Minął kolejny pozytywny miesiąc w zakresie wyników inwestowania w obligacje korporacyjne. Miesiąc ten okazał się dla mnie bardzo wakacyjny w zakresie liczby transakcji więc dobry wynik jest także zasługą wzrostu cen obligacji kilku emitentów. Skoro transakcji nie było wiele, to skład portfela nie różni się znacząco wobec poprzedniego miesiąca. Było jednak kilka drobnych zmian, jakie i dlaczego – o tym przeczytasz poniżej.

Wynik portfela obligacji korporacyjnych rynku Catalyst w sierpniu 2017

W sierpniu portfel zanotował całkiem fajny wynik 0,62%. d początku roku wynik wynosi 4,87%, a za ostatnie 12 miesięcy jest to bardzo dobre 6,6%.

 

Wyniki portfela obligacji miesięcznie
I jeszcze spojrzenie na wyniki portfela od początku 2014 roku, z porównaniem do funduszu BPS Obligacji Korporacyjnych, fundusz BPS OK ponownie wypadł stosunkowo słabo i odległość nieco się zwiększyła.
Wynik portfela obligacji narastająco
Przypomnę, że w tym miejscu pisałem ostatnio o składzie portfela funduszu BPS Obligacji Korporacyjnych, również w kontekście tego, jak radzi sobie ze zmianą wielkości aktywów.

Transakcje dokonane na portfelu obligacji przedsiębiorstw na rynku Catalyst w sierpniu 2017

W sierpniu na rynku Catalyst dokonywałem następujących transakcji (alfabetycznie):

Wzrost cen obligacji Banku Pocztowego (BPO0626) umożliwił lekką ich redukcję. Dzięki tej sprzedaży udział obligacji Banku Pocztowego w strukturze portfela spadł poniżej 10%.

Minimalnie zwiększyłem pozycję na obligacjach BEST (BST0121).

Handlowałem kilkoma seriami obligacji Getbacku. Ostatecznie obecnie trzon portfela stanowi seria GBK0520.

Po bardzo dobrej cenie (104,50) sprzedała się, niestety tylko jedna sztuka obligacji HB Reavis Finance (HBS0421).

Długo w moim portfelu nie zagrzały miejsca obligacje Kancelarii Medius. Po zakupie w lipcu, zostały one sprzedane po wyższej cenie w sierpniu.

Rosną ceny obligacji LC Corp (LCC0521), a ponieważ zlecenia sprzedaży ustawione mam schodkowo, pierwsze z nich się zrealizowały i udział emitenta w portfelu nieznacznie spadł.

Zakupiłem kilka sztuk obligacji Polskiej Grupy Farmaceutycznej (PGF1120). Zastanawiam się skąd bierze się siła kursu tych obligacji. Nie wiem tego, ale jak kurs się nieco obniżył, postanowiłem dołączyć te obligacje do portfela.

Zakupiłem też trochę obligacji Polnordu zapadających na początku 2018 roku (PND0118, PND0218).

Unified Factory poinformowało o planach dużej emisji akcji. Zakładam, że taka emisja spółce się powiedzie, a dzięki temu sytuacja finansowa spółki istotnie się wzmocni, a to z kolei w przyszłości przełoży się na wzrost cen obligacji spółki. Dlatego też nieco długu tej spółki dołożyłem do mojego portfela, oczywiście w granicach rozsądku, na wypadek gdyby nowa emisja akcji jednak nie doszła do skutku.

Zakupiłem także kilka sztuk obligacji Voxel, aby “nie stracić kontaktu” z tym emitentem. Wydaje się, że nie ma co oczekiwać na spadek cen tych obligacji.

Wreszcie sprzedało się nieco obligacji Vantage Development (VTG0120), a do tego emitent wykupił przedterminowo obligacje VTG0518, no i udział obligacji tej spółki w portfelu niestety zmalał.

Przez sporą część sierpnia mój portfel cierpiał na brak gotówki, nie realizowały się zlecenia sprzedaży posiadanych obligacji, to pewnie po części wpłynęło na nieco mniejszą aktywność zakupową. Wrzesień rozpocząłem z gotówką, również dziś mają miejsce transakcje sprzedaży, zapowiada się więc, że będzie sporo bardziej aktywnie.

Skład procentowy portfela obligacji przedsiębiorstw na rynku Catalyst po sierpniu 2017

Prezentuje się następująco:

Skład portfela obligacji – emitenci

Tradycyjnie kolorem żółtym zaznaczyłem większe zmiany. Ze struktury portfela jestem w miarę zadowolony, 10% udziału w portfelu przekracza obecnie jedynie spółka Kruk, ale jej ryzyko nie wydaje się na chwilę obecną szczególnie wysokie.

