Październik nie przyniósł mi poprawy nastroju, a portfelowi poprawy wyników – spadające ceny obligacji powodują straty na wyniku, a rosnąca inflacja miażdży jego efektywną stopę zwrotu. Realna (uwzględniając inflację) utrata kilkunastu procent majątku w ciągu roku nie jest niczym przyjemnym, zwłaszcza gdy inwestuje się w ryzykowne instrumenty.

I może sama strata byłaby jeszcze do zaakceptowania (koszty agresji rosji na Ukrainę i rosnących cen surowców), ale irytujące jest to, że nie widać spójnego planu i przede wszystkim działań Rządu, NBP czy RPP w celu zminimalizowania inflacji. A utrwalenie się oczekiwań inflacyjnych i tzw. spirala inflacji jest moim zdaniem znacznie gorsze niż szybkie, ale bardziej bolesne działanie.

Jedyny plus jaki widzę jest taki, że nasza gospodarka i rynek są mocno powiązane z innymi krajami więc o ile uda się ustabilizować złotego na sensownym poziomie (a to może się udać dzięki temu, że po prostu mamy silną gospodarkę, niezależnie od działań centralnych) to i ceny powinny dążyć do jakiejś równowagi, bo korzystnie na ich stabilizację będzie wpływać import.

Po tym podsumowaniu na wstępie czas na przegląd portfela i wyników. 

Portfel zdywersyfikowany – skład

Nic się w portfelu w porównaniu do zeszłego miesiąca nie zmieniło:

Ok, jest jedna zmiana, zostawiłem kolumnę z rentownością obligacji na koniec poprzedniego miesiąca – ładnie widać, jak miesiąc do miesiąca rosną rentowności obligacji, czyli ich ceny spadają, bo sam WIBOR 3M aż tak wiele się nie zmienił.

Portfel według branż bez zmian:

Portfel zdywersyfikowany – wyniki

Wynik października to -0,97%, a od początku roku portfel jest „na zero”. Nie tylko w tym roku, ale i od jego założenia mocno przegrywa z inflacją:

I na koniec tradycyjne aktualizacja stref ryzyka z Raportu Rankingowego (tu więcej informacji o Raporcie):

Podsumowanie napisałem na początku, kończąc wpis ograniczę się do standardowego zaproszenia: 

Na koniec już tradycyjnie zapraszam Cię do dołączenia do społeczności Portalu Analiz, gdzie dyskutujemy o akcjach, obligacjach i nie tylko. Abonenci Portalu Analiz mogą również nabyć Raport Rankingowy w najbardziej korzystnej cenie.

Portal Analiz to fajna i przede wszystkim bardzo merytoryczna społeczność ponad 1,2 osób. Na czacie Portalu zazwyczaj przebywa sporo ponad 100 osób jednocześnie wymieniając się uwagami o sesji giełdowej, wydarzeniach gospodarczych czy komunikatach spółek. Z kolei w wątkach na forum dyskutujemy o akcjach, obligacjach, surowcach, a także innych instrumentach inwestycyjnych.

Udanych inwestycji! Remigiusz

4 komentarzy - “Portfel zdywersyfikowany obligacji – wyniki październik 2022 roku

  1. Ani

    Cześć Remigiusz – udostępniłeś gdzieś może informacje jak to wszystko tak fajnie liczysz np rentowności twoich obligacji. Może udostępniłeś jakiś google docs dla swoich czytelników? Chciałem zacząć z inwestować w obligacje i przygotować sobie wcześniej takie tabelki jak ty masz i wykresy ale nie wiem sam jak zacząć. Wszelka pomoc mile widziana. Idealny temat na artykuł.

  2. Cześć, akurat rentowności mam w formie pliku excelowego dzięki uprzejmości notoria.serwis – tego niestety nie mogę udostępniać. Nie wiem czy korzystasz z serwisu MyFund – tam też są raporty dotyczące rentowności i innych parametrów obligacji korporacyjnych – można je zrzucić do Excela i korzystać. Wreszcie, do ręcznej „roboty” pozostaje kalkulator rentowności obligacji na Obligacje.pl

  3. Ani

    Rozumiem, że nie możesz udostępniać danych, które otrzymałeś od serwisu Notoria. Mi bardziej chodziło o formuły i jak te dane poskładać do kupy w takim google sheets albo excellu tzn chodzi mi o formuły bo sam chcę sobie zrobić taki fajny portfel jak ty masz. Posiadam myfund ale pranę też nauczyć się liczenia tego na piechotę i szukam sposobu aby się tego nauczyć. Dzięki za odpowiedź i pozdrawiam.

  4. Rentowności na piechotę nie liczę, ściągam właśnie albo z notoria albo z myfund (narzędzia – analiza obligacji Catalyst). A potem zwykłe „wyszukaj pionowo” – ściągam rentowność brutto dla danej obligacji i to w zasadzie wszystko. Dla portfela głównego jest jeszcze tabela przestawna, żeby połączyć kilka serii obligacji jednego emitenta. Wielkiej filozofii ni ma 🙂

Skomentuj