Rok temu, przedstawiając limit wpłat na IKE 2017 bardziej zastanawiałem się, co będzie dalej z tym produktem w obliczu planowanych przez premiera Morawieckiego zmian. Zdecydowałem się wstrzymać na pewien czas z dopłatami do IKE. Czas leciał, zmiany nie następowały (trochę też o nich ucichło) i w efekcie w ostatnich miesiącach wykorzystałem swój limit i wpłaciłem środki na swoje IKE. I zapewne za chwilę wpłacę kwotę wg limitu na 2018 rok.

W tym wpisie prezentuję limity wpłat na IKE i IKZE w 2018 roku, a następnie przedstawię Wam garść statystyk dotyczących IKE. Jestem również ciekaw Waszych decyzji, czy wykorzystaliście limit wpłat w 2017 roku i planujecie to zrobić również w 2018?

Limit wpłat na IKE w 2018 roku wynosi 13.329 zł

Limit wpłat na IKE w 2018 roku ustalany jest zgodnie z przepisami o IKE i IKZE i nie może przekroczyć trzykrotności przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok, określonego w ustawie budżetowej. Tak obliczony limit wpłat na IKE w 2018 roku wynosi zatem 13.329 zł. A tak wyglądały limity wpłat na IKE w poprzednich latach:

Limit wpłat na IKE w danym roku kalendarzowym
Limit wpłat na IKE w danym roku kalendarzowym

Jeżeli ktoś wpłacał od początku pełną pulę, już za chwilę ze samych wpłat uzbierałby 130,6 tys. zł. Czy jest wśród Czytelników ktoś taki? To już jest wartość, która pozwala osiągać istotne korzyści podatkowe.

Przypominam, że co do zasady (nie licząc ryzyka politycznego) według mnie warto kupować obligacje korporacyjne właśnie poprzez konto IKE. Tutaj pisałem więcej o korzyściach tego rozwiązania.

Limit wpłat na IKZE w 2018 roku wynosi 5.331,60 zł

Limit wpłat na IKZE w 2018 roku ustalany jest zgodnie z przepisami o IKE i IKZE i nie może przekroczyć kwoty odpowiadającej 1,2−krotności przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok, określonego w ustawie budżetowej.

We wcześniejszych wpisach wskazywałem na niespodziewane ryzyka związane z IKZE (możliwość „wpadnięcia” w wyższy próg podatkowy), z drugiej strony IKZE może dać korzyści, gdy osiągamy w poszczególnych latach nieregularne dochody. Pomyślałem sobie, że może nadejdzie kiedyś taki rok, że zafunduję sobie dłuższy urlop i wtedy to będzie idealny moment na wypłatę środków z IKZE. W związku z powyższym niedawno dokonałem wpłaty na IKZE limitu za 2017 rok. I pewnie wykorzystam również limit IKZE na 2018 rok. Więcej o korzyściach i ryzykach związanych z IKZE pisałem tutaj.

Limity wpłat na IKE i IKZE 2018 – trochę statystyk

Lubię statystyki, lubię wykresy, a IKE i IKZE stwarzają idealną okazję, aby kilka z nich zaprezentować. Jedna mała uwaga do statystyk. Jak to statystyki dają pewien obraz, ale jak zawsze kryją się za nimi pewne niuanse. Np. IKE są nie tylko otwierane, ale i zamykane, dokonywane są transfery (przenoszenie IKE do innej instytucji) i jeszcze kilka innych działań. Ma to oczywiście znaczenie, ale ten wpis to nie jest praca licencjacka, chodzi w nim o pokazanie trendów. Jeżeli pojawi się zainteresowanie, to oczywiście mogę się pokusić o pełną przekrojową analizę w dłuższym horyzoncie czasowym 🙂 .

IKE – liczba założonych i aktywnych kont na koniec I półrocza 2017

Zawirowania dotyczące IKE nie wpłynęły na ilość otwieranych kont, a może nawet i przeciwnie, popularność tego tematu w mediach spowodowała, że w ostatnich dwóch półroczach założono całkiem sporo nowych IKE (wiem, ryzykowna teza 🙂 ):

Liczba IKE otwartych w danym okresie (w sztukach)
Liczba IKE otwartych w danym okresie (w sztukach)

Najwięcej kont IKE (36,5 tys. z 55,2 tys.) zakładanych jest w funduszach inwestycyjnych zarządzanych przez TFI. Faktycznie, widać dosyć sporą aktywność tej branży. Również na blogach można spotkać zachęty do zakładania kont IKE w funduszach inwestycyjnych, na przykład w NN Ivestment Partners.