Skład portfela obligacji przedsiębiorstw według branż

Wygląda następująco:

 

Skład portfela obligacji wg branż
No nie jest to układ jak w portfelu zdywersyfikowanym, ale idea tego portfela jest inna.

Podsumowanie sierpnia w portfelu obligacji korporacyjnych

Kolejny miesiąc odhaczam jako sukces wynikowy. Znowu odczuwam lekką pokusę “dopalenia” portfela emitentami płacącymi wyższe odsetki (tak jak zakupiony w lipcu Klon, analiza spółki jest tutaj). Zapewne jak się pojawi dobra okazja, takie obligacje dołączą do mojego portfela, ale z umiarem i rozsądkiem, mam taką nadzieję przynajmniej 🙂 .

Z drugiej strony pewnie we wrześniu pojawią się albo duże emisje obligacji (Alior Bank, PKN Orlen?) albo te mniejsze, które opisuję dla osób z Bazy Inwestorów i sam w niektóre z nich inwestuję. Więc trochę szkoda byłoby pozbywać się wszystkich wolnych środków.

Z chęcią poznam Wasze wyniki z inwestycji w sierpniu – piszcie w komentarzach 🙂 .

11 komentarzy - “Portfel obligacji po sierpniu 2017

 1. Adam

  wyniki r/r mam bardzo zblizone, dobily do 6.7%, srednio 3 transakcje w miesiacu, jakis powod dlaczego tak malo jest PPC rokita

 2. Gratuluję :).
  PCC Rokita – ostatnie większe transakcje miałem w maju (zakup) i czerwcu (sprzedaż). Potem żałowałem, że tak szybko sprzedałem i czaję się cały czas aby dobrać. Ze względu na stałe oprocentowanie celuję w obligi zapadające 2020-2021, niestety trudno tutaj o dobrą cenę do zakupu.

 3. Karol0923

  Dokupiłem obligacji Krakowskiego Banku Spółdzielczego, mam nadzieję, że zła passa się kończy.

 4. nowy

  mam takie pytanie. Wystawiłem zlecenie dnia 18-09-2017 na obligacje PCX0920 z limitem ceny 101,44. W arkuszu zleceń była oferta sprzedaży 101,44 nawet nadal istniała oferta po zamknięciu rynku. Mi natomiast zrealizowało 101,53. Wydaje mi się że coś tu jest nie tak? czy się mylę i jestem w błędzie? czy mógłby pan mi wyjaśnić czy wszystko gra czy rzeczywiście biuro maklerskie zrealizowało zlecenie nie korzystnie dla mnie?

 5. Kurcze, jedyna transakcja która się dziś zrealizowała miała miejsce po 101,44. Może 101,53 to jest wartość, która uwzględnia prowizję od zakupu?

 6. nowy

  No chyba nie bo w rubryce cena zakupu istnieje 101,53 i jest wykazane że -0,22% straty. Zakupiłem 30 obligacji wartość 3045,90zł i osobno jest pobrana prowizja 5,95zł. Widze ze jednak panu też cos nie pasuje.

 7. nowy

  Ok u nich jest 0,19% prowizji, ale nie mniej niz 5,95zł no to wychodzi na to że dziwnie to liczą jakoś lub rzeczywiscie jest tak jak pan mówi, ale dlaczego policzyli tylko w sumie 2,70zł które rozłożyli na 30 obligacji? Nie rozumiem tego

 8. nowy

  Mało tego w platformie transakcyjnej pokazuje mi że kurs bieżący to 101,50. Pytam bo chce to zrozumieć od jakiegos czasu kupuje obligacje, ale pierwszy raz się z takim czymś spotkałem.

 9. Jeszcze inaczej, jak kupujesz obligację to kupujesz ją wraz z odsetkami. Czyli za obligację płacisz 101,44% * 100 zł + odsetki naliczone dla danej obligacji. Plus prowizja. Jak wejdziesz w szczegóły transakcji powinno to być w miarę widoczne. Mi trudno teraz odpowiedzieć konkretnie, musiałbym się zagłębić w temat. Możesz też napisać do biura maklerskiego prośbę o wyjaśnienie.

 10. nowy

  No to by się zgadzało. Odsetki to 0,09gr. Także się zgadza. dzięki i pozdrawiam. Człowiek nauczył się czegoś nowego. Wszystko gra wiedziałem że zakupuje się obligacje z narosłymi odsetkami, ale czemu to przeoczyłem to nie wiem.

 11. Karol0923

  właśnie wpłynęły odsetki od obligacji Krakowskiego Banku Spółdzielczego, wszystko gra.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.