Listopad to kolejny miesiąc w którym, w obliczu rosnącej inflacji i niezmieniającego się WIBOR 3M, ceny obligacji korporacyjnych zachowywały się bez rewelacji. Fakt ten nie sprzyjał osiąganiu rekordowych rezultatów, ale na szczęście z samym portfelem obligacji nie było tak źle i zanotował wynik 0,34%. Przez 11 miesięcy 2017 roku portfel zarobił 4,04%, a więc również nie najgorzej. Oby grudzień nie przyniósł żadnych negatywnych zaskoczeń.

Rosnąca inflacja, przy niezmieniającym się WIBOR powoduje, że produkty oparte na inflacji stają się coraz bardziej atrakcyjne. Kto jeszcze nie czytał, zapraszam do zapoznania się z wpisem o obligacjach skarbowych lub o Rodzinnych Obligacjach Skarbowych.

Ze spraw operacyjnych, w listopadzie nastąpiła mała zmiana w składzie portfela. Przy prezentacji portfela za październik napisałem, że obligacje Benefit Systems oferują zbyt niską rentowność i nie ma ekonomicznego sensu dalsze trzymanie ich w portfelu. W związku z powyższym obligacje te zostały sprzedane z portfela, a po kilkudniowych poszukiwaniach do portfela dołączyły obligacje Pragma Faktoring (tutaj znajdziesz analizę grupy). 

Zdywersyfikowany portfel obligacji przedsiębiorstw – listopad 2017

Skład zdywersyfikowanego portfela obligacji przedsiębiorstw obecnie wygląda następująco:

Skład portfela - emitenci
Skład portfela – emitenci

Tak jak pisałem, do portfela dołączyły obligacje Pragma Faktoring (PRF0521). Zadecydowało o tym kilka czynników: wieloletnia obecność spółki na rynku, doświadczony zarząd, przewidywalny, powtarzalny biznes i inne, wymienione we wcześniej linkowanym wpisie.

Patrząc po rentownościach i kursach obligacji w najbliższym czasie nie widzę powodów do zmian. Z kolei w styczniu 2018 roku będzie miał miejsce wykup obligacji funduszu BEST II FIZ. Obecnie w portfelu mam już blisko 1,7 tys. zł gotówki więc powoli zbliża się czas, gdy będę mógł się przymierzać do zakupu obligacji kolejnej spółki.

Portfel obligacji przedsiębiorstw – skład wg branż:

Wygląda następująco:

Skład portfela obligacji - branże
Skład portfela obligacji – branże

Z uwagi na zastąpienie Benefit Systems spółką Pragma Faktoring nieco zmieniła się branżowa struktura portfela, ale nie była to dramatyczna zmiana, aby o niej wiele się rozwodzić. Grunt, że idea, czyli dywersyfikacja portfela jest zachowana.

Portfel obligacji przedsiębiorstw – wyniki po listopadzie 2017:

Miesięczny wyniki portfela podliczyłem na 0,34%. Narastająco w 11 miesięcy portfel zarobił 4,04%:

 

Wyniki portfela obligacji miesięcznie i narastająco w 2017 roku
Wyniki portfela obligacji miesięcznie i narastająco w 2017 roku
Wynik miesiąca zbliżony jest do „naturalnego”, czyli wynika ze wzrostu wartości odsetek, a nie zmian cen. Chociaż, jak widać, ceny obligacji niektórych przedsiębiorstw zmieniały się dość istotnie. Na plus pracowały obligacje Comp, IPF (Providenta), czy Polskiej Grupy Farmaceutycznej. Największe minusy to Famur, Bank Pocztowy, czy Alior Bank, jeżeli chodzi o spadki to nie widzę powodów do większych niepokojów, wszystkie 3 firmy to raczej uznane marki.

W poniższej tabelce zawarłem transakcje, których dokonywałem na portfelu od początku 2017 roku. Co wpis będę tą tabelkę uzupełniał.

Transakcje w portfelu obligacji od początku 2017 roku
Transakcje w portfelu obligacji od początku 2017 roku

Portfel obligacji przedsiębiorstw – podsumowanie

Już mamy grudzień. Nie wiem jak Wam, ale mi, chyba z powodu comiesięcznych podsumowań wyników portfeli, czy cotygodniowych podsumowań Indeksu Rynku Obligacji, rok ten mija w ekspresowym tempie. Czasu do końca roku wiele już nie pozostało, żaden wykup nie ma miejsca, mam nadzieję zatem, że rok 2017 zakończę w dobrym humorze. Mam nadzieję, że u Was również dobrze się dzieje, o czym chętnie poczytam w komentarzach.

Dziękuję za udostępnienia tego postu. Dzięki temu mogę docierać do szerszego grona inwestorów.[sgmb id=”1″]

4 komentarzy - “Zdywersyfikowany portfel obligacji przedsiębiorstw – wyniki po listopadzie 2017

 1. Anonim

  Super. Jak zawsze dziękuję za świetne wpisy.
  Ode mnie wniosek i pytanie.

  1. Przy 4.04 rocznej stopy, i mierzalnej ekspozycji na ryzyko, oferta 10latek na 3.7% jest zdecydowanie ciekawa. Zwłaszcza że ważona inflacją, co w krótkim okresie (kilka lat) będzie pozytywne.

  2. Czy można liczyć na analize/opis kredyt inkaso, i ich publicznej oferty na 300m?

 2. Dzięki za komentarz, przepraszam, że nie zamieściłem „od ręki”, wpadł do spamu i nie zauważyłem. Co do KI, niestety nie zdążę z analizą na tą emisję, ale pewnie będą kolejne to wtedy dam radę.

 3. Darek,

  Anonim. Krótki okres – kilka lat. To jaki jest długi okres, czy dożyjemy?

 4. Karol0923

  http://www.kbsbank.com.pl/Raporty_okresowe,str,482.html Panie Remigiuszu, podaję link do sprawozdań finansowych KBS po pierwszym półroczu 2017 r. Proszę jeśli to możliwe o opinię, czy bank jest w dobrej kondycji finansowej czy jest coś niepokojącego co usprawiedliwia tak niską wycenę jego obligacji.

Skomentuj