Ponad 16 milionów Polaków inwestuje w obligacje korporacyjne. Niestety większość tylko poprzez Otwarte Fundusze Emerytalne (OFE) 🙂 .  Przejrzałem portfele OFE (stan na 31.12.2014), szukając w nich obligacji korporacyjnych dostępnych dla indywidualnych inwestorów na rynku Catalyst. Wykluczyłem zatem z analizy obligacje miast i spółek typu Tauron, Energa, mBank itp. Wybór oczywiście był subiektywny 🙂 .

Wnioski są następujące:

Każde OFE ma w portfelu obligacje korporacyjne

Najlepiej wartościowo i ilościowo wypadło OFE ING (7 podmiotów, 510 mln zł wartość portfela), całkiem niezłe portfele uzbierały też OFE Allianz (7 podmiotów, 265 mln zł) i OFE Metlife (6, 214 mln zł).  Na drugim biegunie jest m.in. PZU – tylko 1 emitent – GTC – na kwotę 51 mln zł.

Modelowy obligacyjny portfel „emerytalny”

A tak prezentuje się modelowy portfel emerytalny, czyli zsumowana ze wszystkich portfeli OFE wartość obligacji wybranych emitentów:

Wartość obligacji korporacyjnych w portfelach OFE na 31.12.2014.

 

W ostatniej kolumnie rentowność brutto możliwa do osiągnięcia, oszacowana przeze mnie (rentowności poszczególnych serii są różne). Niestety portfel nie da zarobić kokosów, ale jest w nim kilku emitentów z ciekawym zysk / ryzyko.

Ze swej strony nie przyglądałem się jeszcze GTC, LC Corp, jak macie uwagi (spostrzeżenia) do tych emitentów piszcie w komentarzach lub do mnie.

Portfel obligacji przyszłego emeryta – ciekawostki

OFE ING lubi „holenderskie” spółki – posiada obligacje Ronson, Robyg. W OFE PKO znajdują się obligacje GC Investments – te nie wykupione w 2014 roku. Do najbardziej odważnych i aktywnych zaliczyłbym OFE Allianz – ma w portfelu m.in. obligacje BBI Development, ECHO, Getin, Ghelamco, GTC, Kruk i OT Logistics.

Portfel obligacji przyszłego emeryta – podsumowanie

Wydaje się, że osoby, którym zależy na zysku nieco większym, niż na lokatach bankowych, a jednocześnie na niskim poziomie ryzyka, powinny przyjrzeć się portfelowi obligacji posiadanym przez OFE.

Szczegółowe dane dotyczące portfeli funduszach emerytalnych możecie znaleźć np. na stronie analizy.pl.

Jednocześnie należy pamiętać, że inwestowanie w obligacje korporacyjne wiąże się z ryzykiem.

Na emeryturę możesz również inwestować poprzez IKE lub IKZE. Moim zdaniem warto.

Tutaj pisałem o IKE,

Tutaj pisałem o IKZE,

Tutaj limity wpłat w 2015 roku na IKE i IKZE.

Jeden komentarz - “Portfel obligacji korporacyjnych przyszłego emeryta

  1. Dzięki za analizę 🙂

    Warto podkreślać, że posiadanie danych obligacji przez OFE nie jest rękojmią że ryzyko braku spłaty obligacji jest niskie (przykład OFE PKO i obligacji GC Investment)

Skomentuj