W lutym 2019 roku trwała dobra passa dla rynku obligacji korporacyjnych. Odbicie cen po ubiegłorocznych spadkach na niektórych papierach miało bardzo dynamiczny charakter. W efekcie w lutym mój portfel wypracował 0,88% zysku, a po 2 miesiącach 2019 roku zysk wynosi już 1,5%. Dla porównania w całym 2018 roku portfel zarobił 2,24%.
Po szczegóły zapraszam poniżej.
Nowy na blogu? Sprawdź, czy warto i jak inwestować w obligacje korporacyjne.
Ideą tego przedsięwzięcia nie jest osiąganie fantastycznych stóp zwrotu, a zbudowanie portfela składającego się z wielu emitentów z różnych branż i niewymagającego codziennej obserwacji. Czyli z założenia:
- Portfel ma być odporny na upadłość pojedynczego emitenta. Udział żadnego z emitentów nie powinien przekraczać 5% wartości portfela więc w przypadku upadłości jednego z nich (i utraty 100% zainwestowanych w niego środków) ryzykuję brakiem zysku rocznego (lub osiągnięciem minimalnego zysku), natomiast nie wchodzę w stratę na kapitale,
- Portfel ma być również odporny na ryzyko pojedynczej branży. Z założenia udział pojedynczej branży nie powinien w portfelu przekraczać 10 procent więc totalne załamanie w pojedynczej branży też nie powinno zdewastować portfela,
- Portfel ma być bezobsługowy, transakcje głównie wynikają z wykupów lub istotnej zmiany w postrzeganiu wypłacalności emitenta. Brak aktywnego handlu.
Dla przypomnienia, tutaj prezentacja idei portfela zdywersyfikowanego, a tutaj prezentacja po jego utworzeniu, a tutaj wszystkie wpisy jego dotyczące.
Zdywersyfikowany portfel obligacji – luty 2019
Skład portfela na koniec lutego 2019 roku wygląda następująco:
W lutym, zgodnie z ideą portfela, nie dokonywałem żadnych nowych transakcji, nie było również wykupów obligacji. Jedynie wpłynęło nieco odsetek, ale nie na tyle, aby myśleć o zakupie kolejnych obligacji. Marzec też zapowiada się spokojnie, natomiast w kwietniu portfel czekają wykupy obligacji Capital Park i Medicalgorithmics, trzeba będzie znaleźć zastępstwa.
O spółkach wiele tym razem nie będę pisał, postaram się Kredyt Inkaso poświęcić osobny wpis, jako, że dopiero co spółka opublikowała raport kwartalny, a jej obligacje są przecenione.
Wraz z pojawianiem się raportów rocznych będę aktualizował Raport Rankingowy, póki co opierając się na rankingach po wynikach 2017 roku sytuacja wygląda następująco, raczej spokojnie:
Na forum powiązanym z Raportem opisałem już wyniki Kancelarii Medius, Providenta i Kredyt Inkaso. Jeżeli inwestujesz długoterminowo w obligacje korporacyjne, zapraszam do dołączenia do ponad 50 osób, które zakupiły Raport. Jeżeli dziś dokonasz zakupu, otrzymasz wysoką zniżkę na Raport po wynikach spółek za 2018 rok (napisz do mnie).
Portfel obligacji – skład według branż
Wygląda następująco (i się nie zmienił do poprzedniego miesiąca):
Portfel obligacji – wyniki po lutym 2019
W lutym portfel zanotował niesamowity wynik 0,88% w skali miesiąca:
Jak widać po tabelce wyżej, tak dobry wynik możliwy był do osiągnięcia dzięki wzrostom cen wielu obligacji. Co potwierdza liczony przeze mnie Indeks Rynku Obligacji (obecnie liczę go na koniec każdego miesiąca, a nie tygodniowo):
Narastająco w 2019 roku portfel idzie jak burza i oby tak dalej:
Na koniec jeszcze tradycyjnie zestawienie wszystkich transakcji z portfela od początku 2017 roku:
Życzę Tobie i sobie, aby cały rok dla obligacji korporacyjnych wyglądał jak luty 🙂
Jeżeli inwestujesz w akcje, zapraszam do rejestracji w Portalu Analiz.
[sgmb id=”1″]