No i zaczynamy kolejny rok. Oby był mniej szalony niż poprzedni, ale coś mi się nie wydaje. Nawet jak Covid-19 w sensie zdrowotnym uda się okiełznać, to pozostaną jego skutki finansowe – wyższe zadłużenie krajów, bankructwa niektórych branż czy wreszcie zerowe stopy procentowe i dodrukowana przez banki centralne kasa. Kto wie, co z tego wszystkiego się narodzi i jakie będą skutki.

Ja tego nie wiem, no może wiem tyle, że niższe stopy procentowe to mniejsza atrakcyjność obligacji korporacyjnych, a na większe ryzyko (niepewność) być może dobrze odpowiedzieć jest większą dywersyfikacją swoich aktywów. Ale oczywiście obligacje korporacyjne pozostają jako jedno z aktywów, w które inwestuję 🙂 .

Wracając do zdywersyfikowanego portfela obligacji, to w styczniu 2021 roku osiągnął on symboliczną +0,14% stopę zwrotu. Poniżej wszystkie informacje odnośnie stycznia, ale najpierw przypomnienie zasad przedsięwzięcia.

Zdywersyfikowany portfel obligacji – styczeń 2021

Stan portfela na 31.01.2021 roku wygląda następująco:

Portfel zdywersyfikowany - emitenci
Portfel zdywersyfikowany – emitenci

Jedyna styczniowa transakcja, to zakup obligacji PCC Rokita PCR1223, cena na rynku była całkiem niezła, a w portfelu jeszcze było trochę miejsca dla tego emitenta. I to wszystko – i o to chodzi w portfelu bezobsługowym 🙂 .

Portfel obligacji – skład według branż

Wygląda następująco:

Portfel obligacji według branż
Portfel obligacji według branż

Ryzyko portfela obligacji korporacyjnych

Ryzyko portfela sporządzone na podstawie Stref z Raportu Rankingowego wygląda następująco:

Portfel obligacji – ryzyko
Portfel obligacji – ryzyko

Portfel obligacji – wynik w styczniu 2021

Wygląda tak:

Portfel obligacji – wyniki miesięcznie
Portfel obligacji – wyniki miesięcznie

A narastająco w porównaniu z poprzednimi latami wygląda tak:

Portfel obligacji – wyniki narastająco
Portfel obligacji – wyniki narastająco

I wreszcie wykres wyników portfela od momentu jego utworzenia, przygotowany w MyFund – narzędziu, w którym warto prowadzić rejestr swoich inwestycji. Kliknij, aby powiększyć:

Wynik portfela od jego utworzenia
Wynik portfela od jego utworzenia

Portfel na portalu MyFund możesz obserwować pod tym linkiem.

Zdywersyfikowany portfel obligacji – podsumowanie

Podsumowanie chyba napisałem na początku tego wpisu 🙂 . No to tylko przypomnę, że trwa emisja obligacji White Stone Development – link do warunków emisji i analizy emitenta tutaj. A jutro (środa) z emisją obligacji ruszy spółka KRUK – w piątek planuję umieścić wpis na blogu.

Udanych inwestycji!


Jeżeli chcesz być na bieżąco z wpisami, zapraszam do zapisu na newsletter bloga.

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o ciekawych emisjach obligacji korporacyjnych, zapraszam do zapisu do Bazy Inwestorów bloga.

Jeżeli chcesz mieć dostęp do ciekawych emisji publicznych i prywatnych, warto założyć konto w Domu Maklerskim Michael / Strom – np. poprzez ten formularz. (disclaimer: nie mam kasy z założonych kont – ale DM MS wie, że warto reklamować się na blogu Rynek Obligacji).


A na sam koniec lista transakcji na portfelu w 2020 i 2021 roku:

Portfel obligacji – transakcje w 2020 roku

Skomentuj