W czerwcu w końcu coś drgnęło i portfel zdywersyfikowany obligacji wrócił do zarabiania, osiągając wynik +0,4% i wychodząc również na plus w 2022 roku (+0,31%).

Patrząc na spadające ceny surowców i materiałów oraz prawdopodobne spowolnienie gospodarcze mam nadzieję, że właśnie nadszedł moment przełomowy – inflacja przestanie rosnąć (miesiąc do miesiąca), co z kolei wpłynie pozytywnie na wycenę papierów stałokuponowych, no i wartość inwestycji.

Portfel pozostaje bezobsługowy – do tego stopnia, że o zmianach (wcześniejszy wykup obligacji przez Ghelamco) dowiaduję się przy sporządzaniu miesięcznego podsumowania. Po szczegóły zapraszam poniżej.

Skład portfela zdywersyfikowanego na 30.06.2022 roku wygląda następująco:

W czerwcu Ghelamco wykupiło przedterminowo obligacje GHE0623, na ich miejsce (już w lipcu) zakupiłem obligacje tej samej spółki GHI1224. Poza tym nic więcej istotnego się nie działo.

Patrząc na skład portfela, rzuca się w oczy niska rentowność obligacji PCC Rokita (chyba niższa nawet od skarbówek), wystawiłem zlecenia sprzedaży na te papiery. Portfel jest wprawdzie bezobsługowy, ale aż takiej nieefektywności rynkowej nie powinienem tolerować.

Skład portfela według branż wygląda tak:

I spojrzenie na wyniki narastająco w porównaniu do mojego Portfela głównego oraz do indeksu obligacji skarbowych TBSP. Na głównym portfelu w czerwcu również nastąpiło odbicie, na TBSP jeszcze tego nie widać, ale przynajmniej jest blisko równowagi:

Na koniec aktualizacja Stref ryzyka z Raportu Rankingowego:

Jeżeli inwestujesz w obligacje korporacyjne, to warto znać kondycję finansową ich emitentów, a takiej wiedzy dostarczy Tobie właśnie Raport Rankingowy. W tym miejscu możesz przeczytać więcej o Raporcie i o tym, jak go korzystnie nabyć. Zachęcam.

Na koniec już tradycyjnie zapraszam Cię do dołączenia do społeczności Portalu Analiz, gdzie dyskutujemy o akcjach, obligacjach i nie tylko. Abonenci Portalu Analiz mogą również nabyć Raport Rankingowy w najbardziej korzystnej cenie.

Udanych inwestycji! Remigiusz

Skomentuj