Październik okazał się czwartym z rzędu bardzo dobrym miesiącem dla mojego portfela obligacji korporacyjnych. Zarobek miesiąca to 0,82%, a po dziesięciu miesiącach 2019 roku wynik portfela to bardzo fajne 5%. W portfelu nic się nie wydarzyło w zakresie wykupów / zakupów obligacji korporacyjnych, zatem podsumowanie miesiąca będzie bardzo krótkie, głównie obrazkowe. Zapraszam.
Nowy na blogu? Sprawdź wpis o obligacjach korporacyjnych.
Inwestujesz również w akcje? Zapraszam na Portal Analiz.
- Portfel ma być odporny na upadłość pojedynczego emitenta. Udział żadnego z emitentów nie powinien przekraczać 5% wartości portfela więc w przypadku upadłości jednego z nich (i utraty 100% zainwestowanych w niego środków) ryzykuję brakiem zysku rocznego (lub osiągnięciem minimalnego zysku), natomiast nie wchodzę w stratę na kapitale,
- Portfel ma być również odporny na ryzyko pojedynczej branży. Z założenia udział pojedynczej branży nie powinien w portfelu przekraczać 10 procent więc totalne załamanie w pojedynczej branży też nie powinno zdewastować portfela,
- Portfel ma być bezobsługowy, transakcje głównie wynikają z wykupów lub istotnej zmiany w postrzeganiu wypłacalności emitenta. Brak aktywnego handlu.
Dla przypomnienia, tutaj prezentacja idei portfela zdywersyfikowanego, a tutaj prezentacja po jego utworzeniu, a tutaj wszystkie wpisy jego dotyczące.
Zdywersyfikowany portfel obligacji korporacyjnych – październik 2019 roku
Na koniec października w portfelu obligacji znajdowali się dokładnie ci sami emitenci, co miesiąc wcześniej:
Jak widać powyżej, wynikowi portfela sprzyjały rosnące kursy obligacji niektórych emitentów. Szczególnie na plus zadziałały obligacje niedawno dodanego do portfela Krakowskiego Banku Spółdzielczego, a także obligacje IPF Investment Polska (Providenta) – tutaj z kolei pozytywnie zadziałało zakończenie kontroli w firmie przez skarbówkę i zdjęcie z firmy ryzyka zapłaty ogromnych podatków za lata poprzednie. Jak się przyjrzeć bliżej kursowi obligacji IPP0620, to rósł on już przed ogłoszeniem tej informacji. Przypadek? Nie sądzę.
Portfel obligacji korporacyjnych – skład według branż
Wygląda następująco:
Brak zmian.
Ryzyko portfela obligacji korporacyjnych
Skład się nie zmienił, ryzyko zatem też nie.
Jeżeli chcesz poznać szczegóły, które spółki jak oceniam, zapraszam do zakupu Raportu Rankingowego. Obecnie Raport zawiera ranking spółek po wynikach 2018 roku i update wyników i wykresów po I półroczu 2019 roku. Ponieważ rok dobiega końca, jak napiszesz do mnie, to przygotuję mały rabat.
Portfel obligacji korporacyjnych – wyniki po październiku 2019 roku
W październiku portfel osiągnął drugi najwyższy wynik w tym roku:
Narastająco również notuję doskonały rok:
I oby pozostałe do końca roku dwa miesiące nie przyniosły żadnych negatywnych zaskoczeń.
Interesują Cię informacje o nowych emisjach obligacji? Zapisz się do Bazy Inwestorów bloga.
Zapraszam również do zapisu na newsletter bloga Rynek Obligacji. Dzięki temu wygodnie na skrzynkę mailową będziesz otrzymywał informacje o nowych wpisach.
Na koniec jeszcze pełna lista transakcji dokonanych na portfelu od początku jego istnienia.
Udanych inwestycji w obligacje korporacyjne i nie tylko! (zapraszam na Portal Analiz).