Ponad 16 milionów Polaków inwestuje w obligacje korporacyjne. Niestety większość tylko poprzez Otwarte Fundusze Emerytalne (OFE) 🙂 . Przejrzałem portfele OFE (stan na 31.12.2014), szukając w nich obligacji korporacyjnych dostępnych dla indywidualnych inwestorów na rynku Catalyst. Wykluczyłem zatem z analizy obligacje miast i spółek typu Tauron, Energa, mBank itp. Wybór oczywiście był subiektywny 🙂 .
Wnioski są następujące:
Każde OFE ma w portfelu obligacje korporacyjne
Zainteresowany publicznymi emisjami obligacji? Zapraszam do Bazy Inwestorów.
Najlepiej wartościowo i ilościowo wypadło OFE ING (7 podmiotów, 510 mln zł wartość portfela), całkiem niezłe portfele uzbierały też OFE Allianz (7 podmiotów, 265 mln zł) i OFE Metlife (6, 214 mln zł). Na drugim biegunie jest m.in. PZU – tylko 1 emitent – GTC – na kwotę 51 mln zł.
Modelowy obligacyjny portfel „emerytalny”
A tak prezentuje się modelowy portfel emerytalny, czyli zsumowana ze wszystkich portfeli OFE wartość obligacji wybranych emitentów:
![]() |
Wartość obligacji korporacyjnych w portfelach OFE na 31.12.2014. |
W ostatniej kolumnie rentowność brutto możliwa do osiągnięcia, oszacowana przeze mnie (rentowności poszczególnych serii są różne). Niestety portfel nie da zarobić kokosów, ale jest w nim kilku emitentów z ciekawym zysk / ryzyko.
Ze swej strony nie przyglądałem się jeszcze GTC, LC Corp, jak macie uwagi (spostrzeżenia) do tych emitentów piszcie w komentarzach lub do mnie.
Portfel obligacji przyszłego emeryta – ciekawostki
OFE ING lubi „holenderskie” spółki – posiada obligacje Ronson, Robyg. W OFE PKO znajdują się obligacje GC Investments – te nie wykupione w 2014 roku. Do najbardziej odważnych i aktywnych zaliczyłbym OFE Allianz – ma w portfelu m.in. obligacje BBI Development, ECHO, Getin, Ghelamco, GTC, Kruk i OT Logistics.
Portfel obligacji przyszłego emeryta – podsumowanie
Wydaje się, że osoby, którym zależy na zysku nieco większym, niż na lokatach bankowych, a jednocześnie na niskim poziomie ryzyka, powinny przyjrzeć się portfelowi obligacji posiadanym przez OFE.
Szczegółowe dane dotyczące portfeli funduszach emerytalnych możecie znaleźć np. na stronie analizy.pl.
Jednocześnie należy pamiętać, że inwestowanie w obligacje korporacyjne wiąże się z ryzykiem.
Na emeryturę możesz również inwestować poprzez IKE lub IKZE. Moim zdaniem warto.
Dzięki za analizę 🙂
Warto podkreślać, że posiadanie danych obligacji przez OFE nie jest rękojmią że ryzyko braku spłaty obligacji jest niskie (przykład OFE PKO i obligacji GC Investment)