. Twój wynik z portfela obligacji jest i tak niezły w porównaniu do innych wariantów
  2. Na dzień dzisiejszy moim zdaniem najlepszą opcją są obligacje skarbowe – 10 latki.

  Na koniec: życzę Ci sukcesów na inwestycjach w akcji. Ja w akcje nie wchodzę. Kilka razy się już na tym przejechałem. Nie na moje nerwy.

 2. takie czasy niestety, co do obligacji skarbowych indeksowanych inflacją: https://portalanaliz.pl/analiza/229/Obligacje-skarbowe-indeksowane-inflacj%C4%85
  Ja mam rodzinne dwunastolatki kupowane jeszcze przed obcięciem marż, na najlepszej serii mam obecnie 5,4 🙂

  W akcje nigdy 100% nie wrzucę, ale teraz naprawdę wiele za tą klasą aktywów przemawia. Dodatkowo akcje są też pewną obroną przed inflacją – spółki „naturalnie” wraz z inflacją zwiększają przychody (więc zazwyczaj i zyski). Stąd też mój pozytywny stosunek obecnie. Do tego w 2020 roku udało się całkiem fajną stopę zwrotu na akcjach uzyskać – to też powoduje pewien komfort psychiczny w działaniu. Ogólnie to polecam Portal Analiz – wielu mądrych inwestorów i wiele ciekawych tematów inwestycyjnych.
  Tak wygląda IKE Pawła Malika przez 9 lat: https://portalanaliz.pl/analiza/217/Co-roku-pobity-sWIG80—%C5%9Bredniorocznie-+-31-procent-w-ci%C4%85gu-9-lat—m%C3%B3j-portfel-IKE
  A tak wygląda portfel, który prowadzę wspólnie z Abonentami: https://myfund.pl/index.php?raport=pokazPortfelPubliczny&portfel=34601

 3. E6DCU

  Szczerze polecam Portal Analiz i towarzyszące mu forum. Moim zdaniem najlepsze miejsce dla inwestora indywidualnego w polskim internecie.
  I piszemy również o obligacjach 🙂

Skomentuj