Według statystyk na koniec I półrocza 2017 roku łącznie było założone blisko 932 tys. kont IKE (28,6 tys. IKE maklerskich). Niestety, patrząc na wpłaty, już nie jest tak różowo. W tym okresie dokonano wpłat na 247 tysięcy kont IKE, czyli zaledwie na 26,5% prowadzonych kont. Chociaż IKE maklerskich jest bardzo mało w stosunku do całości, to z reguły pokazują całkiem niezłą efektywność. Na przykład w I półroczu 2017 roku dokonano wpłaty na 11,7 tys. IKE maklerskich, co stanowi 41% prowadzonych tego typu kont.

Wpłaty na IKE w I półroczu 2017 roku

Wysoką efektywność IKE maklerskiego widać również w poziomie wpłat. W I połowie 2017 roku na IKE wpłacono blisko 645 mln zł, z tego na IKE maklerskie 100 mln zł:

Wpłaty na IKE w poszczególnych okresach (w tys. zł)
Wpłaty na IKE w poszczególnych okresach (w tys. zł)

Jeszcze lepiej efektywność widać, gdy spojrzymy na średnią wartość wpłaty na IKE. Dla kont maklerskich wyniosła ona 8,5 tysiąca złotych, przy średniej dla całej grupy wynoszącej 2,6 tys. zł.Ciekawe jest również, że o ile wartość wpłat na IKE rośnie raczej stabilnie z półrocza na półrocze, to w IKE maklerskich widać, że inwestorzy raczej wpłacają kasę na początku roku 🙂 .

Saldo rachunków IKE na 30.06.2017 roku

I wreszcie spójrzmy na wartość środków zgromadzonych na IKE:

Wartość środków zgromadzonych na IKE na koniec czerwca 2017 roku (w tys. zł)
Wartość środków zgromadzonych na IKE na koniec czerwca 2017 roku (w tys. zł)

Na IKE zgromadzonych jest już blisko 7,5 mld zł, z tego na IKE maklerskich 1,2 mld zł. Najwięcej, 2,5 mld zł zgromadzone jest na IKE prowadzone przez zakłady ubezpieczeń, 2,2 mld zł ulokowano właśnie w IKE prowadzonych przez TFI, a 1,5 mld w IKE prowadzonych przez banki.

Limity wpłat na IKE i IKZE 2018 – czy warto?

Odpowiedź jest z górny znana: to zależy 🙂 . Dla mnie na przykład warto. Wiem, że pewną część środków finansowych będę trzymał długoterminowo więc nie ma innej opcji, jak skorzystać z korzyści podatkowych. Byłoby super idealnie, gdyby można mieć pewność, że raz wprowadzone prawo i zasady pozostaną niezmienne, a tak to gdzieś tam w głowie pozostaje niepewność, czy nie nastąpi zmiana reguł w czasie gry.

Myślę również, że dla większości osób czytających tego bloga (czyli w domyśle posiadających oszczędności) warto korzystać przynajmniej z IKE. Czas leci szybko i okazuje się, że gdyby zamiast rolować 3-miesięczne lokaty, czy polować na promocyjne lokaty, lokować swoje oszczędności w miarę bezpieczne produkty finansowe poprzez IKE, efekt byłby dużo lepszy.

Sposobów korzystania z IKE (i IKZE) może być wiele, można w ten sposób lokować środki w fundusze inwestycyjne, akcje, czy obligacje. Zbliża się koniec roku. Jest to dobry moment na podsumowanie swoich finansów, wyznaczenie celów na 2018 rok i być może zastanowienie się nad formami oszczędzania / inwestowania swoich środków. Życzę Wam samych udanych decyzji inwestycyjnych.

Podzielcie się proszę informacją, czy posiadacie IKE, w co inwestujecie i czy jesteście zadowoleni z tej formy inwestycji?

