Listopad portfel zakończył na symbolicznym minusie. Liczyłem, że w końcu wyniki „odpalą”, w sensie zaczną odzwierciedlać rentowność brutto portfela, ale chyba zapomniałem, że nieco ponad 1/3 portfela stanowią obligacje o stałym oprocentowaniu, których ceny przy wzroście stóp procentowych i stawek WIBOR delikatnie mówiąc nie rosną. W listopadzie miały miejsce 2 transakcje składające się na jedną zmianę w portfelu – po wykresy i szczegóły zapraszam poniżej.

Zdywersyfikowany portfel obligacji – wyniki w listopadzie 2021 roku

Listopadowa stopa zwrotu to -0,06%.

Portfel obligacji – wyniki miesięcznie
Portfel obligacji – wyniki miesięcznie

Narastająco szału nie ma:

Portfel obligacji – wyniki narastająco
Portfel obligacji – wyniki narastająco

Tak jak wspomniałem, jednym z „winowajców” jest fakt, że ponad 1/3 składu portfela stanowią obligacje o stałej stopie procentowej, które stają się coraz mniej atrakcyjne w świecie wysokich stóp procentowych:

Obligacje stała stopa vs zmienne oprocentowanie

Zgodnie z ideą przedsięwzięcia nie wykonuję gwałtownych ruchów i obligacje te pozostają w składzie portfela.

W listopadzie zostały wykupione obligacje KRUK, a w ich miejsce do portfela dołączyłem papiery spółki BEST. Czyli zmienił się emitent, ale nie branża. Natomiast w związku ze wzrostem stawek WIBOR kolejny miesiąc wzrosła oczekiwana rentowność portfela i obecnie wynosi już 6%:

Portfel obligacji według branż
Portfel obligacji według branż

Zmiana według branż jest kosmetyczna i wynika z tego, że obligacje BEST zakupiłem z wykupionych papierów KRUK + wolna gotówka.

Portfel obligacji według branż
Portfel obligacji według branż

Obligacje BEST zastąpiły papiery KRUKa, a to oznacza, że, według metodologii Raportu Rankingowego, ryzyko portfela nieco wzrosło:

Portfel obligacji – ryzyko
Portfel obligacji – ryzyko

Jeżeli jeszcze nie jesteś posiadaczem raportu, gorąco zachęcam do jego zakupu. Najlepiej najpierw wykupić dostęp do Portalu Analiz, wtedy cena Raportu staje się okazyjna.

Na koniec tej sekcji jeszcze podsumowanie tegorocznych ruchów na Portfelu Zdywersyfikowanym:

Portfel zdywersyfikowany – transakcje 2021

Portfel obligacji – podsumowanie

W zestawieniu z inflacją wynik portfela wygląda bardzo blado, dodatkowo przyznam się, że dopiero teraz zorientowałem się, że obligacje o stałej stopie to ponad 1/3 wartości portfela – trochę dużo, niepotrzebne ryzyko, które w ostatnich miesiącach się materializuje. Pozostaje mieć nadzieje, że wysoka inflacja nie jest trwałym zjawiskiem i w 2022 roku portfel będzie z powrotem realnie zarabiać.

Przypominam, że aktualnie trwa emisja obligacji KRUK – tutaj znajdziesz jej szczegóły i odpowiednie linki.

Na koniec przypomnę jeszcze, że aktywność związana z obligacjami korporacyjnymi stopniowo przenoszona jest na Portal Analiz – w tej sekcji możesz czytać o obligacjach korporacyjnych. Zapraszam też do rejestracji i wykupienia niedrogiego abonamentu w Portalu Analiz – nie lubię się chwalić, ale w tym wypadku napiszę, że warto. Udanych inwestycji!


Jeżeli chcesz być na bieżąco z wpisami, zapraszam do zapisu na newsletter bloga.

Chcesz otrzymywać informacje o ciekawych emisjach obligacji korporacyjnych? Zapraszam do zapisu do Bazy Inwestorów bloga.

Jeżeli chcesz mieć dostęp do ciekawych emisji publicznych i prywatnych, warto założyć konto w Domu Maklerskim Michael / Strom – np. poprzez ten formularz. (disclaimer: nie mam kasy z założonych kont – ale DM MS wie, że warto reklamować się na blogu Rynek Obligacji).

Skomentuj