Marzec to kolejny miesiąc względnej nudy dla portfela. Wynik miesiąca 0,28% jest raczej słaby, nieco niższy od potencjału portfela. Podobnie jak w lutym, w tym miesiącu ceny obligacji będących w portfelu minimalnie spadły w porównaniu do końca lutego. Za 3 miesiące 2018 roku zarobek portfela wynosi 1,17%, a narastająco za ostatnie 12 miesięcy jest to 4,15% (netto). Nie jest źle, jak na ideę portfela, mimo wszystko chciałoby się nieco więcej.

Zdywersyfikowany portfel obligacji firm – marzec 2018

W marcu została wykupiona pozostała 1 sztuka obligacji M.W. Trade – MWT0318. Nie namyślając się wiele na jej miejsce ponownie do portfela dołączyłem spółkę M.W. Trade, zakupując 2 sztuki obligacji MWT0819.

Kurs akcji M.W. Trade jest w trendzie spadkowym, spółka notuje również z roku na rok gorsze wyniki. Ale są to nadal zyski, a zmniejszenie skali biznesu wpływa na poprawę wskaźników zadłużenia spółki. Wydaje się, że cały proces zmniejszania skali biznesu jest kontrolowany i nie spodziewam się na przestrzeni roku jakiś perturbacji związanych ze spółką.

W efekcie tej transakcji skład portfela pod względem emitentów się nie zmienił.

Portfel obligacji - emitenci
Portfel obligacji – emitenci

A że do 2 tys. zł gotówki w portfelu jeszcze sporo brakuje więc i w kwietniu nowy emitent się w portfelu nie pojawi. Najbliższy wykup, obligacji Ronsona, ma miejsce w maju. Ronson należy do deweloperów więc wydaje się, że z jego zastąpieniem nie będzie problemu.

Portfel obligacji firm – skład według branż

Wygląda następująco:

Portfel obligacji - branże
Portfel obligacji – branże

Struktura portfela oczywiście bez większych zmian.

Portfel obligacji firm – wyniki po marcu 2018

Marzec 2018, podobnie jak luty, okazał się gorszy pod względem wyniku od odpowiedniego miesiąca rok wcześniej, czyli marca 2017.

Wyniki portfela obligacji - miesięcznie
Wyniki portfela obligacji – miesięcznie

A dwa gorsze miesiące oznaczają gorszy w porównaniu do poprzedniego roku wynik narastająco.

Wyniki portfela obligacji - narastająco
Wyniki portfela obligacji – narastająco

I na koniec tabelka z podsumowaniem transakcji na portfelu zdywersyfikowanym, z uwzględnieniem marcowych transakcji na obligacjach M.W. Trade.

Transakcje na portfelu obligacji
Transakcje na portfelu obligacji

Podsumowując, z jednej strony szkoda, że wyniki nie są wyższe, z drugiej strony taka jest idea portfela i należy się cieszyć, że póki co nie przytrafiają się mu żadne defaulty.4 komentarzy - “Zdywersyfikowany portfel obligacji – wyniki po marcu 2018

 1. Dawid

  Witaj, od dłuższego czasu śledzę Twojego bloga bo zamierzam wejść w rynek obligacji częścią swoich oszczędności. Na dzień dzisiejszy uważam że powinienem jeszcze trochę bardziej się zagłębić w ten świat nim wrzucę tam ciężko zarobione pieniążki, jestem na etapie czytania kolejnej książki i wnikliwego analizowania właśnie Twojego dzieła. Ale konkretnie, mam do Ciebie pytanie, mam wrażenie bardzo proste i głupie ale nie dające mi spokoju. W każdym miesiącu wyznaczasz jakiś zysk z portfela, pytanie brzmi na bazie czego jest on wyznaczany? Liczysz napływające odsetki w danym miesiącu względem całej kwoty zainwestowanej w portfel? A jak się ma np też do tego “handel” obligacjami czyli zysk ze sprzedaży obligacji (taniej kupić drożej sprzedać). Z góry dzięki za odpowiedź.

 2. Cześć, dziękuję. Fajnie, że na spokojnie i metodycznie podchodzisz do tematu.
  W kwestii bloga polecam zacząć tutaj: https://www.rynekobligacji.com/zacznij-tutaj/ i spojrzeć między innymi na Poradnik.

  Co do liczenia zysku z portfela, to składają się na niego następujące elementy:
  – wzrost / spadek ceny (kursu) danej obligacji,
  – naliczane i wypłacane odsetki od obligacji. W uproszczeniu codziennie wartość każdej obligacji rośnie o kwotę odsetek, aż do wypłaty odsetek, wtedy wartość obligacji spada do poziomu wyjściowego, a ja/Ty na koncie notujesz wpływ kasy,
  – zyski z handlu (kupno/sprzedaż) na obligacjach. Akurat w przypadku portfela zdywersyfikowanego ten element nie występuje.

  Na początku zapisywałem sobie wartości obligacji, spływające odsetki, handel itp. praktycznie codziennie w Excelu (niezłe doświadczenie na zrozumienie tematu), teraz po prostu mam wydzielone konto maklerskie i porównuję wartość tego konta na koniec miesiąca z wartością na koniec poprzedniego miesiąca –> tak wyliczam zysk z portfela.

 3. atb

  Czy jest sens “mrozić” gotówkę?
  Wiem, że w jeden papier wkładasz min. 2000 ze względu na prowizję, ale czy jest sens czekać, aż się nazbiera kolejne 2 tys.?
  W maju, gdy wykupi ci się Ronson, to może kupić coś za 3000, zamiast trzymać niepracujące pieniądze “odłogiem”.

 4. Masz rację atb, rozważę to i być może zrobię tak jak radzisz 🙂 . Dzięki za podpowiedź

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.