[sgmb id=”1″]

10 komentarzy - “Limit wpłat na IKE 2018, limit wpłat na IKZE 2018

 1. maciej

  Ja się zastanawiam na przenisieniem IKE z bossa do bps – głównie ze względu na opłaty i niską prowizję 0,13% mam pytanie czy ktoś ma doświadczenia z bps i możę się nimi podzielić? nie wiem czy trasfer jest bezpłatny, w innym przypadku trzeba by srpzedać papiery i transferować gotówkę

 2. najpierw zapytaj sie w bossa, czy nie chcieliby Tobie obniżyć prowizji. Nie wiem jakie masz aktywa, ale jeżeli spore to być może się uda. I od razu możesz się ich zapytać o koszt transferu papierów 🙂 .
  Pozdrawiam

 3. Zgodnie z ustawą każda instytucja finansowa może pobrać opłatę za transfer środków do innego IKE w ciągu 12 miesięcy od daty założenia IKE. DM BOŚ pobiera opłatę 150 zł w pierwszych 12 miesiacach. W przypadku przenoszenia papierów wartościowych po 12 miesiącach należy zapłacić (dla DM BOŚ) 0,5% wartości rynkowej przenoszonych instrumentów, jednak nie mniej niż 25zł od instrumentu. Po 12 miesiącach jeśli przenoszone są środki pienięzne to nie ma opłaty.

 4. maciej

  dzięki za odpowiedzi, wiem że środki pieniężne z konta które ma powyżej roku muszą bezpłatnie przetransferować, natomiast tranfer papierów – się okazuje bezpłatny już nie jest , generalnie myślę o przeniesieniu do bps, bo prowizję na akcje mają też niską i 0,13 w porównaniu do 0,35 czy 0,38 w bosiu robi różnicę przy aktywnym handlu akcjami, nie sądzę żeby mi obniżyli do tylu

 5. Karol Bankowy

  Świat IKE dopiero przede mną, ale zgłębiam temat i myślę że w 2018 roku zacznę powoli inwestować. IKZE wydaje mi się jednak bardziej korzystna.

 6. maciej

  zabawne, tylko pomyślałem o przenisieniu do bdm i chyba zniknęła ich promocja z prowizją 0,13, teraz jest 0,39% na akcje i 0,19% na obligacje, w związku z powyższym nie widzę sensu się tam przenosić z bosia, dodatkowo za jedną ofertę w czasie rzeczywistym też będą liczyć, zmiana o 180 stopni z najtańszego robi się najdroższy dm

 7. gregoriorye

  Od kilkunastu lat inwestuję na GPW , obligacje itp. Mam teraz pewną ilość środków które mogę zainwestować na długi okres ( do ewentualnego wieku emerytalnego ). Skłaniam się do IKE maklerskie. Proszę o polecenie któregoś z biur maklerskich i jakieś ciekawe niuanse związane z otwarciem i prowadzeniem takiego rachunku. Mam CDM24, ale chyba nie prowadzą IKE maklerskie.

 8. Ciekawa jest oferta mDM. Obecnie jako jedyny DM prowadzoncy rachunki IKE i IKZE umożliwia inwestowanie na rynkach zagranicznych. Niestety nie ma możliwości inwestowania w zagraniczne ETF ze wzgledów prawnych. Prowizja maklerska wynosi 0,39% (min. 3zł) dla akcji i 0,19% (min. 3zł) dla obligacji. Niższą prowizję pobiera DM BPS 0,13% (min. 3 zł) dla akcji i obligacji.
  Wpłaty na rachunki sa ograniczone limitami. To znaczy, że w 2018r. na IKE można wpłacić maksymalnie 13 329 zł, a na IKZE 5 331,60 zł. Mozna skorzystac z obu form. Jak ktoś posiada większe środki, to co roku można wpłacać maksymalny limit. I tak po pewnym czasie przeniesie całość inwestycji pod ochronę IKE/IKZE.
  Więcej informacji i zalet IKE/IKZE umieszczam pod tym linkiem:
  https://blog.targeto.pl/category/emerytura/

 9. gregoriorye

  Dz. za uwagi. Jak na razie ograniczam się do GPW. Dzisiaj właśnie wypełniłem internetowy formularz w DM BOŚ.

Skomentuj