Co miesiąc porównuję wyniki swojego portfela z osiągnięciami wybranych funduszy obligacji korporacyjnych, od czasu do czasu spoglądam też do składu portfeli tych funduszy.

Wiele z funduszy kwalifikowanych przez analizy.pl do grupy funduszy obligacji korporacyjnych znaczną część środków swoich klientów lokuje w obligacje skarbowe i inne aktywa. Wśród wyjątków – czyli takich, co lokują kasę tylko w obligacje przedsiębiorstw, jest fundusz BPS Obligacji Korporacyjnych (BPS OK). Pisałem już o nim kilkakrotnie, pora spojrzeć, jak wyglądał jego portfel na koniec 2015 roku i jakich inwestycji w tym czasie dokonał.

 

Emitenci obligacji korporacyjnych w portfelu funduszu BPS Obligacji Korporacyjnych


Poniżej omówienie zmian aktywów funduszu interesujących indywidualnych inwestorów, a na końcu pełna tabela dla dociekliwych. Dodajmy, że fundusz w 2015 roku zanotował napływ środków netto (48 mln zł aktywów na koniec 2015 roku vs 25 mln zł rok wcześniej).

W 2015 roku fundusz kupił lub dokupił obligacji (w nawiasie transakcje w moim portfelu, „+” oznacza, że też zwiększyłem zaangażowanie w dany papier, „-” oznacza, że nie kupowałem):

Alior Bank (+)
Biomed Lublin (-) – co nie okazało się dobrą dla BPS OK inwestycją
BEST (+)
BS Barlinek, BS Biała Rawska, Spółdzielczy Bank Rozwoju (-)
Cyfrowy Polsat (+)
Dekpol (-)
Echo (-)
GetBack (-)
Ghelamco (+)
IPF – Provident (kupiłem, ale sprzedałem po chwili)
Kredyt Inkaso (-)
Kruk (+)
MW Trade (-)
OT Logistics (-)
PGF (kupiłem, ale sprzedałem po chwili)
Polnord (miałem, ale sprzedałem)
Pragma Faktoring (-)

BPS OK zredukował za to zaangażowanie w:

Fast Finance (wykup obligacji przez emitenta)
Getin Noble Bank (wykup obligacji przez emitenta).

Z dużych pozycji (>3% aktywów) w swoim portfelu BPS OK posiadał następujące obligacje przedsiębiorstw:  5% aktywów ulokowanych w Alior Banku i po 3% aktywów w: American Heart of Poland, Cyfrowym Polsacie, Dekpolu, ECI-BPS Real Estate, Providencie, Kredyt Inkaso, Kruku, Nettle i OT Logistics. Większość z tych obligacji dostępna jest dla indywidualnych inwestorów na rynku Catalyst.


Podsumowanie

Przykład zakupionych przez BPS OK obligacji Biomed Lublin pokazuje, że fundusze też notują wpadki. Nie zmienia to mojego poglądu, że warto przyglądać się ich portfelom i szukać w nich propozycji inwestycyjnych.

Z wyżej wymienionych emitentów dodaję do listy obserwowanych (i kolejki do ewentualnej analizy) spółki Dekpol i Pragma Faktoring. Pierwsza z nich działa w branży budowlanej więc ze względu na mnogość konkurencyjnych emitentów nie jest priorytetem. Natomiast w przypadku Pragmy jest to dla mnie kolejny sygnał (kolejny, bo niektórzy z czytelników bloga posiadają obligacje tej spółki) do bliższego jej się przyjrzenia.

Na koniec dla wzrokowców pełna tabela aktywów BPS Obligacji Korporacyjnych sporządzona na podstawie raportów tego funduszu.

Skład portfela obligacji przedsiębiorstw funduszu BPS Obligacji Korporacyjnych,
źródło: obliczenia własne na podstawie raportów funduszu
Udanych inwestycji! [sgmb id=”1″]

 

3 komentarzy - “Portfel funduszu BPS Obligacji Korporacyjnych

 1. Anonim

  No to pierwszy komentarz – miejmy nadzieję że nie jedyny. Od razu zaznaczam że to takie trochę 'babskie’ spostrzeżenie. To chyba fundusz mający coś wspólnego w bankami spółdzielczymi (?!). Widzę spore zaangażowanie w papiery banków spółdzielczych (czyli popierajmy się wzajemnie tylko nie wiadomo jaki skutek tego będzie). Zastanawia mnie ewentualne przełożenie takiego sentymentalizmu 'pochodzeniowego’ na wyniki funduszu. Obawiam się że niestety nie jest pozytywne. Co to za emitent o nazwie „lokaty” ? Czy chodziło o gotówkę na lokatach. Aniella

 2. Gauss

  To zestawienie na końcu wyglądałoby dużo przejrzyściej, gdybyś dorobił jeszcze jedną kolumnę, która oznaczałaby procentowe zaangażowanie funduszu w danego emitenta oraz posortował emitentów względem tej właśnie kolumny, od największego do najmniejszego, zamiast alfabetycznie.

 3. Aniello, masz rację BPS to Bank Polskiej SPółdzielczości – czyli zrzeszający banku spółdzielcze (taka matka, jutro pewnie życzenia będzie odbierać). Co do przełożenia sentymentalizmu, to tutaj akurat dziwnym trafem fundusz ten wyszedł w porę z obligacji SK Bank Wołomin. Bodajże to jedyne, które zniknęły z książki funduszu bez czekania na termin wykupu? Przypadek? Wiedzieli coś więcej? Niesamowite wyczucie zarządzających? Tak czy owak ochronili swoich klientów przed wtopą. Swoją drogą ciekawy jestem kto te obligacje nabył, ale nie aż tak ciekawy, aby robić śledztwo.

  Lokaty – tak, to gotówka na lokatach.

  Gauss – do usług, mówisz i masz :).

  Miłego długiego weekendu.

Skomentuj