Sierpień okazał się bardzo spokojny zarówno pod względem wyników zdywersyfikowanego portfela, jak i transakcji. Również w tym miesiącu niewielu emitentów płaciło odsetki. Można by prawie rzec, że wakacje w pełni 🙂 . Tym niemniej kilka wydarzeń godnych odnotowania się uzbierało. W efekcie wpisu dotyczącego zmian cen akcji emitentów obligacji jeszcze w lipcu wystawiłem zlecenie sprzedaży na obligacje Zakładów Mięsnych Kania (KAN1117) i w sierpniu 1 z 2 sztuk obligacji została sprzedana. A będąc przy wpisach, to zgodnie z zapowiedzią na blogu pojawiła się analiza spółki Klon, której obligacje w lipcu dołączyły do portfela.

Dla przypomnienia, tutaj prezentacja idei portfela zdywersyfikowanego, a tutaj prezentacja po jego utworzeniu, a tutaj wszystkie wpisy jego dotyczące.

Zdywersyfikowany portfel obligacji przedsiębiorstw – sierpień 2017

Skład zdywersyfikowanego portfela obligacji przedsiębiorstw obecnie wygląda następująco:

Skład portfela obligacji na 31.08.2017 – emitenci

Tak jak napisałem powyżej, jedyny większy ruch w portfelu, to sprzedaż 1 sztuki obligacji KAN1117. Do tego wpłynęły odsetki od obligacji właśnie KAN1117, a do tego Klonu KLN1118 i Arctic Paper ATC0821. W portfelu mam obecnie 1.219 zł gotówki więc do zakupu obligacji kolejnego emitenta potrzebuję albo sprzedaży drugiej sztuki obligacji KAN1117 lub dłuższego okresu oczekiwania na spływ odsetek, gdyż we wrześniu i październiku nie zapadają żadne obligacje z portfela.

Portfel obligacji przedsiębiorstw – skład wg branż:

Wygląda następująco:

Skład portfela obligacji wg branż

Transakcja sprzedaży 1 sztuki obligacji KAN1117 i brak wykupów siłą rzeczy nie były w stanie zamieszać w strukturze portfela. Jest on bardzo ładnie zdywersyfikowany branżowo 🙂 .

Portfel obligacji przedsiębiorstw – wyniki po sierpniu 2017:

Wynik portfela w sierpniu wyniósł przeciętne 0,32%, a po 8 miesiącach rezultat to satysfakcjonujące 3,47%. Jak na prawie bezobsługowe podejście to całkiem niezły wynik:

Wyniki portfela obligacji w sierpniu i od początku 2017 roku

A wynik miesiąca jest przeciętny, bo nieco więcej obligacji zanotowało spadki cen, niż wzrosty. Szczególnie na minus wyróżniły się obligacje Benefit Systems, Providenta, Zakładów Mięsnych Kania, OT Logistics i Ronson Europe. Oprócz Providenta, pozostałe obligacje mniej lub bardziej zbliżają się do wykupu więc spadki ich cen specjalnie nie dziwią, w każdym razie nie są dla mnie sygnałem ostrzegawczym. Provident to osobna historia, ale jak to napisał jeden z Czytelników bloga, w Polsce wyceniany jest prawie jak bankrut, podczas gdy w Anglii jak w miarę normalna firma. Znając wszystkie ryzyka związane z tą spółką i branżą nadal będę trzymał te obligacje, uważam, że zysk do ryzyka jest atrakcyjny.

Na plus pracowały obligacje Arctic Paper, cieszę się, że one znalazły się na Catalyst. Więcej o spółce pisałem przy okazji debiutu, uważam ją za bardzo ciekawą pod kątem dywersyfikacji inwestycji (chociaż po ostatnim wzroście ceny rentowność inwestycji nie zachwyca). Całkiem nieźle wybroniły się obligacje Compu, które notowane są już powyżej nominału. Swoje do wyniku na plus dołożyły obligacje Klon, które niedawno dołączyły do portfela. Mocne są obligacje windykatorów Kruka i Kredyt Inkaso, fajnie też pracują obligacje Polskiej Grupy Farmaceutycznej i Vantage Development.

Podsumowanie

Brak wolnej gotówki oznacza kolejny dłuższy okres oczekiwania na nowe zakupy, ale co tu dużo mówić, właśnie taka była idea tego portfela. Najbliższa okazja na pewne ruchy w portfelu może być związana z obligacjami ZM Kania, bądź ich ewentualną sprzedażą, bądź wykupem w listopadzie 2017 roku. Wszystkie pozostałe obligacje wchodzące w skład portfela zapadają po 2017 roku.

Jak w sierpniu pracowały Wasze portfele? Bez negatywnych zaskoczeń?

Zapisz się na newsletter bloga, aby otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu. Dziękuję za lajki i share’y tego posta. Dzięki temu mogę dotrzeć do szerszego grona Inwestorów i popularyzować ideę inwestowania w obligacje korporacyjne. Więcej inwestorów przyciągnie więcej i bardziej atrakcyjnych emitentów.[sgmb id=”1″]

3 komentarzy - “Zdywersyfikowany portfel obligacji przedsiębiorstw – wyniki po sierpniu 2017

  1. Aniella

    Bardzo ładny wynik. Co do Bazy Inwestorów to i owszem korzystam, a tym co jeszcze nie korzystają polecam.

  2. cj

    Uniserv rozumiem, ale pozostałe dwie spółki obecnie mnie nie nęcą do zakupu. Dzięki za karty.

  3. to się zasadniczo zgadzamy :). Uniserv wziąłem, Columbusa wziąłem jako high yield w niewielkiej ilości, a Vivid odpuściłem. Z Uniservem szkoda że nie wyszło z debiutem na giełdzie, wtedy czułbym się pewniej, Columbus w tym roku musi udowodnić, że potrafi realizować plany, a Vivid musi mieć w końcu sukces z innej gry niż Real Boxing.

Skomentuj