Lutowa stopa zwrotu ze zdywersyfikowanego portfela obligacji wynosi +0,34%, blisko jej naturalnego poziomu (4% rocznie). Trudno będzie o więcej, ale póki te 4% jest w zasięgu na portfelu „bezobsługowym”, to będę się po nie schylał.
Zgodnie z ideą w lutym sam z siebie nie zrobiłem żadnych transakcji. Zostały jednak wykupione obligacje Voxel (VOX0221) i Arctic Paper (ATC0821 – przedterminowo, 1 marca 2021 r.), a to oznacza, że muszę się rozejrzeć za nowym emitentem w portfelu. Omówienie wyników poniżej, ale najpierw przypomnienie zasad portfela:
- Portfel ma być odporny na upadłość pojedynczego emitenta. Udział żadnego z emitentów nie powinien przekraczać
5% wartości portfela(od lipca 2020 roku zmieniam na 10%) więc w przypadku upadłości jednego z nich (i utraty 100% zainwestowanych w niego środków) ryzykuję utratą sporej części wypracowanego w ostatnich latach zysku, ale nie wchodzę w stratę na kapitale, - Portfel ma być również odporny na ryzyko pojedynczej branży. Z założenia udział pojedynczej branży nie powinien w portfelu
przekraczać 10 procent(od lipca 2020 roku znoszę to ograniczenie, będę się starał trzymać udział jednej branży poniżej 33%) więc totalne załamanie w pojedynczej branży też nie powinno zdewastować portfela, - Portfel ma być bezobsługowy, transakcje głównie wynikają z wykupów lub istotnej zmiany w postrzeganiu wypłacalności emitenta. Brak aktywnego handlu.
Dla przypomnienia, tutaj prezentacja idei portfela zdywersyfikowanego, a tutaj prezentacja po jego utworzeniu, a tutaj wszystkie wpisy jego dotyczące.
Zdywersyfikowany portfel obligacji – luty 2021
Skład portfela na 28.02.2021 roku wygląda następująco:
Jak już wspomniałem, z portfela zostały wykupione obligacje Voxel i Arctic Paper (1 marca). Aktualna rentowność portfela to 3,9% i tyle w przypadku braku defaultów i zawirowań rynkowych należałoby się spodziewać na koniec 2021 roku.
Portfel obligacji – skład według branż
Wygląda następująco:
Odeszła branża ochrony zdrowia, a za chwilę odejdzie Przemysł drzewny i papierniczy (Arctic), co dobitnie potwierdza, że coraz trudniej o dywersyfikację na Catalyst.
Ryzyko portfela obligacji korporacyjnych
Ryzyko portfela sporządzone na podstawie Stref z Raportu Rankingowego wygląda następująco:
Portfel obligacji – wynik w lutym 2021
Wygląda tak:
A narastająco w porównaniu z poprzednimi latami wygląda tak:
Przypominam, że Portfel na portalu MyFund możesz obserwować pod tym linkiem. Skład portfela, notowania i wykres jego stopy zwrotu jest również widoczny na tym blogu w prawym menu.
Zdywersyfikowany portfel obligacji – podsumowanie
Oby dalej bez defaultu, oby nadal znajdowały się obligacje z rentownościami ponad 4%. Udanych inwestycji!
Jeżeli chcesz być na bieżąco z wpisami, zapraszam do zapisu na newsletter bloga.
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o ciekawych emisjach obligacji korporacyjnych, zapraszam do zapisu do Bazy Inwestorów bloga.
Jeżeli chcesz mieć dostęp do ciekawych emisji publicznych i prywatnych, warto założyć konto w Domu Maklerskim Michael / Strom – np. poprzez ten formularz. (disclaimer: nie mam kasy z założonych kont – ale DM MS wie, że warto reklamować się na blogu Rynek Obligacji).
A na sam koniec lista transakcji na portfelu w 2021 roku: